czyt

Zainicjowany przez Prezydenta RP projekt wspólnego narodowego czytania już piąty rok z rzędu zachęcał Polaków do sięgania po książki. Na rynku wolbromskim publiczne czytanie „Quo Vadis” odbyło się 2. września, czyli dzień wcześniej niż w całej Polsce, bowiem od ubiegłego roku organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną impreza została włączona w obchody Dni Wolbromia. Mieszkańcy gminy Trzyciąż czytali fragmenty powieści 3. września na specjalnym spotkaniu w Imbramowicach.

Podstawową ideą publicznego głośnego czytania ważnych dla naszej kultury polskich dzieł literackich jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o piękną polszczyznę. Wspólne czytanie ma także na celu wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. Tegoroczna, czytana publicznie w wielu miejscach kraju lektura, została wybrana ze względu na obchodzony właśnie Rok Henryka Sienkiewicza, ustanowiony przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza.

Do wspólnego piątkowego czytania na rynku, które w Wolbromiu zorganizowała już drugi raz Miejska Biblioteka Publiczna zaproszono przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli i uczniów lokalnych szkół. Fragmentów powieści polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla w ich interpretacji słuchały tłumy młodych i starszych słuchaczy, zgromadzonych wewnątrz i wokół specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanego namiotu. Przygotowana przez organizatorów scenografia pozwoliła przybyłym na wydarzenie mieszkańcom przenieść się na kilka godzin w świat Ligii, Winicjusza i Nerona… 

czyt2

czyt3

czyt5 2

Miłośników polskiej literatury nie zabrakło także dzień później w imbramowickim zabytkowym spichlerzu przy Klasztorze ss. Norbertanek, gdzie do czytania zachęcali: Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u Źródeł”. Obok uczestnictwa w głośnym czytaniu lektury, którą prezentowali publiczności różni przedstawiciele lokalnego środowiska, przybyli na spotkanie czytelnicy mieli także okazję zobaczyć prezentacje przygotowane przez uczniów Zespołów Szkół w Suchej i Jangrocie. W Izbie Regionalnej w Imbramowicach można też było zobaczyć filmową ekranizację „Quo Vadis”.

czytanie Imb

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze