plener srebrne miasto2012

W Bursie Szkolnej „Jura” oficjalne rozpoczął się VIII Plener Malarski „Srebrne Miasto Olkusz 2012”. Podobnie jak na wcześniejsze planery, na zaproszenie olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA do miasta zjechali znani i cenieni artyści z Polski i zagranicy. Wielu z nich gości w Srebrnym Mieście po raz kolejny.

Wystarczy wymienić choćby takie nazwiska jak: Marek Andała, Tomasz Awdziejczyk, Stanisław Jakubas, Anita Baenish – Juda, Tomasz Lubaszka, Anatol Martyniuk, Józef Marzec, Ryszard Rogala, Krzysztof Rzeźniczek, Stanisław Stach, Dorota Waligóra, Teresa Żebrowska, Eliaš Vladír (Słowacja), Jana Bubelinyová (Słowacja), Linda Lildholdt (Dania), Marina Pagh (Dania), Adel Seyoun (Słowenia), Turetsky Ivan (Ukraina), Irena Kiełtyka (Polska, USA) oraz Jan Stokfisz (Polska, Francja). Kuratorami pleneru są: Stanisław Stach i Dorota Waligóra.

 

Plenery „Srebrne Miasto” organizowane są przez Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Pierwszy odbył się w 2004 roku i miał wymiar ogólnopolski. Natomiast następne – międzynarodowy. Podczas tegorocznego pleneru artyści zapewnione mają różne inspirujące wycieczki i atrakcje. Do tej pory udało im się zwiedzić m.in. olkuski rynek, Bazylikę Mniejszą, Kopalnię Pomorzany i Zamek w Rabsztynie.

Plener będzie trwał do 15 sierpnia. Służy rozsławieniu naszego miasta poprzez twórczość artystyczną. Pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów i doskonaleniu warsztatu artystycznego. Jego międzynarodowy charakter pozwala na zderzenie odmiennych wartości artystycznych, filozoficznych i kulturowych. Plener to sposób na ciągły rozwój artystyczny. Prace, które powstaną, wykonane będą zapewne w różnych technikach i stylach. Olkusz można pokazać nie tylko w sposób realistyczny – odtwarzając to, co widzimy, ale także w inny np. abstrakcyjny – przetwarzając, udoskonalając, stosując niedopowiedzenia, używając fantazji. Efekt pracy artystów będzie można oglądać w GSW BWA w grudniu.

Patronat nad tegoroczną imprezą sprawują: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze