w 2

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Starym Cmentarzu w Olkuszu uczczono pamięć osób poległych w nierównej walce o stolicę z niemieckim okupantem. Wzorem całego kraju punktualnie o 17:00 zawyły syreny, a po okolicznościowych przemówieniach delegacje różnych środowisk pod pomnikiem harcerskim złożyły kwiaty.

W czwartkowe popołudnie 1 sierpnia, symbolicznie zatrzymała się cała Polska. O godzinie 17.00 oddano hołd powstańcom, którzy mimo zapału i wiary w sukces, na dłuższą metę nie mieli szans w starciu z uzbrojonym i dobrze wyszkolonym najeźdźcą. Ginęli za ojczyznę udowadniając, że nadzieja na odzyskanie wolności jest ogromna.

W Olkuszu miejscem gdzie oddano hołd powstańcom był Stary Cmentarz przy ulicy Nullo. To właśnie tam, przy pomniku harcerskim Powstania Warszawskiego odbyły się główne uroczystości. Honorową asystę przy obelisku pełnili żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa pod dowództwem kaprala Daniela Szczypczyka. Punktualnie o siedemnastej zawyły syreny, a mieszkańcy pełni zadumy odśpiewali hymn Polski, wysłuchali Apelu Pamięci oraz odmówili modlitwę za dusze poległych w czasach okupacji.

w 6

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Burmistrz Roman Piaśnik na przykładzie powstania mówił o heroicznej postawie naszych rodaków walczących niegdyś o wolność. – Każda rocznica tego wydarzenia jest dla nas symbolem, abyśmy mogli na chwilę zatrzymać się i zastanowić, co możemy uczynić dla naszego kraju, aby to ogromne poświęcenie naszych przodków nie zostało zmarnowane – zaznaczył gospodarz miasta. Starosta Bogumił Sobczyk przekonywał, że obowiązkiem każdego Polaka jest choć raz odwiedzić Warszawę i znajdujące się w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego. – To miejsce od pierwszego kroku przepełnione jest klimatem tamtych wydarzeń – przekonywał szef powiatu. – Na historię powstania możemy spojrzeć z różnej strony. To ponad 60 dni walk, to ponad 200 tysięcy uczestników po naszej stronie, dziesiątki ton popiołów i szczątków, na samej Woli 12 tys. ton szczątków dzieci i kobiet. Zniszczonych 70% mieszkań, 90% zabytków, 100% mostów. Taki był plan, Warszawa miała być miastem ruin – wspominał starosta. Posłanka Lidia Gądek zaznaczyła natomiast, że musimy wyciągnąć lekcję z bohaterskich czynów powstańców, bo oni przecież walczyli o przyszłość kolejnych pokoleń. – Chciałabym, żeby dzisiaj z tego miejsca poszło na cały kraj: Polska ma być krajem bez nienawiści! Możemy się różnić, nie zgadzać się ze sobą, ale musimy się szanować, zawsze! – apelowała przedstawicielka parlamentu.

w 5

w 4

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. powstańców. Szacuje się, że w czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły prawie 180 tys.

Olkuszanie w Powstaniu Warszawskim

Warto także wiedzieć, że w stolicy walczyli mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej. Między innymi Krystyna Maria Minkiewicz ps. „Żaba”, „Krystyna” (ur. 1913 r.), córka Antoniego Minkiewicza – zasłużonego, olkuskiego działacza społecznego. Jako żołnierz AK (Grupa Bojowa „Krybar”- III zgrupowanie „Konrad”) brała udział w walkach na Powiślu. Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Jej brat, kapral podchorąży Władysław Minkiewicz ps. „Rudzki”, walczył w tym samym oddziale.

Ponadto w trakcie Powstania Warszawskiego wraz z grupą więźniów Pawiaka został rozstrzelany olkuszanin Antoni Kocjan, słynny konstruktor lotniczy, a podczas wojny szef wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Wielu mieszkańców ziemi olkuskiej udzielało pomocy mieszkańcom Warszawy, którzy musieli opuścić miasto po upadku powstania, przyjmując ich do siebie.

w 1

Pomnik harcerski na pamiątkę bohaterów stolicy

Symboliczny obelisk Powstania Warszawskiego na olkuskim Starym Cmentarzu został ustawiony w 2009 roku z inicjatywy olkuskich harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. O niski postument, stylizowany na fragment ściany z nieregularnie ułożonych cegieł, oparta jest granitowa tablica, a na niej napis: „W 65 rocznicę Powstania Warszawskiego harcerze”. Na tablicy u góry wykuty jest symbol Polski Walczącej, poniżej ukośnie daty „1944 – 2009”. Po prawej wykuta róża, u dołu harcerska lilijka przepasana szarfą, a po prawej stronie obelisku stoi drewniany krzyż. To właśnie przy tym pomniku rokrocznie, w rocznicę wybuchu Powstania odbywają się uroczystości upamiętniające ten tragiczny zryw wolnościowy.

Organizatorami olkuskich obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Olkuszu.

w 3

{joomplu:88063}{joomplu:88038}{joomplu:88065}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze