wasze interwencje nowe

Na terenie Olkusza, Klucz, Bukowna i Bolesławia trwa realizacja ogromnej kanalizacyjnej inwestycji. Sposób i jakość prowadzenia robót wielokrotnie wzbudzały kontrowersje u naszych czytelników. Tym razem interwencja zgłoszona przez jedną z olkuszanek dotyczy opłaty za przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej. Dlaczego na przestrzeni dwóch lat kwota ta uległa znacznej obniżce?

– W październiku ubiegłego roku za podłączenie posesji do kanalizacji zapłaciłam 450 złotych. Niedawno okazało się, że w przyszłym roku cena ta wynosić będzie niespełna 200 złotych! To jawna niesprawiedliwość w stosunku do osób, które już wcześniej  zapłaciły ponad dwukrotnie więcej. W PWiK dowiedziałam się, że obniżka wynika z faktu, iż w 2015 roku do kanalizacji zostanie podłączonych więcej posesji niż obecnie. Dlaczego dzieli się mieszkańców na równych i równiejszych? – z takim problemem zwróciła się do nas mieszkanka Olkusza.

Z czego wynika zmniejszenie tej kwoty? O to zapytaliśmy „Wodociągi”. Odpowiedź otrzymaliśmy z Biura Obsługi Zarządu PWiK. Instytucja ta przyzwyczaiła nas do tego, że odpowiedzi nie są podpisywane konkretnymi nazwiskami. PWiK wyjaśniając sposób obliczenia spornej opłaty, powołuje się na Rozporządzenie ministra budownictwa z dn. 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

– Proponowaną opłatę za przyłączenie do urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na rok 2015 obliczono na podstawie obrotów i sald za rok obrachunkowy (od września 2013 r. do sierpnia 2014 r.), uwzględniając m. in. średnią stopę inflacji. Założoną ilość przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych na przyszły rok oszacowano na podstawie corocznych statystyk. Tylko w odniesieniu do przyłączy kanalizacyjnych sytuacja w przyszłym roku będzie wyglądała inaczej z uwagi na prowadzone inwestycje unijne i wybudowanie nowych sieci kanalizacyjnych. Spowoduje to znaczny wzrost powstających przyłączy kanalizacyjnych – odpowiadają „Wodociągi”. Podkreślają również, że koszty powiększone m. in. o średnią stopę inflacji oraz przewidywaną zwiększoną ilość włączeń do sieci kanalizacyjnej mają decydujący wpływ na wysokość taryfy na 2015 rok. W przyszłym roku realizacja niektórych prac będzie mniej kosztowna, gdyż – jak czytamy w odpowiedzi „rejonizacja i liniowość wykonywanych odbiorów i prób szczelności wpłynie na znaczne zmniejszenie kosztów jednostki ponoszonych z tego tytułu na sprawdzenie jednego przyłącza (zminimalizowanie kosztów transportu, skrócenie czasu przygotowania prób szczelności, a tym samym skrócenie czasu pracy pracowników). Dlatego też opłata za przyłączenie do urządzeń kanalizacyjnych uległa obniżeniu”.

To z pewnością dobra informacja dla osób, których posesje nie są jeszcze podłączone do kanalizacyjnych sieci. Interweniująca w naszej redakcji olkuszanka pyta zatem, dlaczego mieszkańcy ulic, gdzie kanalizacja budowana była w ubiegłym roku, nie otrzymali wcześniej informacji o planowanym zmniejszeniu opłat. Czy istniała możliwość, by przyłączenia te wykonywać w 2015 roku? PWiK stoi na stanowisku, że nie, ponieważ opłata za przyłączenie jest elementem stałym taryfy. Jej propozycję „Wodociągi” składają do Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz na 70 dni przed rozpoczęciem obowiązywania nowej taryfy. Ta na przyszły rok została uchwalona przez olkuską Radę Miejską 12 listopada. – Przedsiębiorstwo może poinformować odbiorców o zatwierdzonej taryfie na nowy rok w momencie zatwierdzenia jej przez Radę Miejską w Olkuszu – dodają „Wodociągi”

Co sądzicie o opłatach za podłączenie do kanalizacji? Czy przekonują Was wyjaśnienia PWiK? Piszcie na www.przeglad.olkuski.pl!

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
siara1
siara1
7 lat temu

cyt wanker–:”W każdym CYWILIZOWANYM czyt. normalnym kraju podłączenie się nowego klienta do sieci czy to energetycznej czy wodnej jest wykonywane BEZPŁATNIE w jak najkrótszym czasie…”

Ostatnio dowiedziałem się, że niektóre gminy, { podobno!}, będą zwracać mieszkańcom część pieniędzy, które muszą zapłacić za ten haracz narzucony przez Pewik, za podłączenie się do sieci kanalizacyjnej…
Piszę tu o Gminach Bukowno i Bolesław….jak to refinansowanie wygląda w innych nie wiem…

wanker
wanker
7 lat temu

[quote name=”siara”]Jakie 200, jakie 450 złotych!!!
Opłaty za przyłącza kanalizacyjne powinny być….DARMOWE!!!!!
I tak każdy przyłączając się do sieci kanalizacyjnej poniesie inne koszty…
-demontaż starych rur, kupno nowych, wykonanie wykopu(często zrujnowane pół podwórka)!!! I najważniejsza kwestia, każdy przyłączony do sieci będzie później płacił po ok 8zł za metr sześć. ścieków, czy w tej cenie PWiK nie zamortyzuje sobie kosztów przyłączy? Myślę, że z nawiązką![/quote]
W każdym CYWILIZOWANYM czyt. normalnym kraju podłączenie się nowego klienta do sieci czy to energetycznej czy wodnej jest wykonywane BEZPŁATNIE w jak najkrótszym czasie ( ile? do kilku dni) jest to w końcu duży biznes dla firmy obsługującej tego dostawcę _stałe płatności- a pobieranie jakichkolwiek płatności za podłączenie się do sieci jest absurdem ( niektórzy dostawcy oferują wręcz zniżki na okres roku itp) ……….

Popieram
Popieram
7 lat temu

[quote name=”Logika”]A gdyby była odwrotnie -Pani by w ubiegłym roku zapłaciła 200 zł., a dzisiaj byłaby podwyżka i np. ja musiałabym zapłacić 450 zł. Jestem ciekawa czy wtedy też krzyczałaby o jawnej niesprawiedliwości?! Posługując się logiką tej pani powinnam żądać aby dopłaciła mi różnicę czyli 250 zł. [/quote]
Co to za bzdury, tutaj przecież nie chodzi o jakieś zadośćuczynienie, tylko o lepsze planowanie inwestycji. Bardzo jestem ciekaw na jakiej podstawie PWiK wymyśliło sobie ilość przyłączy w 2014 a jak w 2015.
Zarówno to idiotyczne porównanie do cen samochodów, tutaj nie chodzi o dobro nabyte jak samochód, który normalną rzeczą jest, że tanieje, ale o „zezwolenie”, które powinno być jednakowe dla wszystkich.

nick-w
nick-w
7 lat temu

[quote name=”Franekkk”]Pierwsze brawa dla Pani Woźniczko która zrobiła tekst typu „aferta” że coś potaniało. Tragiczna Pani jest. Nie spotkałem się z Pani tekstem który by chwalił jakąkolwiek inwestycję. Co Przegląd Olkuski przegrał jakieś przetargi na reklamę z PWiK ?? i teraz szukacie żeby dopiec jak nie ma nawet powodu :). Tylko się można uśmiechnąć bo szkoda coś takiego komentować.

nick-w – aleś ty mądry. Nie znasz przepisów a rzucasz jakimiś hasłami. To co napisałeś jest głupotą. Jakimiś Twoimi przemyśleniami, a nie prawdą. Jestem ciekaw konkretnie o jakich błędach piszesz. Proszę Cie bardzo żebyś je tu wyszczególnił…. ??[/quote]
… chyba nie da się prościej. Jak nie znasz zasad dofinansowania takich inwestycji to nie zabieraj głosu. Poczytaj i sprawdź co napisałem wcześniej. No chyba że jesteś pracownikiem tego prywatno-publicznego folwarku to zmienia postać rzeczy i punkt widzenia.

Franekkk
Franekkk
7 lat temu

Pierwsze brawa dla Pani Woźniczko która zrobiła tekst typu „aferta” że coś potaniało. Tragiczna Pani jest. Nie spotkałem się z Pani tekstem który by chwalił jakąkolwiek inwestycję. Co Przegląd Olkuski przegrał jakieś przetargi na reklamę z PWiK ?? i teraz szukacie żeby dopiec jak nie ma nawet powodu :). Tylko się można uśmiechnąć bo szkoda coś takiego komentować.

nick-w – aleś ty mądry. Nie znasz przepisów a rzucasz jakimiś hasłami. To co napisałeś jest głupotą. Jakimiś Twoimi przemyśleniami, a nie prawdą. Jestem ciekaw konkretnie o jakich błędach piszesz. Proszę Cie bardzo żebyś je tu wyszczególnił…. ??

nick-w
nick-w
7 lat temu

Swoją drogą to warto sprawdzić czy opłaty za przyłączenie do kanalizacji były wykazane w Studium Wykonalności i wniosku aplikacyjnym o środki z Funduszu Spójności. W przeciwnym wypadku (a szczerze wątpię czy były) będzie stosownie pomniejszone dofinansowanie inwestycji 😀
Zasłanianie się taryfą jest tanim wybiegiem mającym na celu jedynie zamydlić czytelnikom oczy !!
Ktoś wreszcie powinien się zainteresować sposobem prowadzenia inwestycji przez PWiK jak również jego funkcjonowaniem!! Bo za błędy obecnego zarządu będą płacić następne pokolenia !!
Liczę na nową władzę !!

nick-w
nick-w
7 lat temu

Ja Wam drodzy czytelnicy odpowiem dlaczego opłata zmaleje. Powód jest bardzo prosty: PWiK jako beneficjent środków unijnych podpisał umowę o dofinansowanie prowadzonego przedsięwzięcia. Jednym z elementów umowy są wyszczególnione warunki które beneficjent musi spełnić tzw. efekt rzeczowy i efekt ekologiczny inwestycji. Efektem rzeczowym są z reguły przy tego rodzaju inwestycjach podłączeni nowi odbiorcy. Brak podłączonych odbiorców skutkuje niewywiązaniem się z zawartej umowy z NFOŚiGW i w konsekwencji utrata dofinansowania (proponuję wystąpić o udostępnienie do publicznej wiadomości zawartej umowy o dofinansowanie wtedy czytelnicy będą mogli się zorientować o co chodzi)
Panie prezesie trzeba było planować inwestycję na miarę możliwości finansowych gmin a nie interesów politycznych wspólników !!! Teraz za pana decyzję będą płacić mieszkańcy miasta i gmin sąsiednich !!! Jednym słowem katastrofa !!!

siara
siara
7 lat temu

Jakie 200, jakie 450 złotych!!!
Opłaty za przyłącza kanalizacyjne powinny być….DARMOWE!!!!!
I tak każdy przyłączając się do sieci kanalizacyjnej poniesie inne koszty…
-demontaż starych rur, kupno nowych, wykonanie wykopu(często zrujnowane pół podwórka)!!! I najważniejsza kwestia, każdy przyłączony do sieci będzie później płacił po ok 8zł za metr sześć. ścieków, czy w tej cenie PWiK nie zamortyzuje sobie kosztów przyłączy? Myślę, że z nawiązką!

Logika
Logika
7 lat temu

c.d. która za – pięść ziemi= przebiłaby widłami.

Logika
Logika
7 lat temu

A gdyby była odwrotnie -Pani by w ubiegłym roku zapłaciła 200 zł., a dzisiaj byłaby podwyżka i np. ja musiałabym zapłacić 450 zł. Jestem ciekawa czy wtedy też krzyczałaby o jawnej niesprawiedliwości?! Posługując się logiką tej pani powinnam żądać aby dopłaciła mi różnicę czyli 250 zł. .
Zamiast się cieszyć, że nareszcie coś potaniało. Co za naród!! Pandemia zawiści, zazdrości, głupoty. Rozpanoszyła się po całym kraju cecha pewnej warstwy , która za

kopalniok
kopalniok
7 lat temu

Dziwne.. Gdy wszystko wciąż drożeje – ŹLEEE !!! Gdy stanieje – jeszcze gorzej..
Auto kupujesz na wiosnę – jego cena jest wyższa od „wyprzedaży rocznika” pod koniec roku i wtedy nie beczysz..
Po prostu – cena dla „pani” jest taka a dla sąsiada inna – prawo rynku.. bylo kupic mieszkanie w bloku..

Młody
Młody
7 lat temu

Czy ktoś zna prognozowaną symulację opłat za wodę i kanalizację w latach 2016 – 2020 ?, a może PWiK ją opublikuje …