W pierwszy wiosenny wieczór  21. marca w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła  się I Olkuska Noc Młodych Naukowców, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Olkusza oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Olkuszu.  Do udziału  zaproszona została młodzież klas III szkół gimnazjalnych powiatu olkuskiego.
Uroczystego otwarcie imprezy, która zgromadziła niebagatelną liczbę około 170 gimnazjalistów z dziewięciu szkół dokonał wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń. W swoim przemówieniu nawiązał do motta, jakie towarzyszyło imprezie: „Et gaudium et solacium in litteris Est” – ,, Nauka dostarcza i radości i pociechy”, życząc wszystkim uczestnikom wspaniałej atmosfery podczas zajęć i konkursowej rywalizacji.

Dyrektor szkoły, pani Aldona Nowicka, witając serdecznie uczestników, przypomniała o ubiegłorocznym Jubileuszu Szkoły, podczas którego wielokrotnie obiecywaliśmy, że czerpiąc z przeszłości patrzymy wprzód . I Olkuska Noc Młodych Naukowców jest więc inicjatywą, która potwierdza te słowa.
Zespół Szkół Nr1 w Olkuszu jest prekursorem tego typu imprez w Olkuszu. W styczniu tego roku w murach Mechanika odbył się I Nocny Maraton Naukowy – impreza, podczas której młodzież klas I i II uczestniczyła w całonocnym bloku zajęć z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, geografii, biologii, fizyki i podstaw przedsiębiorczości. Opinie uczestników, wspaniała atmosfera, nietypowa tematyka i przebieg zajęć przyczyniły się nie tylko do poszerzenia intelektualnych horyzontów młodzieży, ale także zintegrowały  uczestników. Pozytywny oddźwięk wśród młodzieży uczestniczącej w Maratonie był   kolejnym impulsem do zorganizowania I Olkuskiej Noc Młodych. Tym razem dyrekcja Zespołu Szkół Nr1 w Olkuszu  i organizatorki: Edyta Dołęga i Anna Łuszczak, zaprosili gimnazjalistów na fascynujące spotkanie z elektroniką, robotyką, informatyką, topografią  i wieloma innymi dziedzinami współczesnej nauki. Przeprowadzenie nocy naukowców z udziałem tak licznej grupy było nie lada logistycznym wyzwaniem, z którym organizatorzy i prowadzący zajęcia poradzili sobie doskonale.
Młodzież podzielona na grupy pod opieką przewodników – starszych kolegów – uczniów Zespołu Szkół Nr1 w Olkuszu kolejno zwiedzała sale i uczestniczyła w tematycznych blokach zajęciowych. Uczniowie uczestniczyli w  kuchenno – chemicznych  rewolucjach. Podczas pokazów przekonali się, jak pozornie zwykłe produkty kuchenne mogą posłużyć do ciekawych eksperymentów.  
Kolejną ciekawostką były zajęcia „System Informacji Geograficznej  GIS  w pigułce”, podczas których zaznajomili się z zasadami lokalizacji i nawigacji przy użyciu zaawansowanych technologii informatycznych, a także spróbowali  stworzyć  dynamiczną i interaktywną  mapę  swojej okolicy.
W ten pierwszy wiosenny wieczór nie mogło zabraknąć akcentów kwiatowych, stąd kolejne zajęcia „Kolory i zmysły w naszym życiu”,czyli warsztaty florystyczne  i warsztaty architektoniczne.
To nie koniec wrażeń, bo w ramach bloku „Poszerzaj horyzonty – przygoda z nowoczesną robotyka, mechaniką, elektroniką”  uczestników czekało  spotkanie z robotami, a także możliwość odkrycia zasad działania i zastosowania  układów  pneumatycznych  sterujących.
Podczas kolejnych zajęć poznano możliwości, jakie daje obrabiarka CNC. Zajęcia z elektroniki odkryły przed uczestnikami niejedną tajemnicę  min. co  wspólnego ze sobą ma telewizor, rozrusznik serca , stare radio babci.
Bardzo dużo emocji wzbudziły również zajęcia paramilitarne. Swoje umiejętności negocjacji można było sprawdzić podczas zajęć z przedsiębiorczości natomiast w świat paradoksów i logicznych zagadek zaproszono grupy podczas zajęć matematycznych.
Organizatorzy nocy naukowców przewidzieli również konkursy- niespodzianki. Były  to sprawdziany  interdyscyplinarne, nietypowe, będące okazją do integracji i wspaniałej zabawy. Dadaizm w poezji , ekologia, elementy biznesu, logistyka, paradoksy matematyczne, mini poligon  – każdy z uczestników mógł podczas 45 minut konkursu dotknąć tych dziedzin i powalczyć o zwycięstwo.
Podczas przerwy uczestnicy wzmocnili swe siły korzystając z poczęstunku – soków i bułeczek. Nauczyciele – opiekunowie grup mogli korzystać z serwisu kawowego we wspaniałej atmosferze muzyki ze starych płyt gramofonowych , co zapewnił Samorząd Szkolny – uczniowie klasy IVd technikum architektury krajobrazu.
Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego wszyscy uczestnicy otrzymali  pamiątki okolicznościowe a na  zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody.
Organizatorzy Nocy już dziś zapraszają na kolejną noc naukowców, obiecując realizację nowych pomysłów i projektów. Dzięki tej inicjatywie przełamują stereotyp i pierwszy dzień wiosny przestaje kojarzyć się z „dniem wagarowicza”, a stanie się w Olkuszu świętem nauki, czyli tego, co rozwijając nasz umysł, wprowadza w niego ożywcze tchnienie, które chyba najlepiej możemy kojarzyć z wiosną.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
montak
montak
11 lat temu

Pomysł genialny. Trzeba było jeszcze pokazać młodzieży jak się rowy po nocach kopie, albo koła w samochodach zmienia:)

n
n
11 lat temu

Brawo organizatorzy

Ku Klux Kran
Ku Klux Kran
11 lat temu

A duchy widzieli?! No to są te duchy czy ich nie ma? 🙂