17499150 1655476201428742 7756701045182379624 n

Z inicjatywy Fundacji Kultury Afront w sobotę 1 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA odbyła się debata poświęcona kulturze. Była to pierwsza z cyklu dyskusji dotyczących tego właśnie tematu. Kolejną zaplanowano na czerwiec. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele olkuskich instytucji kultury, artyści związani z ziemią olkuską, nauczyciele i osoby zainteresowane kondycją kultury na terenie powiatu olkuskiego. Podobne spotkania są organizowane w wielu miastach i wydają się niezbędne, by stworzyć warunki do optymalnego rozwoju kultury.

Czym zatem jest kultura? Jaka jest jej rola? Czy ta dziedzina życia jest w ogóle potrzebna? Dlaczego jest marginalizowana, traktowana jako temat zastępczy albo wręcz zbędny? Jakie jest jej miejsce w Olkuszu? – na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas dyskusji, którą prowadził prezes Fundacji Kultury Afront i dziennikarz Olgerd Dziechciarz. Uczestnicy spotkania wiele miejsca poświęcili roli rodziców i nauczycieli w krzewieniu nawyku korzystania z dóbr kultury u dzieci i młodzieży, kwestii braku kółek zainteresowań prowadzonych w szkołach, powodom niechęci młodzieży do odwiedzania muzeów czy galerii sztuki, niskiej frekwencji na wydarzeniach kulturalnych.
– Dziś świat opiera się na pieniądzach – mówił Michał Masłowski, przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków w UMiG Olkusz. – Wszyscy dążymy do tego, by zarabiać jak najwięcej. Większości nie jest potrzebna kultura wysoka. Tak naprawdę trzeba się zastanowić, jak pokazać ludziom, że to jest ważne.

DSCF2093

Kilku dyskutantów poruszyło problem braku dostępu do informacji, który nie do końca wiadomo, jak rozwiązać. Okazuje się, że pomimo tego, iż informacja o wydarzeniu kulturalnym zostaje zamieszczona na rozwieszanych w mieście plakatach, w lokalnej prasie, na stronach internetowych organizatorów wydarzenia czy w portalach społecznościowych, z których większość przecież korzysta, nie dociera ona jednak do tylu odbiorców, do ilu dotrzeć powinna. Paradoksalnie więc potencjalny odbiorca często byłby zainteresowany tematem, a okazuje się, że informacja do niego nie trafiła.
Sporo uwagi poświęcono przykładowi Krakowa i sposobom, w jaki tamtejsze instytucje radzą sobie z wprowadzaniem i promowaniem oferty kulturalnej. Oczywiste jest, że mniejsze ośrodki nie mają szans konkurować z większymi, dlatego też  nie sposób porównywać Olkusz do Krakowa, ale może być on dla naszej społeczności dobrym wzorcem, a takimi zawsze warto się posiłkować, wprowadzając zmiany na własnym „podwórku”. Dobrą informacją okazał się natomiast fakt, że powstaje właśnie nowy portal, który będzie łączył m.in. wszystkie lokalne instytucje kultury, na bieżąco informując mieszkańców o organizowanych przez nie spotkaniach i wydarzeniach. Przy tej okazji warto wspomnieć, że jednym z wniosków w toczącej się debacie było stwierdzenie, że olkuskie placówki kultury powinny zacząć ze sobą współpracować, a przestać konkurować.

O innym, bardziej elitarnym ujęciu kultury mówiła poetka Karina Stempel. – Chodzi o to, by kultura była na tyle dobra i na tyle atrakcyjna, żeby przyciągnęła wybitne jednostki. To jest też bardzo ważny aspekt, żeby kultura była atrakcyjna dla tych, którzy potrafią ją rozwijać.
Nie od dziś wiadomo, że problem z podejściem do kultury, z jej odbiorem i promowaniem jest duży. To właśnie na działalność kulturalną w pierwszej kolejności obcinane są w budżetach samorządów środki finansowe, o czym również wspomniano podczas dyskusji. Choć wiadomo, że przykład idzie z góry, zwykle próżno szukać na najważniejszych nawet wydarzeniach kulturalnych przedstawicieli lokalnych władz. 

Zapewne sobotnia dyskusja nie spowoduje, że nagle olkuskie instytucje kultury zapełnią się zainteresowanymi. Spotkanie udowodniło jednak, że temat jest ważny. Na prośbę uczestników w czerwcu odbędzie się kolejna debata poświęcona tym zagadnieniom. Być może będzie to początek nowej olkuskiej tradycji.

Na zaproszenie organizatorów w drugiej części wieczoru z koncertem wystąpił zespół Po Burzy. Grupa powstała w 2014 roku w Bukownie i wykonuje głównie poezję śpiewaną. Warto dodać, że z zespołem stale współpracują regionalni poeci i poetki, m.in. Urszula Kalecińska-Kucik, Danuta Majcher, Irena Krzywiecka, Janina Dąbrowa, a także Paweł Kękuś. Podczas koncertu w BWA zespół wykonał kilka piosenek ze swojej pierwszej płyty oraz zaprezentował kilka nowych utworów, które znajdą się na płycie drugiej. Premiera już niebawem.

DSCF2099

DSCF2109

DSCF2104

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Chudy w swetrze
Chudy w swetrze
7 lat temu

Szczupłość mam od biegania, łysiny zazdroszczę, co dwa tygodnie muszę biegać do fryzjera, sweterek taki sobie, od Bossa, za ostatni projekt. Przy projektach warto radzić się fachowców, jest kilku w okolicy. Chyba, że celujesz w małe lokalne granty. Życzę sukcesów, byle autentycznych, a nie dla garstki snobów.

kark w dresie
kark w dresie
7 lat temu

[quote name=”Chudy w swetrze”]Iro, poeci i literaci są potrzebni, byleby zarabiali talentem, a nie cwaniactwem pod płaszczykiem stowarzyszeń i fundacji, żyjąc z dotacji na podejrzane projekty lub z wierszówki za autopromocję, bo tak łatwiej. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku. Afrontowi życzę sukcesów wnoszących jak najwięcej w rozwój olkuskiej kultury. Miasto bez kultury jest jak naród bez kultury, niby jeszcze jest, a właściwie już nie istnieje. Przy okazji, poza tym tematem, czy kark w dresie może nie być łysy?[/quote]
Frustracja i zazdrość przez ciebie przemawia, pewnie nie potrafisz sformułować żadnego „podejrzanego projektu”, na który można by dostać jakąś dotację. A z takiej dotacji to można się odkarmić, nie byłbyś już taki chudy…. i garnitur porządny kupić 🙂 Straszne musi być twoje życie,, skoro mi nawet łysiny zazdrościsz…

Chudy w swetrze
Chudy w swetrze
7 lat temu

Iro, poeci i literaci są potrzebni, byleby zarabiali talentem, a nie cwaniactwem pod płaszczykiem stowarzyszeń i fundacji, żyjąc z dotacji na podejrzane projekty lub z wierszówki za autopromocję, bo tak łatwiej. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku. Afrontowi życzę sukcesów wnoszących jak najwięcej w rozwój olkuskiej kultury. Miasto bez kultury jest jak naród bez kultury, niby jeszcze jest, a właściwie już nie istnieje. Przy okazji, poza tym tematem, czy kark w dresie może nie być łysy?

kark w dresie
kark w dresie
7 lat temu

[quote name=”Chudy w swetrze”][quote name=”kark w dresie”]poćwicz trochę operowanie polskim językiem literackim, jak chcesz zajmować się kulturą :lol:[/quote]
Medice, cura te ipsum. Pamiętaj, że w polskim języku literackim zdanie zaczyna się od wielkiej litery, a kończy kropką, jak chcesz zajmować się pouczaniem innych.[/quote]
I tak dobrze, że wiedziałem, gdzie postawić przecinek. „Felkowi” się to chyba kilka razy nie udało. 😀

Ira
Ira
7 lat temu

[quote name=”kark w dresie”][quote name=”Felek”]Rozumiem, że zachodzi zbieżność nazwisk autorki tekstu (nie sponsorowanego ) Pani Agnieszki Zub oraz wiceprezesa Fundacji Afront Pani Agnieszki ZUB ?.Ponadto jeśli już BWA firmuje takie spotkanie to wypadało by zaprosić wszystkie podmioty w tym również organizacje pozarządowe do dialogu. Napisze otwarcie, że właśnie w takim temacie jak kultura pasowało by spotkać się w większym gronie i naprawdę porozmawiać, powyższy przykład sądząc po tekście i fotorelacji miał na celu tylko promocje jednej fundacji – co jest zrozumiałe, ale jak pragnę podkreślić to jest ważny temat i pasowało by działać wspólnie – wielowymiarowo. Doświadczenie pokazało, że pewny „monopol” niektórych środowisk na jakieś dziedziny życia w mieście prowadzą bardziej do katastrofy niż pożytku.[/quote]
poćwicz trochę operowanie polskim językiem literackim, jak chcesz zajmować się kulturą :lol:[/quote] Sami w tym Olkuszu poeci wilcy literaci, na wejściu po Noblu trzeba rozdać…. DO ROBOTY SIĘ TRZEBA BRAĆ !

Chudy w swetrze
Chudy w swetrze
7 lat temu

[quote name=”kark w dresie”]poćwicz trochę operowanie polskim językiem literackim, jak chcesz zajmować się kulturą :lol:[/quote]
Medice, cura te ipsum. Pamiętaj, że w polskim języku literackim zdanie zaczyna się od wielkiej litery, a kończy kropką, jak chcesz zajmować się pouczaniem innych.

kark w dresie
kark w dresie
7 lat temu

[quote name=”Felek”]Rozumiem, że zachodzi zbieżność nazwisk autorki tekstu (nie sponsorowanego ) Pani Agnieszki Zub oraz wiceprezesa Fundacji Afront Pani Agnieszki ZUB ?.Ponadto jeśli już BWA firmuje takie spotkanie to wypadało by zaprosić wszystkie podmioty w tym również organizacje pozarządowe do dialogu. Napisze otwarcie, że właśnie w takim temacie jak kultura pasowało by spotkać się w większym gronie i naprawdę porozmawiać, powyższy przykład sądząc po tekście i fotorelacji miał na celu tylko promocje jednej fundacji – co jest zrozumiałe, ale jak pragnę podkreślić to jest ważny temat i pasowało by działać wspólnie – wielowymiarowo. Doświadczenie pokazało, że pewny „monopol” niektórych środowisk na jakieś dziedziny życia w mieście prowadzą bardziej do katastrofy niż pożytku.[/quote]
poćwicz trochę operowanie polskim językiem literackim, jak chcesz zajmować się kulturą 😆

plankton
plankton
7 lat temu

Niezły Afront, jak na początek. Ja też chcę wierszówkę za autopromocję.

Felek
Felek
7 lat temu

Rozumiem, że zachodzi zbieżność nazwisk autorki tekstu (nie sponsorowanego ) Pani Agnieszki Zub oraz wiceprezesa Fundacji Afront Pani Agnieszki ZUB ?.Ponadto jeśli już BWA firmuje takie spotkanie to wypadało by zaprosić wszystkie podmioty w tym również organizacje pozarządowe do dialogu. Napisze otwarcie, że właśnie w takim temacie jak kultura pasowało by spotkać się w większym gronie i naprawdę porozmawiać, powyższy przykład sądząc po tekście i fotorelacji miał na celu tylko promocje jednej fundacji – co jest zrozumiałe, ale jak pragnę podkreślić to jest ważny temat i pasowało by działać wspólnie – wielowymiarowo. Doświadczenie pokazało, że pewny „monopol” niektórych środowisk na jakieś dziedziny życia w mieście prowadzą bardziej do katastrofy niż pożytku.