1

3 lipca, czyli początek wakacji, środa, czyli środek tygodnia, a mimo to do olkuskiej Galerii BWA na spotkanie z wybitnym pisarzem i malarzem Markiem Sołtysikiem przyszło około pięćdziesięciu osób. Pretekstem do spotkania była wydana w czerwcu przez wydawnictwo „Arkady” książka „Klan Matejków”, druga po „Klanie Kossaków” pozycja biograficzna z cyklu „Klanów”, jaką napisał Marek Sołtysik (autor ma teraz na warsztacie następną pozycję: „Klan Gierymskich”).

Wieczór był pełen wspomnień o Olkuszu z lat sześćdziesiątych, gdy Marek Sołtysik był mieszkańcem naszego miasta. Pisarz czytał fragmenty „Klanu Matejków”, w której to książce są też olkuskie akcenty. Wśród publiczności była m.in. siostra Autora, a także znany poeta Adam Ochwanowski (specjalnie na okoliczność spotkania napisał wiersz o swoim przyjacielu Marku Sołtysiku), czy wokalista jazzowy, kompozytor, grafik Marek Bałata, który nie omieszkał zaśpiewać dla bohatera wieczoru.

2

Marek Sołtysik, urodzony w Olkuszu w 1950 roku: malarz, prozaik i poeta, wydał w ciągu bez mała 50 lat kilkadziesiąt powieści, zbiorów opowiadań i tomików poetyckich. Wśród nich były tak znane publikacje jak np. „Domiar złego” (Nagroda „Czytelnika” za debiut), „Gwałt” (Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia), „Deborah” (zekranizowana przez R. Brylskiego, z Renatą Dancewicz w roli głównej), zbiór opowiadań „Intymne zwierzenia kilkunastu osób” (Nagroda Miasta Krakowa), „Świadomość to kamień” (biografia Michała Choromańskiego – nagrodzona przez „Miesięcznik Literacki”), oraz świetnie przyjęte powieści „Legowisko szakali”, „Mocne ramiona pani Kicz”, czy rozgrywająca się w dużym stopniu w Olkuszu powieść „Czułość i podniecenie”.

3

Warto też odnotować, że pierwszą indywidualną wystawę malarstwa Marek Sołtysik miał 52 lata temu w Olkuszu. Autor tak ją wspomina: „Było to w lipcu lub sierpniu 1967 roku w Miejskim Domu Kultury przy ul. Gęsiej (wchodziło się od Szpitalnej). Byłem wtedy uczniem PLSP w Krakowie. Od inicjatywy oddolnej, poprzez wykonanie i dyżurowanie, wszystko, co było związane z tą wystawą, robiłem sam. Przypominam sobie, że do katalożku (na maszynie, perełka) dołączyłem wybór wierszy, które wtedy pisywałem (pod wpływem, nieco odbitym, Tymoteusza Karpowicza)”. Tak więc był to również debiut poetycki autora „Małych wierszy wieczornych”. Później były studia na krakowskiej ASP i na przemian: wystawy, plenery, książki, słuchowiska radiowe. Marek Sołtysik zawsze podkreśla, że pochodzi z Olkusza. Za swój ogromny, jakże bogaty dorobek, został nagrodzony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Medalem „Zasłużony Kulturze” – „Gloria Artis”.

4

Od 5 lipca w Sali Głównej olkuskiego BWA można oglądać wystawę malarstwa i prac wykonanych techniką własną czeskiej artystki Gabrieli Novakowej. Serdecznie zapraszamy.

BWA Olkusz
Fot. Olgerd Dziechciarz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze