Przez jeden dzień trwało w Olkuszu święto perkusji. Instrument ten znalazł się w kręgu zainteresowań miejscowych muzyków, dla których warsztaty i koncerty były możliwością doszlifowania warsztatu i posłuchania, jak na perkusji grają profesjonaliści. Już czwarty rok z rzędu „Olkuskie Spotkania z Perkusją – Oblicza Perkusji” zorganizowały Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz Towarzystwo „Pro Musica”.

 

Głównym celem przyświecającym organizatorom jest zwrócenie uwagi na instrument, bez którego trudno sobie wyobrazić skład profesjonalnych, ale i również amatorskich, zespołów muzycznych. O tym, jak wiele efektów artystycznych można uzyskać dzięki grze na tym instrumencie, przekonywali się uczestnicy warsztatów muzycznych. Doktor Łukasz Żyta, muzyk i wykładowca na krakowskiej Akademii Muzycznej, wprowadził zainteresowanych w interesujący świat dźwięków perkusji. Jego umiejętności i zdobyta wiedza o tym instrumencie zagwarantowały mu występy z wieloma muzycznymi sławami i wiele prestiżowych nagród.

Prawdziwą gratką dla wielbicieli muzyki, tych praktykujących, jak również słuchających dobrych dźwięków dla własnej przyjemności, był występ zespołu Sokół Orkestar, poprzedzony wstępem teoretycznym muzykologa Wojciecha Taborka. Muzyka w wykonaniu tego krakowskiego zespołu jest nasycona bałkańskim brzmieniem i elementami etnicznymi oraz emanuje pozytywną energią. Nie można jej odmówić bardzo autorskiej treści. Przemysław Sokół, Piotr Bednarczyk, Jarosław Meus, Jakub Mietła, Krzysztof Wyrwa, Grzegorz Bauer, Łukasz Kurzydło, Bartłomiej Szczepański (gościnnie) zostali bardzo ciepło przyjęci przez olkuską publiczność. Jak podkreśla lider zespołu, Przemek Sokół, muzyka tego zespołu to projekt będący połączeniem elementów etnicznych, bałkańskiej energii i melodii z terenów Polski. – Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane – mówi muzyk. Podczas koncertu wielokrotnie eksponowano grę na perkusji, bo to właśnie na ten instrument szczególnie chcieli zwrócić uwagę organizatorzy.

Fot.: MOK Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o