spacer podziemia 2018

W ubiegłym roku olkuski magistrat zorganizował akcję „Podziemne piątki”. Zwiedzanie podziemi ratusza cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Teraz wystartował kolejny cykl wycieczek po mieście – „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”.

Tegoroczną akcję zainaugurowano spacerem po podziemiach ratusza. – Uczestniczyło w nim prawie 60 osób. Najpierw zwiedzający obejrzeli multimedialną prezentację starych rycin przedstawiających olkuski ratusz i miasto. W trakcie zwiedzania podziemi ratusza można było dowiedzieć się m. in. jak działał piec hypokaustyczny i gdzie mieścił się miejski areszt – opowiada Jacek Sypień z Punktu Informacji Turystycznej, który oprowadzał wycieczkę po miejskich atrakcjach.

Była to jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć podziemia ratusza. Niebawem rozpoczną się tam prace związane z utworzeniem multimedialnej trasy turystycznej, na które gmina otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. – Prace potrwają około trzech lat i w tym czasie obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających. Piwnice, które odsłonięto podczas prac rewitalizacyjnych pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Ratusz, w którym obradowała rada miejska, ponadto mieściły się tam m. in. kancelaria, skarbiec czy więzienie został rozebrany 200 lat temu. W jego podziemiach pokażemy najcenniejsze znaleziska archeologiczne, powstaną tam również tematyczne sale odnoszące się do m. in. do historii górnictwa czy olkuskich astronomów – informuje Emilia Kotnis–Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej.

Tymczasem magistrat zaprasza na kolejne wycieczki pozwalające lepiej poznać Olkusz. Następna odbędzie się w piątek, 23 marca pod hasłem „Śladami herbów i gmerków olkuskich”. Zbiórka o godzinie 16.00 w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu.

Fot. UMiG Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”wyrazy uznania”]Świetna inicjatywa, brawo dla pana Burmistrza Romana Piaśnika.[/quote]

A to brawo to za co … Wałęsa mówił: „ani ja nie takim wielkim jakim mnie robicie” kiedy go wychwalano za Wachowskiego pomysły …

wyrazy uznania
wyrazy uznania
6 lat temu

Świetna inicjatywa, brawo dla pana Burmistrza Romana Piaśnika.