mok sekcja astronomiczna styczen 2014

Od 20. lat w Miejskim Domu Kultury działa Sekcja Astronomiczna. Skąd wśród olkuszan takie zainteresowania? Być może jest w naszym mieście coś szczególnego, co skłania ludzi do fascynacji Kosmosem? Stąd wywodzili się słynni na całą Europę astronomowie Marcin Bylica i Marcin Biem. Jak to było w dawnych wiekach, trudno wyrokować. Wiadomo natomiast na pewno, że dziś pasję tę rozpala wśród nas olkuszanin prof. Michał Ostrowski.
Pierwsze spotkanie w Nowym Roku. W sali na pierwszym piętrze MDK zbierają się kobiety i mężczyźni w wieku od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Wśród nich jest nie wyróżniający się ani strojem ani zachowaniem, skromny i niezwykle sympatyczny brodaty jegomość. To on, jak co spotkanie, będzie wprowadzał olkuskich miłośników wiedzy o Wszechświecie w tajemnice gwiazd, galaktyk i wszystkiego, co z Kosmosem związane. A że potrafi wciągnąć swych słuchaczy w temat, to minuty i godziny mijają niepostrzeżenie, potwierdzając teorię względności w odniesieniu do upływu czasu. Prof. Michał Ostrowski na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełni tam funkcję kierownika Katedry Astrofizyki Wysokich Energii. Wolne chwile poświęca propagowaniu wiedzy o Kosmosie, a dał się też poznać, jako kolekcjoner meteorytów. Jego zbiory prezentowane były na Wystawie Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Aktywność Sekcji Astronomicznej MOK nie ogranicza się jedynie do zgłębiania teorii, prelekcji i dyskusji. Co prawda przenośny sprzęt do podglądania „ciał niebieskich” to nie to samo, co potężne stacjonarne teleskopy w obserwatoriach, ale członkowie olkuskiej sekcji chętnie z niego korzystają. Szczególnie, gdy nad naszymi głowami dzieje się coś wyjątkowo interesującego. Prof. Michał Ostrowski niejednokrotnie organizował pokazy na Rynku, gdzie każdy chętny mógł zobaczyć niezwykłe zjawisko i usłyszeć fachowe tego zjawiska wyjaśnienie. Olkuski astronom przygotowywał też otwarte popularnonaukowe prelekcje, podczas których można było wiele się dowiedzieć czerpiąc zarówno z jego wiadomości, jak też z wiedzy zapraszanych gości.
 
Co Sekcja Astronomiczna przygotuje na swój jubileusz? Tego dowiemy się 12 czerwca br., wtedy właśnie odbędą się MDK obchody 20-lecia. Już dziś wszystkich serdecznie na nie zapraszamy.

Jeśli ktoś chciałby do pasjonatów astronomii dołączyć, to proszę śledzić dział Imprezy na stronie www.mok.olkusz.pl. Tam podawane są terminy ich spotkań.

Tekst nadesłany przez MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze