1

24 kwietnia w MOK-Centrum Kultury artystka Ewa Rosiek-Buszko opowiadała o papierze czerpanym i specyficznej jego odmianie – japońskim papierze, czyli washi. Wykład odbył się w ramach wystawy Paper Gami, którą wciąż można obejrzeć w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32.

2Zebranych powitała Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

 

3

Ewa Rosiek-Buszko, która o papierze czerpanym wie wszystko, w niezwykle interesujący sposób, wspomagając się prezentacją multimedialną i przywiezionymi próbkami, opowiadała o jego historii, sposobach produkcji i wykorzystania.

4

Japoński papier washi, ręcznie czerpany, w sposób tradycyjny wytwarza się z drewna morwy czarnej i korzenia hibiscusa. Skomplikowaną i czasochłonną produkcję artystka poznała podczas prestiżowego stypendium Artists in Residence’03 Mino Paper Art Village Project w Japonii.

5

Papier washi jest transparentny, delikatny, ale niezwykle trwały. Łatwo poddaje się barwieniu, jest znakomitym surowcem do wytwarzania oryginalnych wyrobów artystycznych. Wykonuje się z niego wachlarze, lampiony, parawany, przesuwne ścianki, parasole, ubrania i wiele innych rzeczy.

6

W ubiegłym roku został wpisany przez UNESCO na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dzięki niemu na terenie Japonii wciąż sadzone są morwy, a sekrety jego wytwarzania przekazywane są w tradycyjnych wytwórniach z pokolenia na pokolenie od setek lat. W tym uprzemysłowionym kraju rzemiosło jest nadal bardzo cenione, a rzemieślnicy i artyści, jako twórcy, niezwykle szanowani.

7

Fascynacja Ewy Rosiek-Buszko papierem czerpanym zaowocowała wspaniałymi dziełami sztuki. Część z nich można obejrzeć na wystawie Paper Gami.

8

W Polsce artystka współpracuje z papiernią w Dusznikach-Zdroju. Mieści się ona w Muzeum Papiernictwa zlokalizowanym w urzekająco pięknym, barokowym budynku dawnego młyna papierniczego wzniesionym w 1605 roku.
Papier dusznicki jest grubszy, mniej trwały i mniej delikatny niż washi, który przypomina jedwab.

9

Mieliśmy okazję porównać oba gatunki papieru. Sensację wzbudziły skarpetki wykonane z włókien washi…

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze