czarny ląd nowa aranżacja

Na okres wakacji Miejski Ośrodek Kultury, a dokładniej Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz przygotował wyjątkową prezentację. Zaliczane do najcenniejszych w kraju zbiory Muzeum Afrykanistycznego oglądać można od 25 czerwca w pawilonie Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 bez szklanych gablot, w całkiem nowej aranżacji i przy dźwiękach bębnów grupy uataHA! Drums. Jako pierwsi wystawę „Czarny Ląd w Srebrnym Mieście” odwiedzili goście z Włoch.

Rytualne maski, instrumenty muzyczne, figurki, ozdoby i broń ludów Czarnego Lądu, a także obrazy i kilimy tamtejszych artystów pogrupowane zostały tematycznie i wkomponowane we wnętrza pawilonu Centrum Kultury przez dwie olkuskie artystki: Klaudię Zub-Piechowicz i Wiolettę Sarotę-Stach. Dzięki nim kolekcja dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej, wzbogacana później przez wielu innych darczyńców, pokazana została bez wątpienia w atrakcyjniejszy niż spotykany zazwyczaj w muzeach sposób. Klimat wystawy dopełnia inspirowana afrykańskimi rytmami muzyka w wykonaniu olkuskiego zespołu uataHA! Drums. Ponadto zwiedzającym wyświetlany będzie film o muzeum, opowiadający historię jego powstania i rozwoju.

czarny ląd nowa aranżacja2

Oprócz znajdujących się na co dzień w gablotach eksponatów, a także tych, które wróciły niedawno z cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawy w tarnowskim muzeum, można w Centrum Kultury oglądać także te, które ostatnio nigdzie pokazywane nie były. Tak jak w każdej placówce mogącej poszczycić się licznymi zbiorami, tak też i w naszym muzeum ograniczona powierzchnia nie pozwala na stałe eksponowanie całej zgromadzonej kolekcji. Możliwość rozszerzenia prezentacji dało włączenie na potrzeby wystawy pawilonu, w którym gościły ostatnio prace Tadeusza Kantora i Stanisława Wywioła oraz pamiątki z Teatru Cricot 2.

czarny ląd nowa aranżacja3

Dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku Dogonów, Tuaregów i innych afrykańskich plemion jako pierwsi obejrzeli w nowej aranżacji goście z Italii. W Olkuszu przebywa bowiem w ramach wakacyjnej wymiany grupa młodzieży z włoskiego Pontenure, partnerskiego miasta Olkusza. Towarzyszy im Teresa Musiał-Casali (na zdjęciu pierwsza od prawej), zasłużona dla rozwijania polsko-włoskiej przyjaźni, pochodząca z Olkusza mieszkanka Pontenure.

czarny ląd nowa aranżacja4

Wystawa pt. „Czarny Ląd w Srebrnym Mieście” nie jest jedyną wakacyjną propozycją Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu i działającego w jego strukturach Muzeum Afrykanistycznego. Już dziś zapraszamy do skorzystania z zajęć edukacyjno-plastycznych w Centrum Kultury oraz w MDK. Pełna ich oferta przygotowana na lipiec 2015 roku dostępna jest na stronie www.mok.olkusz.pl.

czarny ląd nowa aranżacja5

Więcej informacji o Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu znaleźć można na stronie internetowej http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea/19-muzea/28-afryka.html.

MOK Olkusz

czarny ląd nowa aranżacja6

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze