Sumiriko1

 Plany otwarcia prawie 20 lat temu przez japońską firmę Tokai Rubber Industries zakładu produkcyjnego w Wolbromiu były dosyć sensacyjne i egzotyczne. Dziś Japończycy z TRI Poland, a od roku SumiRiko Poland są już „swoi”. Firma wrosła w życie gospodarcze i społeczne regionu, a zakład jest pracodawcą dla wielu mieszkańców Wolbromia i nie tylko. Firma stale się rozwija i rozbudowuje, a dowodem tego jest dokonane ostatnio otwarcie kolejnej hali biurowo-produkcyjnej.

SumiRiko Poland Sp. z o.o., jeden z większych producentów części samochodowych w Polsce, wchodzi w skład grupy Sumitomo Riko Limited. W Polsce wybudowano dwa oddziały firmy: pierwszy – siedzibę i główny zakład produkcyjny powstał w 1999 r. w Wolbromiu, drugi – 14 lat później w Zagórzu na Podkarpaciu. Firma w ciągu tych 20 lat zmieniła nazwę, ale niezmienny jest jej systematyczny rozwój, budujący stabilną pozycję na rynku. Potwierdzają to kolejne, zdobywane praktycznie co roku laury dla najlepszych producentów części stosowanych w branży motoryzacyjnej.

1 października 2014 roku macierzysta firma wolbromskiego zakładu TRI Poland, mająca swoją siedzibę w Japonii zmieniła nazwę z Tokai Rubber Industries LTD na Sumitomo Riko Company Limited. Nowa nazwa połączyła w sobie zaufaną, globalną markę „Sumitomo” z japońskim słowem „Riko” (fizyka, chemia i inżynieria), które symbolizuje kluczowe technologie stosowane przez firmę. Podążając za tą wizją zdecydowano, że TRI Poland również zmieni nazwę, w celu kreowania globalnej marki. Od 24 lutego 2017 polski oddział nazywa się SumiRiko Poland Sp. z o. o. Zmiana ta dotyczyła tylko nazwy oraz logo – wszystkie pozostałe elementy filozofii firmy, jej profil produkcyjny, polityka biznesu pozostały bez zmian. Bardzo ważnym jej elementem jest udział w życiu lokalnej społeczności, wspieranie działań edukacyjnych i propagowanie ekologii.

Od początku w wolbromskiej, a później także w zagórzańskiej fabryce produkowane były elementy antywibracyjne dla branży samochodowej: części zawieszenia silnika, nadwozia oraz układu wydechowego, a także poliuretanowe osłony i pokrywy silnika. Jak informują Japończycy, produkty SumiRiko Poland dostarczane są obecnie do ponad 50 zakładów w 19 krajach, na 5 kontynentach. Produkty firmy montowane są w samochodach Toyoty, Hondy, Suzuki, Nissana, Renault, Volkswagena, Audi, Porsche, BMW.

Zakład w Wolbromiu rozpoczął działalność we współpracy z FTT Stomil Wolbrom, zajmując część hal produkcyjnych po byłej “gumie”. W 2003 r. został oddany do użytku pierwszy własny budynek Japończyków, rok później rozbudowano halę produkcyjną, a w 2007 r. wybudowano kolejną. Po kolejnych trzech latach zmiana sytuacji na rynku spowodowała konieczność budowy nowego magazynu na gotowe produkty. Kilka dni temu bardzo uroczyście dokonano otwarcia nowego budynku biurowo- produkcyjnego o pow. ok. 4,5 tys. m. kw. Oddana właśnie do użytku nowoczesna hala produkcyjna przyczyni się do usprawnienia procesu produkcyjnego i wprowadzeniu kolejnych innowacji, a także spowoduje zmianę organizacji pracy z 4- na 3-zmianową. Na piętrze znajdzie miejsce zaplecze socjalne dla pracowników, a na kondygnacji najwyższej będąa biura. Symboliczną wstęgę przecinali: Satoru Takahashi – zastępca szefa misji ambasady Japonii w Polsce, Toshiyuki Shimoda – dyrektor Mitsui Deutchland Poland Branch, Yoshiaki Nishimura – przewodniczący zarządu Sumitomo Riko, Kazuhiko Kato – aktualny prezes zarządu SumiRiko Poland, Lesław Witek – wicedyrektor zarządzający SumiRiko Poland oraz zaproszeni kurtuazyjnie włodarze: powiatu olkuskiego – Paweł Piasny i gminy Wolbrom – Adam Zielnik.

Sumi Riko Poland zatrudnia obecnie ok. 1800 osób. W 2016 r. firma osiągnęła poziom ponad 100 mln euro sprzedaży i zakłada jej dalszy rozwój.

Zdj.  Jakub Nabiałek SumiRiko PolandSumiriko2

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fanka Lidki
fanka Lidki
5 lat temu

o Pani Lida pani poseł znowu na zdjęciu super PR. Pani jest wszędzie..

tom2
tom2
5 lat temu

[quote name=”Maniek”]Jeden wielki mobbing. Zarówno na produkcji jak i w biurach. Szkoda słów. Ludzie kolejno odchodzą z pracy.[/quote]
A dlaczego tak jest?
Dopóki rządzili Japończycy to była miła atmosfera. Oddali władzę Polakom i się zaczęło. Bismarck dobrze gadał, że Polakom nie wolno dawać za dużo władzy.
Polak Polakowi wilkiem.

P.S.
P.S.
5 lat temu

Do „JakiTaki” Najlepiej poprawia się swój wygląd w wytartych portkach amerykańskich pastuchów i w szaliku na uroczystości w sali wśród eleganckich zagranicznych gości i miejscowej ludności .Wszyscy,wszyscy ubrani schludnie stosownie do chwili..

JakiTaki
JakiTaki
5 lat temu

I tak dobrze,że Starosta nie jest w koszuli jak zawsze i wszędzie. Śmich na sali !!! Jestem tego samego zdania co „Kindersztuba”

Black
Black
5 lat temu

Wielka zagraniczna korporacja w ktorej o przyjeciu do pracy decyduje wycinanie karteczek… żal

a ja  z innej beczki
a ja z innej beczki
5 lat temu

czy pan starosta nie ma garnituru na taką okazję ? czerwony dywan,czerwony kotylion a tu…..Obciach i tyle.

Maniek
Maniek
5 lat temu

Jeden wielki mobbing. Zarówno na produkcji jak i w biurach. Szkoda słów. Ludzie kolejno odchodzą z pracy.

obiektywny
obiektywny
5 lat temu

cieszmy się cudzymi sukcesami skoro własnymi nie możemy

wieś
wieś
5 lat temu

[quote name=”Kindersztuba”][quote name=”Młody”]Wszyscy ubrani stosownie do uroczystości, tylko starosta jakby na inspekcję do składowiska śmieci w Kluczach przyjechał …[/quote]
Jak to mowia : chlop ze wsi wyjdzie ……..[/quote]
Ale wieś z chłopa nie wyjdzie…

Radek Icek Sikorski
Radek Icek Sikorski
5 lat temu

Z czego tu sie cieszyc! Wg. raportu Global Financial Integrity Polska jest jednym z najbardziej wyzyskiwany przez obcy kapitał panstw, nie tylko w Europie, ale i na całym swiecie.
Czy ktos nie zastanawiał sie nad tym dlaczego ta firma co kilka lat zmienia nazwę? tzw.satelickie spolki matki, gdzie ida dywidendy, jaka jest wysokosc podatkow, ktory placa w Polsce?

Osada
Osada
5 lat temu

Co tam robi pan Piasny przecież on nie ma żadnych zasług w rozwój zakładu , niech się zajmie wywozem śmieci z Klucz tylko swoimi pieniędzmi nie powiatu bo to on zrobił dziadostwo.

autochton
autochton
5 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]A ten katabas tam po co? :eek:[/quote]
Hugo, jak to „po co tam ten katabas” ?? Widocznie „ojdyr z Torunia” w cudowny sposób zamienił Japończyków w przykładnych „toruńskich katolików”, więc i tzw „poświęcenie zakładu” musiało się odbyć z wielką pompą !!

autochton
autochton
5 lat temu

Wspominamy te niedawne „piękne” czasy, gdy zakłady przemysłowe naszego regionu były polskie … Niestety, miłościwie nam panujący od dziesięcioleci styropian, mimo iż stale ględzi o tej „polskości”, tę polskość przemysłu olkuskiego regionu zamienił na podległość obcemu kapitałowi, a „solidarność” na „pańszczyznę !! Dzisiaj polski robotnik jest niewolnikiem „obcego pana”, a ci, którzy do sytuacji tej doprowadzili, zarobili krocie na doprowadzeniu do upadłości naszych fabryk (vide np OFNE) !!

Kindersztuba
Kindersztuba
5 lat temu

[quote name=”Młody”]Wszyscy ubrani stosownie do uroczystości, tylko starosta jakby na inspekcję do składowiska śmieci w Kluczach przyjechał …[/quote]
Jak to mowia : chlop ze wsi wyjdzie ……..

enigma1952
enigma1952
5 lat temu

A ten katabas tam po co? 😮

Hicu
Hicu
5 lat temu

Brawo Pani Poseł Lidia Gądek….

Młody
Młody
5 lat temu

Wszyscy ubrani stosownie do uroczystości, tylko starosta jakby na inspekcję do składowiska śmieci w Kluczach przyjechał …