Jan Kućmierczyk, Przemysław Kania oraz Natalia Jajkiewicz to tegoroczni laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Dołączyli tym samym do zaszczytnego grona osób docenionych za działania na rzecz olkuskiej kultury. Pamiątkowe statuetki zostały rozdane po raz szesnasty. Uroczysta gala odbyła się 18 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

W minioną sobotę w budynku olkuskiego MOK-u po raz kolejny odbyło się doroczne święto olkuskiej kultury, jak nieformalnie nazywa się galę rozdania nagród ONA. Nagroda została ustanowiona Uchwałą Rady Miejskiej w Olkuszu i przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Do tej pory otrzymało ją już ponad 40 osób reprezentujących różne pokolenia i środowiska.

Jej laureaci to twórcy i animatorzy kultury, którzy odznaczają się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnienie wręczane jest corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i służy popularyzacji osiągnięć olkuskich twórców wśród mieszkańców naszego miasta i regionu.

Od 2006 r. organem wyłaniającym kandydatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej jest Kapituła, w skład której wchodzą dotychczasowi laureaci oraz dwie osoby wskazane przez władze gminy. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje: radnym, stowarzyszeniom, instytucjom kultury, szkołom artystycznym oraz grupom osób z danego środowiska twórczego.

– Jest to wydarzenie niezwykłe, bo niezwykli są ludzie, którym dzisiaj pragniemy podziękować. To artyści, twórcy piękna, kreatorzy wspaniałych dzieł. Są to osoby, które ubogacają nasze społeczeństwo. Cieszę się, że wciąż powiększa się ich grono. Kochajmy więc naszych artystów! – mówił na wstępie burmistrz Roman Piaśnik, gospodarz tegorocznej gali.

Następnie przewodniczący Kapituły ONA, Jacek Włodarczyk w swoim wystąpieniu odczytał protokół z obrad szacownego gremium. Laureatami XVI edycji nagrody zostali: Jan Kućmierczyk – dyrygent Chóru Parafialnego „Hejnał”, nauczyciel gry na skrzypcach, aranżer i kompozytor, Przemysław Kania – doktor sztuk teatralnych, aktor i prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu oraz Natalia Jajkiewicz – finalistka licznych konkursów, łącząca talent wokalny z tańcem.

Benefis Olkuskiej Nagrody Artystycznej swoimi występami wzbogacił chór parafialny „Hejnał”, solistka Małgorzata Kocjan wraz ze swoimi dziećmi Karoliną i Michałem oraz uczniowie i absolwenci z PSM I stopnia. Nie zabrakło też występów wokalnych nagrodzonych artystów oraz pokazu tanecznego w wykonaniu Natalii Jajkiewicz i jej scenicznego partnera.

Gala ONA nie mogła obyć się też bez Jacka Majcherkiewicza, który tradycyjnie już narysował karykaturę przedstawiającą laureatów tegorocznego plebiscytu. Na zakończenie benefisu odbył się bankiet. 

Sylwetki tegorocznych laureatów ONA:

Za całokształt swoich twórczych osiągnięć został nagrodzony Jan Kućmierczyk. Jest on zawodowym skrzypkiem oraz aranżerem i kompozytorem. Od 25 lat dyryguje Chórem Parafialnym „Hejnał” działającym przy Bazylice Świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Uczy gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w naszym mieście. Dzięki swojej wieloletniej pracy przyczynił się do promocji kultury w Olkuszu, a jego uczniowie zostają laureatami konkursów muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym.

W kategorii animator kultury nagrodę otrzymał Przemysław Kania. Został on nagrodzony już po raz drugi. Przed kilkoma laty wyróżniono go w kategorii młody twórca. Tym razem został doceniony jako animator kultury. Jest on doktorem w dziedzinie sztuk teatralnych, aktorem i nauczycielem akademickim, wykładowcą na Wydziale Aktorskim PWST Filii we Wrocławiu. W Olkuszu działa aktywnie jako wiceprezes okręgowego oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego. Swoją karierę związał z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Przemysław Kania od lat angażuje się w pracę artystyczną z olkuską młodzieżą. Uczestniczy w happeningach, warsztatach teatralnych oraz prowadzi spotkania metodyczne z nauczycielami.

W kategorii młody twórca Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymała Natalia Jajkiewicz. Natalia jest uzdolnioną wokalistką i tancerką, która od najmłodszych lat szlifuje swój talent i zdobywa kolejne nagrody w konkursach muzycznych i tanecznych. Wielokrotnie reprezentowała nasze miasto na przeglądach, festiwalach i imprezach okolicznościowych w całej Polsce. Zdobyła m.in. główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki RMF FM oraz w Talentach Małopolski. Działalność artystyczną godzi ze studiami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

{joomplu:66051}{joomplu:66038}{joomplu:66009}

 

 

 

Dotychczasowi laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej:

za 2001 r.:
– Stanisław JAKUBAS – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Adam BIEŃ – w kategorii dla młodego twórcy,
za 2002 r.:
– Jacek TASZYCKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Artur GOTZ – w kategorii dla młodego twórcy,
za 2003 r.:
– Stanisław STACH – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Monika GĘBALA – w kategorii dla młodego twórcy,
za 2004 r.:
– Stanisław WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Karolina HEIN – w kategorii dla młodego twórcy,
– Anna KAJDA – w kategorii dla animatora kultury,
za 2005 r.:
– Jerzy KANTOROWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Łukasz JAROSZ – w kategorii dla młodego twórcy,
– Wiesław BARAN – w kategorii dla animatora kultury,
za 2006 r.:
– Olgerd DZIECHCIARZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Stanisława SZAREK – w kategorii dla animatora kultury,
za 2007 r.:
– Anna PIĄTEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Wojciech BAJER – w kategorii dla młodego twórcy,
– Olga ŚLADOWSKA – w kategorii dla animatora kultury,
za 2008 r.:
– Zofia ROLA – WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Agnieszka ŻELEZIK – w kategorii dla młodego twórcy,
– Jolanta SKAWIŃSKA – w kategorii dla animatora kultury,
za 2009 r.:
– Irena WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Sławomir ELSNER – w kategorii dla młodego twórcy,
– Jacek SYPIEŃ – w kategorii dla animatora kultury.
za 2010 r.:
– Edward FRĄCZEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Przemysław KANIA – w kategorii dla młodego twórcy,
– Jerzy ROŚ – w kategorii dla animatora kultury.
za 2011 r.:
– Barbara SUDOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Szymon TOMSIA – w kategorii dla młodego twórcy,
– Piotr DUDEK – w kategorii dla animatora kultury.
za 2012 r.:
– Zenon KRUKOWIECKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Piotr SKRZYNECKI – w kategorii dla młodego twórcy,
– Mariusz POŁEĆ – w kategorii dla animatora kultury.
za 2013 r.:
– Jacek MAJCHERKIEWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Magdalena MĄCZKA – w kategorii dla młodego twórcy,
– Marek PIENIĄŻEK – w kategorii dla animatora kultury.
za 2014 r.:
– Adam SOWULA – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Mateusz JURCZYK – w kategorii dla młodego twórcy,
– Halina BARAŃSKA – FLAK – w kategorii dla animatora kultury.
za 2015 r.:
– Jacek WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
– Agnieszka GRABOWSKA – w kategorii dla młodego twórcy,
– Maciej NABIAŁEK – w kategorii dla animatora kultury.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
piątek
piątek
6 lat temu

[quote name=”do cisza cisza…”]Chłopie o czym ty chromolisz pod artykułem o Olkuskich Nagrodach Artystycznych? Jaki to ma związek?[/quote]

Cisza, nie chromoli. Pod każdym artykułem źle komentowano wystąpienia włodarza gminy, obśmiewano a teraz cisza bo jest coś chyba na rzeczy z tą prokuraturą. Niech się trochę dzieciaki z polityki boją. Myśleli, że im wszystko wolno a tu widać, że nie. I tak trzymać. Pokaże im, gdzie raki zimują.

do cisza cisza...
do cisza cisza...
6 lat temu

Chłopie o czym ty chromolisz pod artykułem o Olkuskich Nagrodach Artystycznych? Jaki to ma związek?

cisza, cisza, cisza
cisza, cisza, cisza
6 lat temu

No i Prokuratura podziałała na gości, którzy szydzili, rzucali kalumnie na Pana Burmistrza i nie tylko na niego. Biedaki zagryzają pazurki, trzęsą porami i tylko patrzą, kiedy przyjdzie wezwanie do Sądu.
Żadnego negatywnego wpisu. Jak to ładnie wygląda. Aż, się chce czytać artykuł. Wcześniej lub później ale i tak wam się dobiorą do czterech liter. Nawet wam panowie i Panie z Wiejskiej nie pomogą. Pozwy w drodze.

no ile można ......
no ile można ......
6 lat temu

Znowu się chłopiec nie popisał ze zdjęciami w galerii. Twarze nie wyraźne.