nieznana stara pocztowka

Od 28 stycznia br. do ubiegłego piątku, 27 lutego, w Centrum Kultury MOK prezentowana była wystawa pt. „Olkusz na starej pocztówce”. Zgromadzonych zostało na niej ponad 150 pocztówek ze zbiorów Marka Piotrowskiego oraz część kolekcji dawnego sprzętu fotograficznego i filmowego należącej do Zdzisława Majcherkiewicza. Przedpołudniowy wernisaż tej wystawy, który odbył się miesiąc temu, adresowany był do młodzieży szkolnej. W miniony piątek, podczas wieczornego finisażu, wszyscy chętni mieli okazję zobaczyć obie kolekcje oraz wysłuchać prelekcji o utrwalonych na pocztówkach dziejach naszego miasta.

W imieniu dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury blisko 150. gości finisażu powitali artystka Klaudia Zub-Piechowicz i historyk Jacek Sypień z Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz. Dziękując za liczne przybycie podkreślili, że wystawę „Olkusz na starej pocztówce” obejrzało dotąd 1000 osób. Zapowiedzieli też jej plenerową kontynuację. W związku z dużym zainteresowaniem, reprodukcje olkuskich pocztówek wkrótce pojawią się na Rynku.

 

gabriela ocieczek

Podobnie jak podczas wernisażu, tak i w trakcie zakończenia wystawy wyświetlona została przygotowana przez Wiolettę Sarotę-Stach multimedialna prezentacja pt. „W starym kinie”, wprowadzająca uczestników w klimat początków XX wieku. Potem Marek Piotrowski, właściciel wystawionej w pawilonie Centrum Kultury kolekcji, opowiedział o historii pocztówek, o ciekawostkach związanych z ich produkcją oraz o ich związkach z dziejami Olkusza. Wymieniał olkuskich wydawców, opisywał zabawne błędy jakie wkradały się do opisów dawnych widokówek, pokazywał najbardziej niezwykłe egzemplarze, jak choćby pocztówkę z wpisem biskupa Władysława Bandurskiego i komendanta Józefa Piłsudskiego. W trakcie zakończenia wystawy okazało się, że nawet takiego znawcę tematu, jakim jest Marek Piotrowski, można jeszcze czymś zaskoczyć. Na zakończenie spotkania pokazał wszystkim obecnym nieznaną mu dotąd starą pocztówkę olkuską, przyniesioną tego dnia przez gościa finisażu Mariana Kostulskiego.

publicznosc1

Drugą prelekcję wygłosił historyk regionalista Jacek Sypień. Komentując wyświetlane na ekranie reprodukcje starych pocztówek, planów oraz archiwalnych zdjęć, przedstawił zmiany społeczne i urbanistyczne zachodzące w Olkuszu pod koniec XIX i na początku XX wieku. Dzięki tej prelekcji goście wernisażu mieli kolejną okazję wzbogacenia swej wiedzy o mało znane fakty z dziejów miasta.

Po zakończeniu oficjalnej części finisażu każdy chętny mógł zwiedzić wystawę z Markiem Piotrowskim i Zdzisławem Majcherkiewiczem w rolach przewodników. Zdzisław Majcherkiewicz wzbogacił prezentację pocztówek o część swej imponującej kolekcji starych aparatów fotograficznych, kamer i wyposażenia ciemni z ubiegłego stulecia. Równie chętnie dzieli się swą wiedzą o rzadko dziś stosowanych urządzeniach i technikach utrwalania obrazów. W trakcie zwiedzania wyświetlane były najstarsze filmy o Olkuszu, a z głośników dobiegały przedwojenne melodie.

marek piotrowski

Nie były to jedyne muzyczne akcenty tego wieczoru. Na początku i na zakończenie finisażu wystąpił śpiewak Zenon Krukowiecki, laureat Olkuskiej Nagrody Artystycznej, któremu tańcem towarzyszyła Halina Migas. Między prelekcjami piosenki „w zupełnie starym stylu” wykonały młode utalentowane wokalistki z sekcji MOK: Gabriela Ocieczek i Justyna Haberka. Akompaniowali im instruktorzy MOK: Wiesław Baran (instrumenty klawiszowe) i Michał Mączka (altówka).

MOK Olkusz

 

justyna haberka

 

otwarcie

publicznosc3

zwiedzajacy1

wieslaw baran i michal maczka

zenon krukowiecki i halina migas

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze