lubie olkusz 12

„Lubię Olkusz” – pod takim tytułem na początku 2013 roku olkuski Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowały konkurs plastyczny, celem którego było zaprojektowanie symbolu, będącego w przyszłości jednym z gadżetów promujących naszą miejscowość. Do artystycznej rywalizacji zaproszono wszystkie Szkoły Podstawowe oraz Gimnazja. Jury zwycięzców wyłoniło spośród 55 nadesłanych prac.

– Mieliśmy duży problem z przyznaniem poszczególnych miejsc, dlatego przyznaliśmy trzy nagrody główne, kilku innych uczestników wyróżniając – mówi dyrektor MOK-u, Grażyna Praszelik – Kocjan. Największe uznanie w oczach trzyosobowego jury, w którego skład weszli Beata Soboń, Agnieszka Kluczewska oraz Waldemar Czarnota zyskały prace Dominiki Kamińskiej i Patrycji Krymuli z SP 2, a także Michała Grossmanna z SP w Kosmolowie. Wśród autorów wyróżnionych projektów, znaleźli się natomiast: Aleksandra Przybyła z Gim 1, Julia Zub z SP 6 i Julia Włodarczyk z SP 10. Wszystkie te prace ukazywały Olkusz poprzez jego symbole – bazylikę św. Andrzeja, basztę czy zabudowę rynku. W twórczości mali artyści posłużyli się także ruinami rabsztyńskiego zamku czy dobrze sobie znanym herbem miasta.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie projektu plastycznego w formie okrągłego znaczka okolicznościowego promującego naszą Małą Ojczyznę. Prace mogły powstawać przy użyciu dowolnej techniki i haseł, a ograniczeniem był jedynie format – koło o średnicy 6 cm. Wszystko po to, aby w jak najkrótszym czasie przenieść zwycięskie projekty na plastikowe przypinki. Każda ze szkół mogła do konkursu wystawić maksymalnie sześć prac. Wobec takiemu zapisowi w regulaminie, w niektórych placówkach trzeba było zorganizować już wewnętrzne konkursy, by do jurorów trafiły najlepsze prace.

– Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom, za zaangażowanie i projekty na wysokim poziomie. Niezmiernie się cieszymy, że nasz pomysł spotkał się z tak dużym odzewem nie tylko w mieście, ale i okolicznych miejscowościach – nie kryje satysfakcji naczelnik Wydziału Promocji UMiG, Waldemar Czarnota. Za słowami organizatora konkursu poszły także i czyny. Pamiątkowe dyplomy oraz materiały promujące Olkusz trafiły zarówno do dzieci, jak i nauczycieli.

Podsumowaniem konkursu był film promujący nasze miasto, wykonany w 2010 roku na zlecenie olkuskich władz. Na ekranie obok najważniejszych zabytków i obiektów sportowo – kulturalnych można było jeszcze zobaczyć starą płytę rynku i ruiny rabsztyńskiego zamku sprzed działań rewitalizacyjnych. – Olkusz się zmienia, pięknieje. To miasto nasz potrzebuje – przyznaje Grażyna Praszelik – Kocjan. W podobnym tonie wypowiadał się Waldemar Czarnota. – Mamy nadzieję, że ta projekcja przyczyni się do nowych pomysłów, które każdy z uczniów postanowi zrealizować w ramach kolejnych konkursów związanych ze „Srebrnym Grodem”.

Po części oficjalnej, którą uświetnił wokalny występ Magdaleny Mączki, wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami przeszli na piętro do sali wystawowej, gdzie czekała na nich prezentacja kompletu 55 konkursowych prac, jak również słodki poczęstunek.

lubie olkusz 13

lubie olkusz 11

lubie olkusz 10

lubie olkusz 9

lubie olkusz 8

 

lubie olkusz 7

 

lubie olkusz 6

lubie olkusz 5

lubie olkusz 4

lubie olkusz 3

lubie olkusz 2

lubie olkusz 1

lubie olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
a ja myslał że
a ja myslał że
11 lat temu

to czy sie lubi swoje miasto czy nie, to odczucie mieszkańców a nie nakaz wydziału promocji urzędu.