Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica” już po raz drugi zorganizowali Olkuskie Spotkania z Muzyką „Oblicza Perkusji”. Podczas imprezy mieszkańcy mogli bliżej zapoznać się z instrumentem nazywanym przez wielu narzędziem muzycznym XXI wieku. Przez trzy dni mogliśmy posłuchać wybitnych, znanych muzyków oraz zespołów muzycznych. A podczas warsztatów pogłębić zdobytą już wiedzę i dowiedzieć się jak wiele możliwości kryje ten instrument.
– Myślę, że jest to inicjatywa, która pomoże wielu ludziom poznać zupełnie nowe oblicze perkusji i całego jej instrumentarium. Jednocześnie pozwoli młodzieży znaleźć to, czego poszukuje oraz poszerzy dotychczasową znajomość muzyki. – mówi dyrektorka Państwowej Szkoły muzycznej w Olkuszu Halina Barańska- Flak. Do miasta zostali zaproszeni profesjonalni perkusiści. Każdy miał okazję zaprezentować zupełnie inny styl muzyczny.- Jest tu podział na trzy dni. Pierwszy jest klasyczny, potem są instrumenty perkusyjne, a na końcu jest zestaw, który przyciąga jak rzeszę słuchaczy – informuje jeden z organizatorów, Bartłomiej Szczepański. Pierwszego dnia Stanisław Welanyk zorganizował warsztaty „Perkusja w orkiestrze symfonicznej – od klasyki do współczesności”. Następnie odbył się koncert „Multiperkusja i elektronika” w wykonaniu Tomasza Welanyka. Następnego dnia Jan Kubek przedstawił warsztaty „Egzotyczne instrumenty we współczesności World Music”. Po czym wszyscy zgromadzeni mogli wziąć udział w koncercie. Ostatni dzień przyciągnął wielu młodych ludzi. A to za sprawą warsztatów „Zestaw perkusyjny w muzyce popowej i rockowej”, które poprowadził Artur Malik. Na pożegnanie wystąpił zespół FUNK DE NITE.
– Jest to bardzo mądre i bardzo fajne przedsięwzięcie i cieszy mnie to, że znajdują się ludzie tacy jak Bartek, którzy mają ogromną determinację, żeby w tak trudnych czasach dla muzyki a zwłaszcza dla trudnego instrumentu, jakim jest perkusja, zorganizować warsztaty, które przynajmniej na chwilę mogą zmienić oblicze myślenia młodych ludzi i mogą przenieść ich w zupełnie inny świat. Niekoniecznie świat realu, niekoniecznie świat polityki, który dominuje dookoła, niekoniecznie w świat braku elegancji. I myślę, że takie warsztaty, powinny być wspomagane przez miasto, przez urzędy, przez siły zewnętrzne, wewnętrzne ponieważ uważam, że jest to świetnay pomysł- zaznacza perkusista Artur Malik. Podczas warsztatów młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z perkusją mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek i poznać nowe techniki. – Zaczęłam grę od września w szkole muzycznej. Uczęszczam teraz do pierwszej klasy. I bardzo mi się podoba ta gra. Na warsztaty zaczęłam chodzić już od pierwszego dnia. Było bardzo ciekawie i chętnie bym je powtórzyła.- zaznacza uczennica olkuskiej Szkoły muzycznej Honorata Uniwersał. – Bardzo mi się podobało. Jestem już trzeci dzień. Byłem na każdych warsztatach – dodaje 11- letni Wojtek Kubok.
A ci, którym wydawało się, że poznali już dobrze perkusję, przekonali się, że gra na na tym instrumencie wcale nie należy do najłatwiejszych. – Jeżeli chodzi o samą sztukę perkusyjną i sam fakt gry na perkusji to uważam,że jest to bardzo skomplikowane.To proces, który obliczony na kilkanaście lat nauki. Życzę młodym ludziom , żeby dobrze się bawili i żeby przede wszystkim przesyłali dobrą energię do ludzi, którzy ich słuchają – zaznacza Artur Malik. Przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem,choć jest to dopiero drugie spotkanie. Mamy nadzieję, że następne będą przyciągały jeszcze większą rzeszę ludzi – mówi Bartłomiej Szczepański. – Nam jako nie tylko organizatorom, ale również miłośnikom muzyki bardzo zależy na tym, żeby grupa słuchaczy się poszerzała. Dlatego serdecznie zapraszam na kolejną edycję Olkuskich Spotkań z Muzyką – dodaje dyrektorka Państwowej Szkoły muzycznej w Olkuszu.
precz z komuna! 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐