pp_jujitsu1

Niedziela w olkuskiej hali MOSiR upłynęła pod znakiem ju-jitsu. To już niemal tradycja, że w październiku karuzela młodzieżowego Pucharu Polski przenosi się do „Srebrnego Miasta”, gdzie młodzieżowcy walczą o punkty do rankingu, a jak to było w przypadku tego roku, zawody w Olkuszu były ostatnim przetarciem przed listopadowymi Mistrzostwami Świata w belgijskim Gent. Mimo że tym razem na Wiejską dotarło mniej niż zwykle zawodników, to jednak pod względem sportowym, turniej stał na solidnym poziomie, do czego olkuskie zmagania potrafiły już przyzwyczaić.

Turniej Pucharu Polski został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Sportów Walki, przy patronacie Polskiego Związku Ju-jitsu oraz burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – Dariusza Rzepki. Zawody były niejako ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami globu, więc każdy z uczestników chciał się przypodobać obecnemu na trybunach trenerowi polskiej kadry młodzieżowców – Marianowi Jasińskiemu. Wybory selekcjonera pozostały tajemnicą, ale i tak wszystkim walczącym należą się pochwały, za stworzenie widowiska na wysokim poziomie.

pp_jujitsu2

Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest ju-jitsu. Ju-Jitsu jest to sztuka miękkiego ustępowania, która powstała i rozwinęła się w Japonii, jako system bojowy samurajów (bushi). W swej technicznej podstawie ju-jitsu obejmuje: rzuty, uderzenia, dźwignie, kopnięcia, podcięcia, duszenia, naciski oraz kontrolowanie energii. W niedzielę na matach, nie zabrakło żadnego z tych elementów, a wszystko odbywało się według przepisów walki. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwało liczne grono sędziowskie, łączące przynajmniej dwa pokolenia.

Olkuski Puchar Polski zdominował Shogun Mysłowice, który wystawił do rywalizacji dziewięciu zawodników, z których wszyscy stanęli na podium w swoich kategoriach wagowych. Na najwyższym stopniu stanęli m.in. Paweł Janoszka (I miejsce w kat. wag. 56 kg), Dawid Mędrala (77 kg) oraz Adam Labisz (85 kg). Obok wyróżnień drużynowych, organizatorzy i sędziowie wybrali również najlepszych zawodników turnieju. Wśród pań, tytuł najlepszej wojowniczki przypadł w udziale Izabeli Korzystki z Głogowa, która decyzją trenera kadry będzie reprezentować biało-czerwone barwy w belgijskich Mistrzostwach Świata. W gronie mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Adam Oleśniewicz. Olkuskie Powiatowe Centrum Sportów Walki godnie reprezentowali  Mateusz Witek (III miejsce w kat. +94 kg), Damian Miłowicki (III miejsce w kat. 77 kg) oraz duet Miłowicki – Lewiński (II miejsce w duo system men).

Organizatorzy kierują serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji pucharowego turnieju firmie Złoty Róg, sklepowi sportowemu Tramp oraz Studiu Projektowemu Silva.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:25391}{joomplu:25378}{joomplu:25367}{joomplu:25342}

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o