1listopad1

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją w tym dniu odwiedzamy groby najbliższych, pamiętając też o tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. W tym roku olkuski cmentarz odwiedziły tysiące osób, a wśród nich gość niecodzienny, Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent wraz z żoną i córką pod bramą cmentarną pojawili się w niedzielę przed godz. 15:00. Ich obecność nie była przypadkowa. To właśnie w Olkuszu spoczywają bliscy Głowy Państwa. Niespodziewana wizyta prezydencka wywołała wśród przechodniów wielkie poruszenie, choć większość mieszkańców uszanowała prywatność Andrzeja Dudy i jego najbliższych.

Ważnych osobistości na cmentarzu pojawiło się więcej – politycy, aktorzy oraz sportowcy, ale w tych dniach zadumy i pamięci, ich medialność zeszła na drugi plan. Ludzie przemierzający cmentarne alejki często zatrzymywali się również przy zbiorowych mogiłach, pamiętając o bohaterskich żołnierzach, czy pilotach.

Kwestowali harcerze oraz wolontariusze z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego przy IV LO w Olkuszu, wspierający akcję poszukiwania ukrytych mogił Żołnierzy Wyklętych i ofiar komunizmu. W Olkuszu, Wolbromiu, Kluczach i Racławicach łącznie udało się zebrać 3465,95 zł oraz 50 eurocentów. Cała kwota trafi niebawem na konto fundacji „Niezłomni” ze Szczecina. Do wspólnej puli dołożył się nawet Prezydent Andrzej Duda.

prezydent klubhistoryczny

Lokalna społeczność pamiętała też o olkuskich działaczach. Tylko w tym roku ze znanych osobistości odeszli: Wiktor Burakowski, Henryk Bugajski, czy ks. Henryk Januchta. To właśnie przy grobie duchownego przez cały dzień gromadziły się tłumy wiernych. Najwytrwalszych przy pomniku spotkaliśmy z kamerą późnym wieczorem.

W takie dni jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cmentarze nocą mają wtedy swój niepowtarzalny klimat i powodują, że warto się na nich zatrzymać choćby na chwilę, pomyśleć o codzienności, a także sięgnąć pamięcią do wspomnień i dobrych chwil. Za rok o tej porze znowu cmentarze zapłoną, na pamiątkę tych, których odeszli jak zwykle zbyt wcześnie…

Fot. własne i Grzegorz Morawski

 
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
enigma1952
enigma1952
8 lat temu

[quote name=”Fejs”][quote name=”Hugo Knote”]Ale wydarzenie. Był „Plastuś” no i co z tego? Wielkie mi mecyje! Po prostu uwielbia rozmodlone ciemnogrody. To są jego klimaty.[/quote]
Hugo ty jesteś jak wrzód na d..ie. Nic nie uszanujesz i wszystko sprowadzasz do ciemnogrodu, bo sam jesteś jak ten ciemnogród.[/quote]
Daj spokój „Pejs” nad faktami nie dyskutuje się i to Cię boli.

Fejs
Fejs
8 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Ale wydarzenie. Był „Plastuś” no i co z tego? Wielkie mi mecyje! Po prostu uwielbia rozmodlone ciemnogrody. To są jego klimaty.[/quote]
Hugo ty jesteś jak wrzód na d..ie. Nic nie uszanujesz i wszystko sprowadzasz do ciemnogrodu, bo sam jesteś jak ten ciemnogród.

enigma1952
enigma1952
8 lat temu

Ale wydarzenie. Był „Plastuś” no i co z tego? Wielkie mi mecyje! Po prostu uwielbia rozmodlone ciemnogrody. To są jego klimaty.