orszak2019 olkusz1

6 stycznia ulicami wielu miejscowości w całym kraju przemaszerowały Orszaki Trzech Króli. Mieszkańcy powiatu olkuskiego także włączyli się w obchody święta Objawienia Pańskiego. Barwne, rozśpiewane korowody przeszły ulicami pięciu gmin: Bolesławia, Bukowna, Klucz, Olkusza i Wolbromia.

BOLESŁAW

orszak malobadz

Parafia Polskokatolicka w Krzykawie-Małobądzu była gospodarzem kolejnego, piątego już Orszaku Trzech Króli. Jeszcze w grudniu były obawy, że do corocznego przemarszu spod Dworku w Krzykawce do świątyni nie dojdzie, jednak ostatecznie dzięki wsparciu wielu osób związanych z parafią orszak odbył się zgodnie z tradycją, a w barwnym korowodzie oprócz mieszkańców i trzech króli, nie zabrakło współczesnej szlachty z Małopolskiej Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Bombardierów z Krakowa – Konfederacji Artylerzystów. Przyjęło się również, że do Małobądza zawsze w styczniu przyjeżdżają górale. Nie inaczej było i tym razem. Po złożeniu u stóp świętej rodziny symbolicznych darów przez biblijnych monarchów, kapela „Howerna” dała koncert kolęd i pastorałek zatytułowany „Kolędowanie Małemu Bacy”. Świąteczna biesiada przeniosła się także na parking przed kościołem. Tam strażacy ochotnicy przygotowali ognisko, organizatorzy zaprosili na poczęstunek, a wieczorną zabawę pod gołym niebem rozkręcił Dj Majki. Jak zwykle na uroczystości Objawienia Pańskiego w parafii pojawili się duchowni różnych wyznań. To dowód na to, że takie dni łączą, a nie dzielą.

Organizatorami V Orszaku Trzech Króli w Krzykawie-Małobądzu byli: Rada Parafialna i Proboszcz parafii polskokatolickiej pw. św. Barbary, Sołtysi i Rady Sołeckie Krzykawki, Ujkowa Nowego, Małobądza i Krza oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krzykawce i Małobądzu-Krzu. Orszak odbył się pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej ks. infułata Antoniego Normana.

{joomplu:83278}{joomplu:83290}{joomplu:83300}

BUKOWNO

bukowno

W Bukownie Orszak Trzech Króli odbył się już po raz szósty. Jak co roku, wyruszono z trzech różnych miejsc. Tradycyjnie orszak zielony rozpoczął swój przemarsz z placu przed Centrum Kultury, orszak czerwony wyruszył z Miejskiego Przedszkola w Bukownie, a orszak niebieski z Przedszkola Sióstr Prezentek. W role trzech króli w tym roku wcielili się przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk (z orszakiem zielonym), radny Sebastian Piasta (z orszakiem czerwonym) oraz Robert Skowron (z orszakiem niebieskim). Wszystkie orszaki połączyły się na ulicy 1 Maja, skąd w towarzystwie świętej rodziny (Marzena Agata Rosa jako Maria oraz Jerzy Rosa jako Józef) wspólnie udano się na mszę świętą do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Po drodze na uczestników uroczystości czekało kilka atrakcji: spotkanie z Herodem (w tej roli Mariusz Siemieński) oraz krótka inscenizacja przedstawiająca walkę dobra ze złem. Wzięły w niej udział przedszkolaki oraz uczestnicy scholki św. Andrzeja Boboli. Przemarszowi ulicami Bukowna towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, któremu przewodziła parafialna schola. W czasie uroczystej mszy świętej trzej królowie złożyli Dzieciątku dary, a z krótkim koncertem kolęd wystąpiły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek.
Organizatorami VI Orszaku Trzech Króli w Bukownie był Miejski Ośrodek Kultury oraz Parafia Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli.

{joomplu:83002}{joomplu:82993}{joomplu:82966}

KLUCZE

klucze

Święto Trzech Króli w Kluczach rozpoczęto od mszy św. odprawionej w Domu Kultury „Papiernik”. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Rodaczanie” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Po nabożeństwie barwny orszak przeszedł ulicami Klucz. Przed budynkiem urzędu gminy uczestnicy obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu mieszkańców gminy. Ostatnia scena – ofiarowanie darów Dzieciątku – odbyła się w szkole podstawowej. Zwieńczeniem wspólnego świętowania był koncert w wykonaniu zespołu „Tesamee…” i chóru „Enigma”.
Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach Marek Łabuda, Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach.

{joomplu:83046}{joomplu:83085}{joomplu:83117}

OLKUSZ

orszak2019 olkusz2

Jak co roku najwięcej uczestników zgromadził olkuski Orszak Trzech Króli. Pierwszym punktem niedzielnego świętowania były uroczyste msze święte, po których w stronę rynku wyruszyły trzy barwne orszaki. Parafia św. Andrzeja Apostoła z Królem Kacprem wędrowała w kolorze czerwonym, wierni ze św. Maksymiliana ze świętą rodziną i Królem Baltazarem przemierzali miasto w niebieskich barwach, natomiast społeczność parafii Dobrego Pasterza z Królem Melchiorem przybyła na starówkę w zielonym kolorze. – Uroczystość Objawienia Pańskiego i postacie trzech króli niosą ze sobą pomimo panującego chłodu wiele ciepła i życzliwości. Pamiętajmy na co dzień o tym co ważne i o ludziach, których mamy wokół siebie. Jak kiedyś królowie, tak dzisiaj i my podążajmy za gwiazdą – mówił do zebranych na rynku ks. dziekan Henryk Chmieła. Po życzeniach oraz symbolicznym przekazaniu darów u stóp biblijnego dzieciątka, przyszedł czas na wspólne kolędowanie z zespołem Te Deum i zaproszenie na kolejny, przyszłoroczny orszak.

Organizatorami olkuskiego Orszaku Trzech Króli byli: Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła, Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Parafia pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza oraz gmina Olkusz. Patronat honorowy nad orszakiem objął Biskup Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

{joomplu:83165}{joomplu:83179}{joomplu:83154}

WOLBROM

wolbrom

Tradycja Orszaku Trzech Króli, coraz popularniejszego w naszym kraju, nie bardzo przyjęła się w Wolbromiu. W krótkim przemarszu przez miasto z dworca do kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizowanym przez ks. proboszcza Zbigniewa Lutego, z roku na rok bierze udział coraz mniej uczestników. Za to pokazywane później wewnątrz świątyni jasełka cieszą się dużą frekwencją. W tym roku licznie przybyłych widzów zachwyciły szczególnie występy wokalne uczennic Szkoły Podstawowej nr 1, które wystąpiły w bożonarodzeniowym przedstawieniu. Piękne piosenki śpiewane przy Jezusowym żłóbku wzruszyły słuchaczy, przypominając im o tradycyjnych wartościach, jakie niesie świąteczny czas: miłości i nadziei.

{joomplu:83032}{joomplu:83023}{joomplu:83015}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze