izba pamięci

14 lutego 2018 r. w siedzibie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK rozpoczęła funkcjonowanie izba pamięci poświęcona żołnierzom podziemia niepodległościowego na ziemi olkuskiej.

Pomysłodawcą inicjatywy był hm. Ryszard Kowal – w czasie okupacji niemieckiej łącznik zgrupowania partyzanckiego Gerarda Woźnicy „Hardego”, tegoroczny laureat nagrody Cordis Nobilis dla osób wyróżniających się długoletnią, bezinteresowną pracą na rzecz innych. Data otwarcia izby nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie 76 lat wcześniej – 14 lutego 1942 – Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz tworzący Armię Krajową. 

-Zapraszam wszystkich mieszkańców do oglądania naszej skromnej ekspozycji – zachęcał hm. Kowal – Szczególnie chciałbym, żeby obejrzała ją młodzież, bo warto na chwilę oderwać się od ekranów komputerów, czy telefonów i zobaczyć jak ludzie dawniej żyli, poznać trochę historii. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wystawa wzbogaci się o kolejne eksponaty – zachęcam do kontaktu tych, którzy chcieliby udostępnić pamiątki i zdjęcia.

W izbie można zobaczyć m. in. ponad 120 fotografii przedstawiających olkuskich akowców. Prezentowane są również oryginalne elementy partyzanckiego uzbrojenia i umundurowania, a także wykorzystywane przez nich przedmioty codziennego użytku. Eksponaty można oglądać w siedzibie hufca ZHR i koła Światowego Związku Żołnierzy AK przy ul. Francesco Nullo 29a w Olkuszu (harcówka przy stawie i Starym Cmentarzu) od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 12:00. Przed odwiedzeniem izby warto skontaktować się mailowo (szzak.olkusz@gmail.com) lub przez stronę www.facebook.com/szzak.olkusz/ – istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zwiedzania.

Konrad Kulig ŚZŻAK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
....
....
6 lat temu

[quote name=”pro memoria”]Bardzo pożyteczna i piękna inicjatywa, przypominająca bohaterską historię Armii Krajowej na Ziemi Olkuskiej.
Wyrazy uznania dla Autora artykułu o Izbie Pamięci, która jest poświęcona tej tematyce.[/quote]
Bzdura.Autor????Co spisał ostatnie słowa

....
....
6 lat temu

Kilka dni temu było więcej komentarzy,niektóre nieprzychylne.Gdzie się podziały?Po co to forum?Jak usuwacie?

pro memoria
pro memoria
6 lat temu

Bardzo pożyteczna i piękna inicjatywa, przypominająca bohaterską historię Armii Krajowej na Ziemi Olkuskiej.
Wyrazy uznania dla Autora artykułu o Izbie Pamięci, która jest poświęcona tej tematyce.

powiatowy
powiatowy
6 lat temu

Sz.P. KOWAL R.-Nie wiem,ale może po partyzancie AK też z tej formacji G.W”Hardego” z Ryczówka śp. Stefana Piątka ps”STAL” zostały jakieś pamiątki.W tym domu po śp.S.Piątka w Ryczówkuna ul.GÓRNEJ mieszka córka może coś zostało z pamiątek.Poza tym kolega śp S.Piątka też pomógł mu w ucieczce ze szpitala w Olkuszu jak był postrzelony w nogę.Nawet jeden z tych co pomagał w ucieczce ze szpitala i schował rannego w lesie ratując życie śp S.Piątkowi był przez Niemców przeznaczony do rozstrzelania/przez specjalny niemiecki pluton egzekucyjny/ na placu koło remizy strażackiej w Ryczówku.

miro
miro
6 lat temu

Fajna sprawa 🙂 Podziwiam takich ludzi, którym pomimo wieku chce się działać i to w różnych dziedzinach.
Dużo zdrówka dla Pana Ryszarda 🙂