opowiadanie j hamerlik okladka

Najwyższy czas zauważyć, jak wiele wydawnictw poetyckich i prozatorskich jest efektem regularnej i wieloletniej pracy olkuskiego Klubu Literackiego w MOK. W Olkuszu nigdy jeszcze nie było tak wielu poetów i prozaików wydających swoje książki, aktywnie uczestniczących w życiu literackim naszego regionu oraz w ogólnopolskich konkursach literackich. Warto wspomnieć o licznych ogólnopolskich nagrodach w konkursach literackich dla Jacka Majcherkiewicza i Kazimiery Janczy. Najbliższy czas, jesienno-zimowych promocji dobitnie pokaże wysoką aktywność autorów olkuskiego Klubu.
 
W ostatnich latach oprócz rocznicowego almanachu Klub Literacki MOK wydał razem ze swoimi członkami i autorami liczne tomiki poezji (A. Piątek, I. Włodarczyk, K. Dziurzyńska). Tomiki te były przygotowane zarówno we wspierających naszych autorów olkuskich fundacjach (Wszyscy dla Wszystkich, Zielone Światło), instytucjach kultury (Biblioteka Powiatowa), jak i były wydawane wyłącznie z inicjatywy autorów. Były finansowane z różnych źródeł, także przez poetów, a częściowo ich wydanie było i jest wspomagane w formie redagowania i opiniowania do druku przez opiekuna Klubu prof. UP dr hab. Marka Pieniążka. Większość wierszy publikowanych w ostatnich latach przez Klubowiczów była tematem wspólnych dyskusji w Klubie i obiektem inspirujących uwag prowadzącego zajęcia.
 
Sympatyków powstającej w Olkuszu literatury zapraszamy do Galerii MOK przy ul. Szpitalnej na kolejne promocje wydawnictw naszych autorów:
październik – promocja nowego tomiku K. Dziurzyńskiej „Widok z okna”, Olkusz 2014;
listopad – promocja tomiku M. Baryły, „Pamiętam”, Olkusz 2104;
grudzień – promocja powieści J. Kapuścik-Witek (Niny) „Miłość Basi”, Olkusz 2014 i opowiadania pt. „Znajda” (2014);
styczeń – promocja tomiku E. Pogan, „Mogę się śmiać”, Olkusz 2014.
 
Warto podkreślić determinację, jaką wykazują się autorzy dążący do publikacji swoich dzieł. Janina Kapuścik-Witek (Nina) po wydaniu własnym sumptem opowiadania „Znajda”, jest w trakcie korekty również samodzielnie finansowanego wydania swojej powieści pt. „Miłość Basi”. Jej akcja toczy się w latach 1956-60, głównie w Sosnowcu, oparta jest na doświadczeniach biograficznych autorki. Prace nad książką trwają już bardzo długo. Miejmy nadzieję, że wkrótce jej druk w jednej z olkuskich drukarni zostanie ukończony.
 
W bieżącym roku ukazała się krótka pozycja prozatorska Niny pt. „Znajda”, wzruszająca opowieść o przyjaźni z przypadkowo spotkanym i uratowanym z opresji psem. 

tomik k dziurzynskiej okladka1
 
Wysoko ocenił kolejny, nowy tomik K. Dziurzyńskiej znakomity polski poeta Józef Baran. To tomik pełen doskonale skomponowanych wierszy, w których wzruszenie, samotność i tęsknota za mijającym życiem są zapisane w klasycznym, przejrzystym języku. Przekaz autorskich emocji łączy się tutaj ze współczuciem dla innych, co czyni z tomiku K. Dziurzyńskiej głęboki wyraz dojrzałej refleksji nad całokształtem życia.
 
Drukujący się tomik Ewy Pogan będzie równie ciekawą propozycją. Na tomik Ewy Pogan pt. „Mogę się śmiać” składa się wybór wierszy z ponad trzydziestoletniej pracy artystycznej autorki. Po raz pierwszy mamy okazję w całości zapoznać się z rozbudowaną pod względem tematycznym i stylistycznym twórczością olkuskiej poetki. W tomiku znajdziemy głębokie wiersze liryczne, znakomicie skomponowane fraszki i dłuższe wiersze satyryczne. W niniejszym wyborze znalazło się też miejsce dla dowcipnych utworów okolicznościowych i bardzo udanych limeryków.
 
dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, opiekun Klubu Literackiego MOK w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
posterunkowy Literac
posterunkowy Literac
9 lat temu

a jakże się to stało, że na okładce opowiadania „Znajda” (reprodukowanej w artykule), znalazł się rok 1982, a mamy 2014! ponad 30 lat! było kiedyś takie opowiadanie pt. „Jaś nie doczekał”, dobrze, że „Znajda” doczekał! 😀