kosz3

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Od 1 kwietnia rodziny wielodzietne oraz osoby mniej zamożne, które prowadzą segregację odpadów, będą mogły skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za odbiór odpadów segregowanych. Będzie ona niższa o 2,5 zł. Inicjatywa burmistrza Romana Piaśnika spotkała się ze zrozumieniem olkuskiej Rady Miejskiej, która przegłosowała zaproponowane zmiany na ostatniej sesji. Warto zaznaczyć, że Gmina Olkusz jest pierwszą w okolicy gminą, która zdecydowała się na obniżenie cen śmieci dla mieszkańców potrzebujących wsparcia. 

– Udało nam się tak skalkulować wszystkie koszty, żeby móc zaoferować zniżki dla rodzin, które podjęły się trudu wychowywania przynajmniej trójki dzieci, a także dla tych mieszkańców, których dochody są najniższe i każdego miesiąca muszą skrupulatnie liczyć się z wydatkami – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Obowiązujące od 2013 roku przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek uiszczania stałej opłaty związanej z odbiorem śmieci. System powinien się samofinansować, co w praktyce oznacza, że wpłaty mieszkańców mają być równoważne wydatkom gminy, związanym z odbiorem odpadów, prowadzeniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, edukacją ekologiczną i kosztami administracyjnymi. Dzięki prawidłowo prowadzonej gospodarce uniknięto podnoszenia opłat za odbiór śmieci od mieszkańców gminy Olkusz do 2017 roku. Sytuacja diametralnie zmieniła się we wrześniu ubiegłego roku po rozstrzygnięciu przetargu nieograniczonego na odbiór śmieci. Zaproponowana najniższa oferta nie pozostawiła złudzeń – zasada samofinansowania się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi może zostać zachowana wyłącznie poprzez podniesienie opłat. Obecnie wynoszą one 9,5 zł za odpady segregowane i 16,50 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

– Była to trudna decyzja dla Rady Miejskiej w Olkuszu, którą odpowiedzialnie trzeba było podjąć. W przeciwnym wypadku moglibyśmy mieć problem z zachowaniem ciągłości i dotychczasowej jakości usług odbioru odpadów komunalnych. Już wtedy wiedziałem, że potrzebna będzie pomoc tym mieszkańcom, których wzrost opłat dotknie najbardziej – komentuje Roman Piaśnik.

By skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za odbiór odpadów segregowanych, należy ponownie wypełnić deklarację, wybierając podstawę prawną do udzielenia zwolnienia. Osoba ubiegająca się o zwolnienie musi spełniać m.in. jeden z dwóch warunków:

-średni miesięczny dochód mieszkańca w roku poprzednim nie przekroczył kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej;
-na terenie nieruchomości zamieszkują mieszkańcy posiadający Kartę Dużej Rodziny lub spełniają warunki dla rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

Nową deklarację wraz z wnioskiem o przyznanie zwolnienia należy złożyć jak dotychczas – w punkcie podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Mieszkańcy budynków wielolokalowych (bloków), chcący ubiegać się o zwolnienie, muszą ten fakt zgłosić Zarządcy, który w ich mieniu dokona niezbędnych formalności. Zwolnienie przysługuje od miesiąca następującego po złożeniu nowej deklaracji.

Deklaracja wraz z wnioskiem o udzielenie zwolnienia będą dostępne do pobrania od 1 kwietnia na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu www.umig.olkusz.pl.

UMiG Olkusz

11
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
11 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
pavvAdam Kieltyka...jazdziwiony Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Karta dużej rodziny, Pincetplus i teraz jeszcze tańsze śmieci.

Adam Kieltyka
theon

odkąd w relacji mieszkaniec – firma od śmieci pojawili się urzędnicy , wiadomo było że będzie tylko gorzej i drożej, a problemy będą się piętrzyć zamiast rozwiązywać – bo taki jest sens istnienia większości urzędów : w mozole walczyć z wygenerowanymi przez siebie problemami i brać za to pieniądze .

...
...

[quote name=”ja”]śmieci powinny być przypisane do nr posesji a nie mieszkańców, a najsprawiedliwiej to od ilości wystawianych worków.Nie wszyscy zameldowani generują śmieci i śmieć śmieciowi nierówny.Jeden worek z piwnych puszek a drugi pampersów.[/quote]
Słuszna uwaga. Piwne puszki to surowiec wtórny, zesrane pampersy to odpad do kosztownej utylizacji.

...
...

[quote name=”Młody”]…To naprawdę są umiejętności – od stycznia podnieść o ponad 35 % opłatę za śmieci a już na początku marca sprzedać to wyborcom jako gest dobrego pana i troskliwego władcy …[/quote]Tego typu umiejętności to nie nowość. Posiadają je obywatele pochodzenia romskiego usiłujący sprzedawać towary „no name” made in china jako markowe. Grę rozpoczynają od doprowadzenia do sytuacji, żeby uruchomić jakąkolwiek gotówkę a potem w drugim etapie do krążenia jej pomiędzy kupującym a nim wplatając w to kolejne oferty towarów, częstokroć używają techniki „gratisów” wciskając je klientowi z uzasadnieniem pośpiechu, bądź też rzekomego „i tak”przepadku bubla u celników na granicy… Czytaj więcej »

ja
ja

śmieci powinny być przypisane do nr posesji a nie mieszkańców, a najsprawiedliwiej to od ilości wystawianych worków.Nie wszyscy zameldowani generują śmieci i śmieć śmieciowi nierówny.Jeden worek z piwnych puszek a drugi pampersów.

zdziwiony
zdziwiony

Jak to jest możliwe ze opłaty zależą od ilości osób w rodzinie ,przecież rodzina pięcioosobowa dostaje mały pojemnik na odpady które opróżniany jest raz w miesiącu ,co mają zrobić z resztą śmieci . Osoba która jest sama otrzymuje pojemnik taki sam jak rodzina wieloosobowa to jakiś absurd

mamik
mamik

Skąd urząd wie kto segreguje śmieci a kto nie.Wszyscy wypełniają deklaracje ,że segregują a wogóle tego nie robią.Za segregowane śmieci nie powinno się płacić.

Młody
Młody

„Warto zaznaczyć, że Gmina Olkusz jest pierwszą w okolicy gminą, która zdecydowała się na obniżenie cen śmieci dla mieszkańców …”

To naprawdę są umiejętnosci – od stycznia podnieść o ponad 35 % opłatę za śmieci a już na początku marca sprzedać to wyborcom jako gest dobrego pana i troskliwego władcy …

nn
nn

I znów podział społeczeństwa na lepszych i gorszych. Zniżka to powinna być dla osób które wystawiają śmieci tylko raz w miesiącu, ( samotny emeryt, pracujący w delegacji poza miejscem zameldowania) .Rodziny wielodzietne i tak dostają 500+.

Ubik
Ubik

Wielodzietni już dostają 500+ :-*
Szkoda że Ja jako osoba mieszkająca sama, zarabiająca 2300 netto. Musi utrzymywać owe „towarzystwo”.

...kazik....
...kazik....

SUPER pomysł szkoda ze nie wszyscy będą mogli skorzystać z dopłaty… ale naprawdę brawo Burmistrz… widać kto dba o OLKUSZ….i MIESZKAŃCÓW.. obyś rządził jak najdłużej……