Adam Sowula, Halina Barańska-Flak oraz Mateusz Jurczyk w ostatnią sobotę dołączyli do grona laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej, jaka nieprzerwanie od 2001 roku przyznawana jest ludziom, bez których nasze miasto miałoby zdecydowanie mniej kolorów. Bo przecież artysta swoją pasją zaraża na każdym kroku, ukazując inną stronę często szarej rzeczywistości.
Od momentu, gdy w premierowym plebiscycie nagrodzono Stanisława Jakubasa i Adama Bienia, to prestiżowe wyróżnienie trafiło już łącznie do 35 nieszablonowych osób. Kilka dni temu, do pokaźnej grupy zdobywców tytułu „Artysta Roku”, dołączyła kolejna trójka utalentowanych ludzi, reprezentujących różne pokolenia i środowiska.
Sobotni Benefis Olkuskiej Nagrody Artystycznej rozpoczął burmistrz Roman Piaśnik. Witając komplet publiczności, gospodarz miasta wspomniał o nieocenionej roli, jaką w życiu zwykłego człowieka odgrywają ludzie o „podwójnej duszy”, jakimi są artyści. – To właśnie oni uczą patrzeć na świat od tej drugiej, dużo lepszej strony – mówił burmistrz Piaśnik.
Zaraz po nim na scenie pojawił się Marek Pieniążek, Przewodniczący Kapituły ONA. Odczytał protokół z obrad szacownego gremium i wtedy stało się jasne, kto zebrał największe laury za swoją działalność w ostatnich miesiącach.
Pierwsza statuetka trafiła w ręce Adama Sowuli. Urodzony w 1951 r. w Krakowie fotografik, jak sam przyznał od zawsze związany jest z Olkuszem. Jego charakterystycznej sylwetki trudno nie zauważyć, bowiem gdy tylko coś się dzieje na mieście, ze swoim aparatem bądź też kamerą, jest i Pan Adam. 64-latek od 1988 r. jest instruktorem Sekcji Fotograficznej MDK, należy do Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców z tytułem Artysta Fotografik, a także zainicjował cykl wystaw „Fotograficy Olkuscy” i współtworzył Olkuski Klub Miłośników Fotografii. Laureat ONA 2014 za „Całokształt Twórczości”, ma na swoim koncie również szereg dokumentów i reportaży telewizyjnych. Oprócz pasji fotograficznej Adam Sowula odznacza się dystansem do swojej osoby i niebanalnym poczuciem humoru. Dziękując na nagrodę, życzył publiczności wszystkiego najlepszego z okazji pierwszego dnia wiosny.
Drugim laureatem, a właściwie laureatką tegorocznej ONA w kategorii „Animator Kultury” jest Halina Barańska-Flak. Miłości do muzyki nauczył ją tata, miłości do natury nauczyła ją natomiast mama. Obie miłości trwają w niej do dziś, mimo ogromnej liczby codziennych obowiązków. Pełniąca od 2006r. funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia akordeonistka i doświadczony pedagog, znana jest z licznych inicjatyw upowszechniających muzykę wśród dzieci, młodzieży, ale również i dorosłych. Swoją pracą promuje Olkusz nawet poza granicami kraju. Wraz ze swoimi współpracownikami Halina Barańska-Flak, jest wykonawcą Koncertów Papieskich i innych imprez muzycznych. PSM I Stopnia jest znana w środowisku szkolnym, też za sprawą festiwali: „Oblicza Perkusji” czy „Mały Violinista”. Szefowa placówki przez dziewięć lat sprawowania swojej funkcji, nawiązała owocną współpracę choćby ze Stowarzyszeniami: „Wszyscy dla Wszystkich”, „Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Humla” oraz Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Włoskiej. Za jej kadencji powstało Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica”, a olkuska Galeria BWA stała się doskonałym miejscem do koncertowania.
Trzecia z nagród – tym razem dla „Młodego Twórcy” trafiła do Mateusza Jurczyka – rocznik 1991. Ten niebanalny perkusista jest również uzdolniony plastycznie, choć jeśli miałby dokonać wyboru pomiędzy muzyką, a rysunkiem i malarstwem, zawsze wybierze muzykę i swoją perkusję. O talencie Mateusza już niejednokrotnie przekonali się słuchacze koncertów Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, czy jazzowego zespołu Kozji Pałer Quartet (do niedawna jeszcze Kozji Pałer Trio). Poza swoim niekwestionowanym talentem instrumentalnym, najmłodszy z tegorocznych laureatów ma gorące i czułe na potrzeby innych serce. Jest członkiem Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkim”. W Osiedlowym Klubie Przyjaźń przechowuje swój sprzęt i najczęściej tam szlifuje swoje umiejętności. Próbkę ogromnych możliwości 24-latek dał podczas sobotniego minirecitalu, danego wraz ze swoimi kompanami z zespołu. Wśród utworów znalazł się jak stwierdził zdobywca ONA, utwór pt.: „Jakie miasto, taki jazz”, dotychczas funkcjonujący pod nazwą „Numer 1”.
Uroczystą galę Benefisu Olkuskiej Nagrody Artystycznej obok Mateusza Jurczyka i formacji Kozji Pałer Quartet, swoimi występami wzbogacili instrumentaliści z PSM I Stopnia oraz muzycy z MOK-u – Młodej Orkiestry Kulturalnej. Nie zabrakło też Jacka Majcherkiewicza i jego karykatur przedstawiających laureatów tegorocznego plebiscytu. Na zakończenie tort i skromny bankiet z szansą na złożenie indywidualnych gratulacji i podziękowań.
W imprezie oprócz rodzin i przyjaciół wyróżnionych artystów, udział również wzięli dotychczasowi laureaci ONA, jak też przedstawiciele władzy lokalnej i duchowieństwa. W końcu szeroko rozumiana sztuka nie zna granic i dotyka wszystkich środowisk.
{joomplu:51718}{joomplu:51673}{joomplu:51678}
Dotychczasowi laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej:
w 2001r.:
Stanisław JAKUBAS – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Adam BIEŃ – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2002r.:
Jacek TASZYCKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Artur GOTZ – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2003r.:
Stanisław STACH – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Monika GĘBALA – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2004r.:
Stanisław WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Karolina HEIN – w kategorii dla młodego twórcy,
Anna KAJDA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2005r.:
Jerzy KANTOROWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Łukasz JAROSZ – w kategorii dla młodego twórcy,
Wiesław BARAN – w kategorii dla animatora kultury.
w 2006r.:
Olgerd DZIECHCIARZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Stanisława SZAREK – w kategorii dla animatora kultury.
w 2007r.:
Anna PIĄTEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Wojciech BAJER – w kategorii dla młodego twórcy,
Olga ŚLADOWSKA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2008r.:
Zofia ROLA-WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Agnieszka ŻELEZIK – w kategorii dla młodego twórcy,
Jolanta SKAWIŃSKA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2009r.:
Irena WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Sławomir ELSNER – w kategorii dla młodego twórcy,
Jacek SYPIEŃ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2010r.:
Edward FRĄCZEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Przemysław KANIA – w kategorii dla młodego twórcy,
Jerzy ROŚ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2011r.:
Barbara SUDOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Szymon TOMSIA – w kategorii dla młodego twórcy,
Piotr DUDEK – w kategorii dla animatora kultury.
w 2012r.:
Zenon KRUKOWIECKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Piotr SKRZYNECKI – w kategorii dla młodego twórcy,
Mariusz POŁEĆ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2013r.:
Jacek MAJCHERKIEWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Magdalena MĄCZKA – w kategorii dla młodego twórcy,
Marek PIENIĄŻEK – w kategorii dla animatora kultury.
Prawo zgłaszania kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej przysługuje: radnym Rady Miejskiej w Olkuszu, stowarzyszeniom, instytucjom kultury, szkołom artystycznym, środowisku twórczemu lub grupom osób z danego środowiska twórczego.
[quote name=”rzeczywiście”]Prasa nie zauważyła,że wszyscy laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2014 r. zostali zgłoszeni przez Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich , którego Prezesem jest Barbara Orkisz , żona wicestarosty[/quote]
Cóż za sensacja.
Wynika z tego , że : od 10 at bardzo aktywnie działa stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich,
którego prezesem jest żona wicestarosty Jana Orkisza,a sam pan Jan jest także członkiem założycielem tego stowarzyszenia.
Prasa nie zauważyła,że wszyscy laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2014 r. zostali zgłoszeni przez Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich , którego Prezesem jest Barbara Orkisz , żona wicestarosty
[quote name=”PXT”][quote name=”Kleo”]Tak słabego przemówienia to już dawno nie słyszałam.[/quote]
Trzeba mieć nadzieję, że energia potrzebna do wygłaszania przemówień została przekierowana i dołączona do tej na potrzeby umiejętności organizacyjno logistyczne potrzebne do kierowania życiem miasta.[/quote]
w przypadku Romana Piaśnika raczej bym na to nie liczył..
[quote name=”Kleo”]Tak słabego przemówienia to już dawno nie słyszałam.[/quote]
Trzeba mieć nadzieję, że energia potrzebna do wygłaszania przemówień została przekierowana i dołączona do tej na potrzeby umiejętności organizacyjno logistyczne potrzebne do kierowania życiem miasta.
Jaki elektorat taki przedstawiciel. Miał to być- Bielszy odcień bieli, a jest -Blady coraz bledszy. Wicie rozumicie? 😆
Tak słabego przemówienia to już dawno nie słyszałam.