1

Po raz czwarty i ostatni w ramach „Wakacji 2016 z MOK” gościli u nas aktorzy krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”. 17 sierpnia na scenie sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wystawili spektakl pt. „Ostatnia książka świata”. Promująca czytelnictwo sztuka, jak wszystkie w repertuarze „Maski”, oprócz cennej nauki dawała dziecięcej widowni również niemało rozrywki. Pouczające sceny łączyły się z wywołującymi salwy śmiechu epizodami, maluchy zapraszane też były do wspólnej zabawy na scenę.

2

Czy istnieje coś równie doskonale rozwijającego wyobraźnię, jak książki? A czy można wyobrazić sobie świat bez książek? Dla dorosłych, przynajmniej tych czytających, odpowiedzi na powyższe pytania są oczywiste. A jak rzecz ma się z dziećmi? Środowy spektakl sprawił, że na pytania te maluchy bez wątpienia zareagowałyby tak samo, jak ich rodzice i dziadkowie.

3

Do ponurej Krainy Bez Książek przenosi się główna bohaterka wystawionej 17 sierpnia w MDK sztuki. Ta lubiąca czytać Dziewczynka w plecaku niesie ostatnią książkę świata. Otrzymuje misję propagowania tej lektury wśród mieszkańców napotkanych podczas wędrówki miast i wiosek. W jej ręce trafia też mapa wskazująca drogę do tajemniczego wielkiego skarbu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Dziewczynka spotyka Tygryska. Podstępny zwierzak, chcąc zdobyć nieprzebrane bogactwa, pozbawia swą nową znajomą mapy i więzi Dziewczynkę w swym domu.

4

Na szczęście mały pluszowy Miś Kryspin, ulubiona zabawka głównej bohaterki, w Krainie Bez Książek staje się dużym niedźwiedziem i uwalnia Dziewczynkę z pomocą małych widzów. W międzyczasie Tygrysek odnajduje skarb, którym jest ogromny zbiór… książek. Wydarzenie to diametralnie zmienia niegodziwego zwierzaka. Nie tylko godzi się on i szczerze zaprzyjaźnia z Dziewczynką, ale też postanawia wykorzystać skarb do założenia dostępnej dla wszystkich biblioteki.

5

Na zakończenie spektaklu cała ta historia okazuje się być tylko snem głównej bohaterki. Mimo to przesłanie zawarte w „Ostatniej książce świata” przekazane zostało w tak sugestywnej i atrakcyjnej formie, iż bez wątpienia spełniło swą edukacyjną rolę. Mali widzowie i ich opiekunowie nie szczędzili braw dla opuszczających scenę aktorek. Wizyty Teatru „Maska” w MDK podczas mijających wakacji nie tylko uwrażliwiły dzieci na ważne w życiu wartości, lecz pokazały również, jaką popularnością wśród najmłodszych olkuszan cieszy się sztuka dramatyczna.

MOK Olkusz

6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze