O Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można mówić nieskończenie. Napisano o niej dziesiątki książek i przewodników. Obfotografowano niemal każdy ostaniec, wydano wiele wspaniałych albumów wykonanych przez supermistrzów kamery bardziej zapatrzonych w technikę, niż w urok obiektu fotografowanego. Ale takiego albumu jednak jeszcze nie było: „Jura Krakowsko-Częstochowska- urzekający mariaż natury i człowieka”. Istotnie-urzekający. Przede wszystkim ze względu na autorów. Piszą oni we wstępie: „…Książka ta oraz film edukacyjny „Zapomniane Orle Gniazda” są wynikiem działania Koła informatyczno-regionalnego przy Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w  Olkuszu”.

W ciągu trzech lat (2005-2008), pod kierunkiem nauczycieli, członkowie Koła wzięli udział w siedmiu wycieczkach po Jurze, gromadząc dokumentację fotograficzną i filmową. Na zajęciach w pracowni komputerowej zapoznali się z techniką obróbki fotografii cyfrowej oraz materiału dźwiękowego i zdjęciowego na taśmie filmowej. Niniejszy album jest rezultatem tych działań oraz mozolnej, ale satysfakcjonującej pracy nauczycieli-opiekunów koła: Agnieszki Baldy-Krzysztofek i Joanny Szotek.

A więc dzieło nauczycieli i uczniów Gimnazjum. Rewelacyjny tekst jest dziełem Agnieszki Baldy-Krzysztofek. Mamy tu i historię i wiedzę o sztuce budowania zamków i biologię i geografię, i legendy, i buszujące duchy, i demony, a wszystko to w bardzo osobistym, można  powiedzieć-kobiecym tonie. Autorka jest zafascynowana pięknem tego, co opisuje. Przypomnijmy za wstępem do albumu, że na bliskim nam terenie istnieje najmniejszy w Polsce Ojcowski Park Narodowy, Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie z sześcioma parkami krajobrazowymi: Bielańsko-Tyniecki z czterema rezerwatami przyrody, Dłubniański Park Krajobrazowy z 28 pomnikami przyrody, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie z pięcioma rezerwatami, Tenczyński Park Krajobrazowy z pięcioma rezerwatami, Rudniański Park Krajobrazowy z dwoma rezerwatami, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd z jedenastoma rezerwatami, a także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Dwa z nich znajdują się na terenie Jury: Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i Park Krajobrazowy Stawki. I po tym wielkim terenie prowadzą nas autorzy albumu.

Znakomita jest także koncepcja albumu: po bardzo kompetentnym wstępie, autorki i ich uczniowie prowadzą nas szlakami, po których turyści nie zawsze uczęszczają, ograniczając się do najbardziej popularnych miejsc. Poznajemy więc: Olsztyn, Ostrężnik, Przewodziszowice,. Łutowiec, Mirów, Bobolice, Morsko, Okiennik Wielki, Złoty Potok i Wywierzysko Wiercicy, Ogrodzieniec, Pilicę, Udórz, Smoleń, Dolinę Wodącej, Ryczów, Bydlin, Rabsztyn, Olkusz, Pieskową Skałę, Grodzisko, Ojców, Korzkiew, Rudno, Babice, Morawicę-a także obiekty na obrzeżach: Sławków, Będzin i Siewierz- razem 29 obiektów. Z tą księgą możemy wyruszyć na wędrówkę, pomni, że to tylko część tej uroczej krainy, na której mamy szczęście mieszkać.

Integralną częścią albumu są wspaniałe zdjęcia Agnieszki, Rafała i Pawła Krzysztofków oraz Joanny i Pawła Szotków. Jura w słońcu, w deszczu, w śniegu. Zamki i ruiny zamków, ślady wielkiej przeszłości. Fantastyczne kształty ostańców z dowcipnymi komentarzami. Rzeki i strumyki. Rośliny o pięknych nazwach, jak np. warzucha polska, trzcinnik piaskowy, kraśnica sześcioplamka, paprotnica krucha, grzyby, owady. Wspaniałe bogactwo natury!
Graficznie album opracowała Joanna Szotek a wydrukowała na wspaniałym, kredowym papierze Drukarnia Narodowa w Krakowie zamykając książkę w pięknych, twardych okładkach, które zaprojektował Paweł Krzysztofek.

Do wydania albumu, jak czytamy, przyczynili się: Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rada Rodziców Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła ks. Mieczysław Miarka, państwo: Izabela i Jacek Frejlichowie, Agnieszka i Krzysztof  Czubowie, Ewa i Andrzej Koźminowie oraz 12 firm i przedsiębiorstw z Olkusza i Bukowna: Boloil S.A., Bolsped Sp. z o.o., Bol-Therm Sp. z o.o., Centerdent, Donimirski Boutique Hotels, Firma Usługowo-Handlowa Uniwersal, Impuls artykuły BHP, Nadleśnictwo Olkusz, Nasz Supermarket, Park Zamków Jurajskich-Ogrodzieniec, ZRB Paciej, Zakłady Górniczo Hutnicze „Bolesław”.

Trzeba pogratulować autorom  pomysłu a przede wszystkim tak wspaniałej opowieści o bliskich nam stronach, których uroku często nie dostrzegamy. I podziękować sponsorom, że chętnie sięgnęli do swej kiesy, popierając piękną inicjatywę.
„Nie ma piękniejszej ziemi wartej poznania. Wszak to tu majaczą ostańce niczym pustelnicy wśród pól, to tu grupy skalne niczym baśniowe stwory wyrastają nagle z łanów zbóż a ich fantastyczne kształty pobudzają tylko ludzką wyobraźnię”…Takimi słowami zamykają autorzy to piękne, wspólne dzieło nauczycieli i uczniów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze