W ramach niedawno zakończonych Dni Polskich w Mediolanie, zorganizowanych przez Związek Polaków w Mediolanie przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, Urzędu Miasta Mediolan, Dzielnicy Mediolan Zona 3, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, odbyła się wystawa pt. „Abbracciando la Natura” – Obejmując Naturę. W wystawie wzięli udział olkuscy artyści oraz polscy artyści z Włoch.

Uroczyste otwarcie wystawy w sali Urzędu Miasta Dzielnica Mediolan Zona 3 zgromadziło ogromną rzeszę sympatyków sztuki. Obrazy olkuskich artystów zwróciły uwagę różnorodnym podejściem do zagadnienia natury. Pojawiły się pejzaże, motywy roślinne, skamieniałości, abstrakcje. Wystawę otworzyli: prezes Związku Polaków w Mediolanie i Związku Polaków we Włoszech, Joanna Heyman Salvadé, attachè kulturalny Konsulatu Generalnego RP Marta Zagórowska , przewodniczący Komisji ds. Kultury Zarządu Dzielnicy Zona 3 Urzędu Miasta Mediolan Gianluca Boari. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu reprezentowała Klaudia Zub-Piechowicz – autorka aranżacji, uczestnik wystawy, autorka 2 prac. Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Stanisław Jakubas, Anna Kajda, Stanisław Stach, Damian Pacha, Mirosław Michalski, Mariusz Połeć, Jacek Majcherkiewicz, Anna Płachecka, Zofia Rola-Wywioł, Stanisław Wywioł, Klaudia Zub-Piechowicz. Pani Zyta Wysocka, komisarz wystawy, opracowała projekt katalogu wydanego specjalnie na tę okazję.

Wystawa malarstwa współczesnego nie jest pierwszym owocem współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu ze Związkiem Polaków w Mediolanie. Również w ramach Dni Polskich w Mediolanie, od 5 do 15 października, w sali obrad Dzielnicy Mediolan- Zona 3, ul. Sansovino 9, dostępna była wystawa zatytułowana „Un inedito Wojtyła” („Nieznany Wojtyła”). Na dwudziestu planszach zostały zaprezentowane czarno-białe zdjęcia z końca lat 60., zrobione podczas wizyt duszpasterskich ówczesnego biskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły w Olkuszu i Gorenicach . Zdjęcia z Gorenic znalazły się na wystawie dzięki uprzejmości dyrektor MOK Grażyny Praszelik- Kocjan. Unikalne zdjęcia nie były do tej pory prezentowane poza granicami kraju. Wystawa zbiegła się z 32. rocznicą wyboru wielkiego Polaka na Stolicę Apostolską (16 października). Dni Polskie w Mediolanie odbyły się pod patronatem: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Regionu Lombardia, Prowincji Mediolan, Komisji Europejskiej w Mediolanie, Urzędu Miasta Mediolan, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Mediolan.

Natomiast 29 października w Villi Raggio w Pontenure (PC) odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia powstania Solidarności. Zorganizował je Związek Polaków w Mediolanie oraz Stowarzyszenie Pontenure Sztuka i Kultura przy współpracy Urzędu Miejskiego Pontenure, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, UMiG Olkusz i Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy Stefana Gałki „Droga do wolności – Solidarność w Olkuszu”, której dokonali konsul generalny RP Krzysztof Strzałka, prezes ZPwM i ZPwW Joanna Heyman Salvadé oraz burmistrz Pontenure Angela Fagnoni. Otwarcie wystawy poświęconej Solidarności stało się okazją do podkreślenia zasług tej niewielkiej gminy w niesieniu Polsce pomocy w trudnych latach 80. Za tę właśnie pomoc grupa „Amici della Polonia ” z Pontenure otrzymała Medale Wdzięczności, ustanowione przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30-lecia NSZZ „Solidarność ”, a przyznawane obcokrajowcom, którzy w latach 80. wspierali polskie dążenia do niepodległości i samostanowienia. Uroczystości zakończyły się projekcją filmu Rafała Wieczyńskiego: „Popiełuszko. Wolność jest w nas” ( „Popiełuszko. Non si può uccidere la speranza”).

Współpraca Miejskiego Ośrodka Kultury ze Związkiem Polaków w Mediolanie rozwija się bardzo pomyślnie dzięki wiceprezes Związku, inicjatorce partnerstwa Olkusz-Pontenure, Teresie Musiał-Casali.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze