Olkusz

„Dlaczego w ramach remontów balkonów na Osiedlu Młodych w Olkuszu w części bloków są one jednocześnie ocieplane, a w innych już nie?” – z takim pytaniem zwróciła się do nas niedawno jedna z naszych Czytelniczek. Jak informują przedstawiciele Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zakres każdego remontu uzależniony jest od sytuacji ekonomicznej danego budynku.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy wiadomość mailową od naszej Czytelniczki z prośbą o interwencję dotyczącą remontu balkonów w blokach na olkuskim  Osiedlu Młodych. Osoba kontaktująca się z naszą redakcją poinformowała, że w ramach czynszu płaci tzw. remontowe, którego kwota została podniesiona w celu stopniowego wykonywania remontów balkonów: „Wszystko byłoby ok, tylko ja mam pytanie, dlaczego spółdzielnia dzieli mieszkańców na lepszych i gorszych. Chodzi o to, że w pewnych klatkach remontowane balkony były jednocześnie ocieplane (niejednokrotnie były to klatki ze sporym zadłużeniem np. ul. Konopnickiej 8 remontowane w 2022 r.), a obecnie remontowane balkony nie są już ocieplane. Dlaczego tak jest, przecież wszyscy płacimy jedną kwotę remontową za m²?” – pyta nasza Czytelniczka. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić sprawę u źródła, czyli w Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy na przesłane przez nas pytania można przeczytać m.in., że informacje na temat remontów realizowanych w budynkach znajdujących się w zasobach Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są jawne dla wszystkich lokatorów: „Właściciel każdego lokalu ma prawo je otrzymać i takie wyjaśnienie są często udzielane zainteresowanym mieszkańcom. Członkowie Spółdzielni mają rokrocznie możliwość uczestnictwa w Walnych Zgromadzeniach, gdzie przedstawia się sprawozdania gospodarczo-finansowe i podejmuje ważne decyzje. Ponadto, wiele z tych informacji jest dostępnych do wglądu wcześniej w siedzibie Spółdzielni, z częścią z nich można zapoznać się zdalnie, poprzez portal e-kartoteka. Jesteśmy też otwarci na osobiste spotkania ze społecznościami blokowymi, chętnie je organizujemy, aby omówić stan spraw i wspólnie uzgodnić zamierzenia. Przedstawiany jest wówczas precyzyjnie status bieżący i warunki finansowe dla konkretnej nieruchomości budynkowej. Takową formę zawsze można obustronnie uzgodnić.” – podkreślają przedstawiciele OSM.

Jak wynika ponadto z udzielonej odpowiedzi, spółdzielnia z mocy prawa zobowiązana jest prowadzić pełną ewidencję rozliczeniową wszystkich wpływów i wydatków funduszu remontowego, w sposób odrębny dla każdej nieruchomości. W związku z tym, plan remontowy konstruowany jest w oparciu o sytuację ekonomiczną danego budynku: „Należy zwrócić uwagę, że budżet, z którego finansuje się remonty powstaje głównie z wpływów własnych, czyli zaliczkowych składek na fundusz remontowy wnoszonych przez właścicieli lokali. W skali potrzeb oraz kosztów robót remontowych są to kwoty niewystarczające. Rozpatruje się możliwości pozyskania kapitału zewnętrznego, natomiast interesujące, korzystne opcje wiążą się zaciągnięciem zobowiązania, a więc kredytem bankowym. Zdolność pożyczkowa i wysokość rat ustalane są na podstawie składek funduszu remontowego indywidualnego konta danego budynku, które jest również zabezpieczeniem pożyczki, czyli zobowiązanie dotyczy właścicieli lokali. Z odbytych dotąd spotkań wynika, że mieszkańcy są ostrożni i nie wyrażają akceptacji na tą formę. Z uwagą śledzimy i oczekujemy, jakie rozwiązania będą faktycznie zaproponowane w zapowiadanym aktualnie programie rewitalizacji, ogłoszonym pod hasłem „Przyjazne Osiedle”. Jeżeli tylko pojawią się konkrety i przyjmą formę regulacji z pewnością będziemy tu aktywni.” – czytamy w piśmie sygnowanym przez zarząd Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze