akrobatyka1

110 młodych akrobatów zjechało w ostatnią sobotę do Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, na finałowe zawody XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich. Przy Wiejskiej rozegrano konkurencję skoków na trampolinie. W zawodach udział wzięło osiemnaście klubów z jedenastu polskich województw. Klasyfikację prowadzono w czterech kategoriach indywidualnych i dwóch zespołowych. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich to pomysł realizowany cyklicznie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

To duże wyróżnienie, nie tylko dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale i całego Olkusza. Z tak wielu przecież miast Małopolski, to właśnie nasze miasto uzyskało prawo organizacji zmagań finałowych – mówi dyrektor MOSiR-u, Dariusz Murawski. Wtóruje mu prezes Międzyparafialnego Klubu Sportowego Nadzieja, Zdzisław Gregorski. – Nasza praca na rzecz rozwoju akrobatyki przynosi wymierne korzyści, czego potwierdzeniem są te zawody. Co więcej, zyskamy na tym sprzętowo, bowiem dzięki uprzejmości małopolskich władz sportowych do naszej dyspozycji zostanie batut, może nawet dwa – przyznaje trener olkuskich akrobatów. Sprzęt z pewnością się przyda do rozpoczęcia pracy z młodzieżą właśnie w dyscyplinie skoków na trampolinie, bowiem do tej pory w tej konkurencji Nadzieja nie miała swoich reprezentantów. – Daję sobie dwa lata. Przez ten okres chcę wyszkolić podopiecznych do tego stopnia, aby na Mistrzostwa Polski jechali po medale, a nie tylko po sam udział. Czy na poważniejsze zawody wystarczy mi zdrowia i zapału już nie wiem, ale ochotę do pracy z młodymi ludźmi jeszcze posiadam – przyznaje Gregorski.

Jak na razie akrobatyczny Olkusz, jak i cała Małopolska mogą jedynie z lekką zazdrością patrzyć na poczynania rywali w konkurencji skoków. Rywalizację wojewódzką ewidentnie zdominowali sportowcy i trenerzy z Dolnego Śląska. Kolejne miejsca na podium dla Wielkopolski oraz województwa lubuskiego. To właśnie z najlepszego obszaru na mapie Polski wywodzi się zwycięzca w kategorii klubów. Tę klasyfikację wygrała MKS Victoria Jawor. Nieco gorzej wypadły UKS As Zielona Góra, a także AZS AWF Poznań.akrobatyka2

Olkuski finał trampoliny indywidualnej rozegrano po dwóch wstępnych turniejach eliminacyjnych. Także i tutaj rywalizowano z podziałem na płeć w drugiej i trzeciej klasie. Każdy z zawodników musiał wykonać po dwa układy, podczas których skład sędziowski oceniał trudność występu oraz zaprezentowane figury. Do skoków finałowych kwalifikowano po ośmiu akrobatów w każdej z kategorii. Nad sprawną i co warte podkreślenia bardzo dobrą pracą arbitrów czuwał sędzia główny Jakub Zaim. Całość imprezy otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Rzepka. W trakcie zawodów i podczas dekoracji najlepszych sportowców nie zabrakło również postaci ważnych jeśli chodzi o sport krajowy. Wydarzeniu z wysokości trybun przyglądali się m.in. Prezes Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej Jerzy Janczy, czy też Prezes Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej Urszula Wojtkowiak. Pani prezes w ramach wdzięczności za organizację imprezy, której w tym roku to Małopolska była gospodarzem, wręczyła krakowskiemu działaczowi pamiątkowy medal. Warto podkreślić, że był to medal nie byle jaki, bo wydany specjalnie z okazji 60 – lecia akrobatyki sportowej w Polsce. Wszystko, także i podstawy zmagań na trampolinie rozpoczęły się w 1952 r. – Dawne czasy, zupełnie nieporównywalne z obecnymi metodami treningu i dostępnością sprzętu. Szkoda jednak, że nasz sport jest bardzo często niedoceniany i traktowany po macoszemu przy przyznawaniu urzędniczych dotacji. Wspomnę tylko, że w obecnym roku na funkcjonowanie klubu dostaliśmy 30 tysięcy złotych. Pewnie niektórzy pomyślą, że to dużo. Ale dla większej świadomości chciałbym zaznaczyć, że w sprzęcie każdego roku zostawiam pięć razy większą kwotę. Także komentarz jest chyba zbędny – mówi z przekąsem Zdzisław Gregorski.

Akrobatyka to bardzo widowiskowa dyscyplina, w której tylko długie godziny spędzone w hali są w stanie przynieść rezultaty i zbliżyć się do perfekcji. Nie będzie żadną tajemnicą, jeśli z trenerem Nadziei powiemy wspólnym głosem, że podstawą dla dobrych wyników na arenie ogólnopolskiej i na wyższych szczeblach są klasy i całe szkoły sportowe. – Olkusz zasłużył sobie przynajmniej na kilka klas sportowych, kształcących dzieci i młodzież w różnych dyscyplinach. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na sukcesy – kończy Gregorski.

Jak na razie rzeczywistość nie jest łaskawa, mówiąc chociażby o skokach na trampolinie. Jeśli jednak wierzyć prezesowi i trenerowi w jednej osobie, już niedługo i w tej konkurencji Olkusz będzie miał swoich reprezentantów. Jak na razie musimy jedynie cieszyć się radościami innych. Na początek wystarczy, bo zorganizowanie tego typu imprezy jak Ogólnopolska Olimpiada to także nie lada wyzwanie. Olkusz podołał – tak głośno mówią wszyscy, choć nieco przyczepić by się można do temperatury w hali. Była za wysoka, na co wpływ oczywiście miał upał za oknem. W wysokiej temperaturze, ale tym razem już emocjonalnej wyróżnienia i medale odbierali główni bohaterowie dnia. A oto oni:

Dziewczęta klasa II:
1. Joanna Pawłowska (AZS AWF Poznań)
2. Claudia Prautszch (UKS As Zielona Góra)
3. Emilia Sajchta (UKS As Zielona Góra)

Dziewczęta klasa III:
1. Wiktoria Jedlińska (ZKS Stal Rzeszów)
2. Dominika Hamulczyk (MKS Victoria Jawor)
3. Julia Jedlińska (ZKS Stal Rzeszów)

Chłopcy klasa II:
1. Łukasz Mikuła (MKS Victoria Jawor)
2. Szymon Guzy (AZS AWF Katowice)
3. Łukasz Popławski (UKS As Zielona Góra)

Chłopcy klasa III:
1. Adrian Krupa (UKS As Zielona Góra)
2. Sławomir Katkiewicz (TKG Olimpijczyk Toruń)
3. Kacper Czapla (UKS As Zielona Góra)

Punktacja drużynowa:
1. MKS Viktoria Jawor 46 pkt.
2. UKS As Zielona Góra   41 pkt.
3. AZS AWF Poznań   38 pkt.

Punktacja wojewódzka:
1. dolnośląskie 60 pkt.
2. wielkopolskie 44 pkt.
3. lubuskie 41 pkt.

Organizatorami XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich – Akrobatyka, skoki na trampolinie – Olkusz 2012 byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Międzyparafialny Klub Sportowy Nadzieja, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie, Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej (szczególne podziękowania dla producenta samochodów Subaru) oraz Polska Federacja Sportu Młodzieżowego.

Fot: MOSiR Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze