kania

Wystąpienia publiczne to nie tylko domena aktorów, polityków i celebrytów. W życiu codziennym wielu z nas w ramach wykonywanych obowiązków służbowych i w sytuacjach prywatnych musi zabrać głos przed większym audytorium. Wiąże się to często ze stresem i obawą, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. System edukacji wydaje się powoli wychodzić naprzeciw konieczności nauczenia się ładnego wysławiania i autoprezentacji, jednak podstawa to praca we własnym zakresie. Niektórzy z nas mają wrodzony dar przemawiania, a pozostali muszą się tej umiejętności nauczyć. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Przemysław Kania, znany w olkuskim środowisku artysta teatralny. W książce „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne” z pozycji specjalisty w tej dziedzinie udziela wskazówek, co zrobić, żeby przemówienie nie paraliżowało mówiącego i było interesujące dla słuchającego.

Mniej boimy się rzeczy, które dobrze nam wychodzą. W tym przypadku rozwiązanie jest jedno – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Książka Przemysława Kani jest pozycją wartościową między innymi z tego powodu, że napisał ją praktyk, a nie teoretyk. Kto może wiedzieć więcej na temat publicznych wystąpień niż aktor i jednocześnie wykładowca akademicki? Pochodzący z podolkuskich Gorenic aktor jest również scenarzystą i reżyserem spektakli teatralnych, doktorem w dziedzinie sztuk teatralnych, nauczycielem akademickim i specjalistą wymowy i logopedii artystycznej. Prowadził wiele projektów i warsztatów z dziećmi i młodzieżą, również olkuską. Mieszkańcy uhonorowali go Olkuską Nagrodą Artystyczną dla młodego twórcy.

W jego publikacji znajdziemy setki ćwiczeń dedykowanych początkującym i tym bardziej zaawansowanym mówcom. – Podręcznik powstał na życzenie nauczycieli języka polskiego, młodzieży uczącej się w klasach artystycznych, szkołach o profilu teatralno-filmowym lub medialnym, a także z myślą o kolegach i koleżankach otrzymujących propozycje prowadzenia warsztatów z dziećmi i młodzieżą – argumentuje autor. Z jego doświadczenia wynika, że tym, co sprawia najwięcej problemów, jest umiejętność wyraźnego mówienia, precyzyjnego formułowania myśli oraz – co nie mniej ważne – zapanowanie nad własnym ciałem. Autor proponuje ćwiczenia, które pomogą przygotować się do wystąpienia, abyśmy przekazali to, co chcemy przekazać, żeby nas zrozumiano, a wystąpienie skupiło uwagę słuchaczy. Rady Przemysława Kani można wykorzystać na własne potrzeby, w ramach samodoskonalenia umiejętności, ale także potraktować je jako propozycję ćwiczeń dla opiekunów młodzieży przed konkursami recytatorskimi czy też spektaklami. Narracja tej pozycji poprowadzona jest w taki sposób, że stopień zaawansowania zwiększa się w miarę wykonywanych ćwiczeń.

Książka olkuszanina ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res s. c., a kupić ją można w dobrych księgarniach na terenie całego kraju oraz w księgarniach wysyłkowych.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o