W Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu odbył się „Dzień odblaskowego ucznia”. Jest to część akcji propagującej bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego w ramach  „Odblaskowej Szkoły”,  projektu realizowanego w całej Małopolsce. Akcja ma formę konkursu wyróżniającego szkoły podstawowe najbardziej aktywnie propagujące konieczność noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.  Szczególnie teraz, gdy aura nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Współorganizatorem akcji „Odblaskowa Szkoła” jest małopolska Policja.

– Wspólnie ze szkołami na terenie województwa małopolskiego uczestniczymy w prelekcjach, w spotkaniach z młodzieżą, z dziećmi. Naszym podstawowym zadaniem jest wpajanie tym najmłodszym, żeby nosiły kamizelki, zakładały na głowę kaski i przede wszystkim zwracały uwagę na swoje bezpieczeństwo – tłumaczy mł. asp. Łukasz Czyż z zespołu do spraw nieletnich KPP w Olkuszu. Olkuska „Piątka” zorganizowała dwa konkursy szkolne – konkurs plastyczny „Jestem widoczny na drodze” i „Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. W konkursie plastycznym jurorzy przyznali 9 nagród i 5 wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych. Najlepsze prace w klasach I-III wykonali: Katarzyna Zajega i Kuba Miłek, a w klasach IV-VI Kamila Skalska. Największą wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym mają: Marek Rzepka, Piotr Borkiewicz i Piotr Cygankiewicz. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Policjanci z olkuskiej komendy wygłosili prelekcję na temat konieczności noszenia odblasków. W ramach projektu „Odblaskowa Szkoła” SP nr 5 napisała także wniosek do Urzędu Miasta z prośbą o ustawienie odpowiednich znaków przy szkole. Prośba ta już została spełniona. Dzięki staraniom szkoły wszyscy uczniowie dostali żółte odblaskowe kamizelki.

– Wydaje mi się, że ta akcja przyniesie pozytywne skutki. Dzieci wykorzystają te kamizelki. Nie rzucą ich w kąt, ale wykorzystają na wycieczkach rowerowych i pieszych, co poprawi ich bezpieczeństwo – komentuje Agnieszka Wójcik, koordynatorka akcji „Odblaskowa Szkoła” w SP nr 5. Dzieciakom kamizelki się podobają i obiecują, że będą je nosić. Jak się okazuje, dzięki akcji doskonale wiedzą, co należy robić, żeby być bezpiecznym na drodze. – Na pewno trzeba nosić odblaski, uważnie chodzić lewą stroną jezdni. Najlepiej okleić rower odblaskami i zakładać na głowę kask. Wtedy kierowcy na pewno nas zauważą – odpowiadają zgodnie Piotrek, Marek i Piotrek, zwycięzcy konkursu o bezpieczeństwie. Sponsorem kamizelek i nagród w konkursach była krakowska firma TM-VIA.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze