spotkanie autorskie jamagora

Dlaczego prawie wszystko? Jacek Majcherkiewicz, znany też jak Jamagor, jest malarzem, rysownikiem, poetą oraz prozaikiem. Jego artystyczna wrażliwość zaczęła ujawniać się już w dzieciństwie i w miarę upływu lat nieustannie rozwijała. Nie sposób zatem w trakcie jednego popołudnia zgłębić tak obszerną materię. Mimo to warto stwarzać ku temu okazje. Było nią spotkanie z Jackiem Majcherkiewiczem, które odbyło się w środę 23 kwietnia w Centrum Kultury olkuskiego MOK.

 

Prowadził je dr hab. Marek Pieniążek, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, poeta, animator kultury, opiekun Klubu Literackiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Otwierając spotkanie dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan zwróciła uwagę na łączące Jacka Majcherkiewicza i Marka Pieniążka okoliczności. Tak się złożyło, że obaj panowie uhonorowani zostali w ubiegłym miesiącu Olkuskimi Nagrodami Artystycznymi za rok 2013. Pierwszy z nich doceniony został za całokształt dokonań twórczych, zaś drugi odebrał statuetkę ONA w kategorii dla animatora kultury. Obaj też piszą wiersze i są aktywnymi członkami wspomnianego wcześniej Klubu Literackiego MOK.

Zanim zgromadzeni w Centrum Kultury goście usłyszeli pierwsze zdania opowieści o twórczości, poszukiwaniach, inspiracjach, a także próbki literackich dokonań Jamagora, salę wypełniła muzyka. Na początku spotkania oraz podczas przerwy liryczne standardy muzyki rozrywkowej śpiewali podopieczni instr. Wiesława Barana z Sekcji Wokalnej MOK: Natalia Jajkiewicz, Justyna Haberka, Gabriela Ocieczek i Karolina Dudek.

Jak już zostało na wstępie wyjaśnione, Jacek Majcherkiewicz realizuje się zarówno w sztukach plastycznych, jak też w poezji i prozie. Środowe popołudnie poświęcone zostało jego literackim talentom. Odczytane przez autora wiersze i opowiadania pozwoliły obecnym doświadczyć mnogości zainteresowań Jamagora, od uroczych krajobrazów oraz przyrody Gorenic, poprzez zasługujące na smaganie biczem satyry przywary ludzkie, aż po erotykę. Jacek Majcherkiewicz literat ma na swym koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w lokalnych i ogólnopolskich konkursach. Napisał trzy scenariusze filmowe. Jest członkiem Klubu Literackiego w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury oraz Partii Dobrego Humoru w Warszawie. Współpracuje z lokalnymi redakcjami. Nie stroni od nowoczesnych mediów, jest współzałożycielem portalu www.gorenice.pl, posiada też własną stronę internetową www.jamagor.gorenice.pl.

Z kolei Jacek Majcherkiewicz artysta plastyk uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje rysunek satyryczny. Ma na swoim koncie ponad 80 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jego rysunki satyryczne wielokrotnie zyskiwały uznanie na konkursach krajowych (m. in. organizowanych przez Muzeum Satyry im. Eryka Lipińskiego w Warszawie), a także zagranicznych (m. in. w Chinach i Argentynie). Należy do grupy artystów – założycieli Miejskiej Galerii OK.NO w Olkuszu.

Jak zauważył podczas środowego spotkania w Centrum Kultury prowadzący je dr hab. Marek Pieniążek, warto poświęcić jeszcze jedno spotkanie malarstwu i rysunkom Jamagora.

Tekst: MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze