dudek

Janina Ewa Kamińska z Wadowic oraz Franciszek Dudek z Olkusza zostali tegorocznymi laureatami plebiscytu „Poza stereotypem – Senior Roku”. Nagrodzeni każdego dnia swoją energią, pomysłami oraz pracą na rzecz innych osób, udowadniają że prawdziwe życie z pasją zaczyna się na emeryturze.

Oprócz Franciszka Dudka – zdobywcy zaszczytnego tytułu, w gronie seniorów, którzy otrzymali honorowe wyróżnienie w ramach tego samego plebiscytu znalazła się Irena Włodarczyk. Oboje związani są z życiem kulturalnym Olkusza. Tworzą, uczą i wychowują następne pokolenia, budząc nie tylko miłość do poezji i szeroko rozumianej sztuki, ale również krzewiąc szacunek do ukochanego przez siebie Srebrnego Miasta. Na co dzień tych niezwykłych ludzi można spotkać w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń”, gdzie znaleźli swój drugi dom.

Tegoroczny laureat konkursu Franciszek Dudek swoje życie poświęcił muzyce. Przez lata występował na scenie oraz przygotowywał innych do występów. Sam też zorganizował wiele wydarzeń artystycznych. Od 2012 roku prowadzi międzypokoleniową grupę wokalno-instrumentalną zrzeszającą ludzi w wieku od 16 do 81 lat. Jest nauczycielem, kierownikiem muzycznym, a jednocześnie przyjacielem i mentorem podopiecznych. Ponadto jest aktorem Teatru Seniora, a także współpracuje z Katedrą Psychologii Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dudek1

Irena Włodarczyk to artystką z duszą, animatorka życia kulturalnego oraz działaczka społeczna. Jej pasje to: poezja i fotografia, które rozwija w swoim magicznym miejscu – „Aniołowie”. Gości w nim młodych i starszych artystów, a także osoby potrzebujące wsparcia i wytchnienia od szarej codzienności.

Zarówno Franciszek Dudek, jak i Irena Włodarczyk to postacie nieszablonowe. Podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej stanęli ramię w ramię z podobnymi sobie. – Drodzy Seniorzy, to Wy na co dzień udowadniacie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wasz zapał do działania i niespożyta energia są godne podziwu. Dziękuję zwłaszcza za to, że będąc na emeryturze nie porzuciliście swoich zainteresowań i umiejętności, tylko z pasją przekazujecie je innym – mówił w stronę wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, dodając, że w Małopolsce podejmowany jest szereg innych inicjatyw i konkursów skierowanych do seniorów.

wlodarczyk

Podczas tej samej gali wyłoniono też laureatów akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. To inicjatywa, która jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych, szukających miejsc dostosowanych do ich potrzeb, choć w tym przypadku certyfikaty przyznawane są organizacjom i instytucjom tylko z terenu Miasta i Gminy Kraków.

Tegoroczna nagroda dla Franciszka Dudka to niejedyny tytuł Seniora Roku dla olkuszanina. Bliźniaczą nagrodę za rok 2014 odebrał bowiem Andrzej Sulich – matematyk, pasjonat. Także honorowe wyróżnienie dla Ireny Włodarczyk, choć zaszczytne, nie jest nowością. W ubiegłych latach podobne gratulacje odbierali Józef Liszka z Krzykawy oraz Genowefa Bugajska z Olkusza.

Fot. malopolska.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze