1

11 kwietnia minął rok od śmierci Mieczysława Karwińskiego – harcerza, żołnierza AK, działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, społecznika. W tym dniu odsłonięto upamiętniającą go tablicę. Znajduje się ona w miejscu bardzo ważnym dla harcmistrza Karwińskiego – na Starym Cmentarzu w Olkuszu.

Mieczysław Karwiński wraz z przyjaciółmi, m. in. druhem Ryszardem Kowalem, przez wiele lat opiekował się Starym Cmentarzem. Nie tylko w zakresie bieżącego utrzymania porządku, ale przede wszystkim stawiania nowych pamiątkowych tablic czy popiersi.

– Dokładnie rok po śmierci harcmistrza Mieczysława Karwińskiego spotykamy się w miejscu, które było mu szczególnie bliskie. Myślę, że byłby wzruszony widząc tylu swoich przyjaciół, zgromadzonych dla uczczenia jego pamięci. Być może byłby nieco onieśmielony, bo wszyscy pamiętamy go jako człowieka niezwykle skromnego i pracującego dla idei, a nie dla poklasku. Niech ta tablica, wmurowana w ścianę na Starym Cmentarzu, pozostanie symboliczną pamiątką dla kolejnych pokoleń olkuszan. Każdy, kto się przy niej zatrzyma, wspomni wybitnego mieszkańca Olkusza, człowieka zaangażowanego we wszystkie sprawy miasta, oddanego przyjaciela i wspaniałego przewodnika młodzieży. Taki właśnie był Mieczysław Karwiński – mówił olkuski burmistrz Roman Piaśnik na uroczystości upamiętniającej harcmistrza.

3

„Nestorowi olkuskiego harcerstwa, żołnierzowi Armii Krajowej, zasłużonemu dla rozwoju kultury rodzinnego miasta, na wieczna pamięć – wdzięczni olkuszanie” – głosi napis na tablicy z szarego piaskowca, autorstwa znanego rzeźbiarza Wiesława Nadymusa. Na tablicy widnieje medalion wykonany przez Odlewnię Żeliwa i Metali Kolorowych Zub. Montażem całości zajął się Zakład Kamieniarski Bogusława Pichety.

4

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Roman Piaśnik oraz druhowie Ryszard Kowal i Eugeniusz Foryś. Potem została ona poświęcona przez proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu ks. Mieczysława Miarkę. Po złożeniu kwiatów pod tablicą uczestnicy uroczystości udali się na grób Mieczysława Karwińskiego, a następnie na mszę św. w intencji harcmistrza w Bazylice św. Andrzeja. Po południu wspominali jednego z najbardziej zasłużonych olkuszan na wieczornicy w siedzibie PTTK.

2

– Narody, które tracą pamięć, tracą wolność. Oddaję ten pomnik pamięci społeczeństwa – mówił niespełna dwa lata temu Mieczysław Karwiński, podczas odsłonięcia ufundowanej przez niego Piety Katyńskiej. Teraz pamięci społeczeństwa oddano tablicę poświęconą wybitnemu olkuszaninowi. Pozostawił on po sobie wyjątkowe miejsce – Stary Cmentarz, który zawsze będzie przypominał o swoim najwierniejszym opiekunie.  Bo jak pisał rok temu na naszych łamach Olgerd Dziechciarz, Mieczysław Karwiński stał się po prostu legendą.

{joomplu:66380}{joomplu:66368}{joomplu:66348}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Prodest
Prodest
5 lat temu

A kto to jest ta kobieta z rudą czupryną. Wyrażnie interesuje ją obiektyw aparatu fotograficznego, a nie to, co faktycznie tam się dzieje i jakiego ważnego wydarzenia to dotyczy. Pytam, bo często ją widzę właśnie tylko w takich miejscach, gdzie jest możliwość by wysunąć swą facjatę do obiektywu.

Wiesław Z.
Wiesław Z.
5 lat temu

Ale za harcerza,żołnierza AK- Mszy Świętej Intencyjnej w Rodakach nie zamówili u proboszcza Jarosława K. /co ochota ale dają już 100-200 złotych za Mszę Świętą w Rodakach biednemu proboszczowi /

Juka
Juka
5 lat temu

[quote name=”EMI”]Pan poseł Osuch chyba Składa kwiaty ze złości obrażony na cały świat.[/quote]
A gdzie ty EMI widzisz tam posła Osucha ? 😆

EMI
EMI
5 lat temu

Pan poseł Osuch chyba Składa kwiaty ze złości obrażony na cały świat.