noc muzeow bwa

17 maja 2014 r. w olkuskiej galerii BWA po raz pierwszy odbyła się Noc Muzeów. W ramach nocnego zwiedzania można było obejrzeć dwie wystawy: cykl fotografii „Jura w obiektywie” Franciszka Rozmusa i malarstwo Tomasza Lubaszki.
Noc Muzeów to impreza kulturalna, która polega na bezpłatnym udostępnianiu instytucji kultury, muzeów i galerii w godzinach nocnych. Impreza zapoczątkowana została w 1997 roku w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęto organizować podobne i wreszcie na stałe wpisała się w kalendarz imprez w wielu miastach Europy.

Do BWA w sobotę zawitało kilkadziesiąt osób w różnym przedziale wiekowym. Zwiedzający byli pod wrażeniem obecnych wystaw. Zadawali wiele pytań odnośnie oglądanych dzieł sztuki. Dyskutowali i podziwiali. Najbardziej interesowała ich technika wykonania zdjęć przez Franciszka Rozmusa. Pytali także o sposoby uzyskania faktury obrazów przez Tomasza Lubaszkę. Klimatu imprezie dodała nocna pora. Wreszcie z oferty galerii mogli skorzystać Ci, którzy za dnia są zapracowani.

Swoją obecnością zaszczycili : malarz Zdzisław Kościński i autor jednej z wystaw – Franciszek Rozmus. W tą samą noc jeszcze jedna instytucja w Olkuszu udostępniała zwiedzającym swoje zbiory: Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. 

Tekst: Magdalena Bożek
Fot.: Olgerd Dziechciarz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o