Czwartki są w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku dniami wykładów. 18 maja również była prelekcja, lecz w formie wprowadzenia do pokazu pierwszej filmowej produkcji grupy studentów – seniorów, stworzonej jako ilustracja do piosenki pt. „Ta wędrówka nasza”. Obecni na widowni sali widowiskowej MDK koleżanki i koledzy autorów mieli też okazję poznać kulisy powstawania wideoklipu, źródła inspiracji twórczych, motywy wyboru tych, a nie innych obrazów do filmu. Prowadzącą spotkanie tradycyjnie przedstawiła Zdzisława Gardeła, koordynująca funkcjonowanie Olkuskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku. W rolę wykładowcy wcieliła się tego popołudnia Barbara Szumowska, posiadająca doświadczenie zarówno w reżyserii, tworzeniu scenariuszy oraz w produkcji filmowej. Ponadto realizuje się również jako pedagog, prowadziła bowiem zajęcia z olkuskimi studentami – seniorami. Ona też zaproponowała temat spotkania: „Obraz, słowo, muzyka w filmie, na przykładzie wideoklipu do kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego, zrealizowanego przez uczestników Warsztatów Multimedialnych”.
Wprowadzenie do pokazu Barbara Szumowska zdecydowała się oprzeć na początkach historii filmu. Wyświetlenie kilku najstarszych obrazów światowego kina wykorzystała jako pretekst do opowieści o roli obrazu, który w początkach X muzy zachwycał widzów pomimo, iż był pozbawiony dźwięków. Ewolucja sztuki tej doprowadziła do włączenia weń wypowiedzi aktorów, odgłosów otoczenia, muzyki ilustrującej akcję, a powstała też forma zwana wideoklipem lub teledyskiem, czyli film stworzony do muzyki. Tę formę wybrali na swą pierwszą wspólną produkcję studenci z OUTW pod kierunkiem Barbary Szumowskiej.
Utwór „Ta wędrówka nasza” niezwykle lirycznie dotyka kwestii egzystencjalnych, traktuje o życiu, jako wędrówce właśnie, przemijaniu, poszukiwaniu celów i o tym, jak ważne jest kierowanie się sercem. Ujęcia filmowe i fotografie, użyte dla dopełnienia obrazami i zinterpretowania słów tej piosenki, dobrane zostały znakomicie. Leżące na ziemi jesienne liście, unoszące się pod wpływem kroków operatorki kamery i widziane jej oczami, zdjęcia wielopokoleniowych rodzin, samotność bezdomnego, tłum ludzi zabieganych nie wiadomo dokąd i po co – to zaledwie przykłady ilustracji wykorzystanych przez autorów do tego teledysku.
Po nagrodzonym brawami pokazie Barbara Szumowska zapraszała kolejno współtwórców wideoklipu do podzielenia się z widzami motywami, jakimi kierowali się przy wyborze obrazów na potrzeby tej produkcji. Wypowiedzi te można streścić jednym z przesłań zawartych w piosence „Ta wędrówka nasza” – kierowali się sercem, uczuciami do najbliższych, religijną wrażliwością, empatią wobec losu innych ludzi. Przyjętym w tej części spotkania rozwiązaniem, zasługującym na podkreślenie, było ponowne wyświetlanie teledysku odcinkami, do których komentarze wygłaszali autorzy zdjęć użytych w pokazywanych fragmentach.
Czas najwyższy przedstawić twórców wideoklipu, a są to (w kolejności alfabetycznej nazwisk): Tadeusz Barczyk, Barbara Borawska, Andrzej Datoń, Jan Gwóźdź, Grażyna Karcz, Jadwiga Karoń, Felicja Kasprzyk, Jerzy Klich, Wiesława Kluczewska,
Aleksandra Kotuła, Bożena Kralka, Anna Pieczyrak, Małgorzata Winiarczyk, Tomasz Witczak, Małgorzata Wójcicka.
Nad twórczą pracą wyżej wymienionych studentów OUTW pieczę sprawowała i pomagała im swym doświadczeniem Barbara Szumowska.
Wszystkim im należą się serdeczne gratulacje. Wyrazić też trzeba nadzieję na kontynuację ich filmowej pasji oraz kolejne, równie udane produkcje.
MOK Olkusz