Sławomir Elsner25 marca Galeria Sztuki Współczesnej BWA przedstawiło nową formę rozmowy z (nielicznymi) odbiorcami pt. „Spotkania historyczno-literackie”. W pierwszej jego części odbyła się promocja publikacji Starostwa Powiatowego pt. „Ludzie Ziemi Olkuskiej.” Na tematy tam przedstawione zwróciliśmy uwagę w recenzji zamieszczonej w innym miejscu PO Live i tam kierujemy uwagę naszych Czytelników.
Natomiast druga część spotkania zadziwiła i zaskoczyła zebranych. Było to krótkie spotkanie ze Sławomirem Elsnerem, autorem tomiku poezji pt. „Antypody”, nominowanego do ubiegłorocznej Nagrody „Nike”. Przeczytał on kilka znanych już wierszy z tego tomiku. Pisaliśmy o nich wcześniej – mówią o samotności, szarości dnia powszedniego i nijakości życia – z czytelnym odniesieniem do naszego miasta. Sławomir Elsner został także wyróżniony Olkuską Nagrodą Artystyczną 2009 dla młodych olkuskich talentów artystycznych. Wydaje się wszakże, że początkujący poeta nie zrozumiał idei tej nagrody.

– Jak Pan przyjął nominację do Nagrody „Nike” i fakt, że jej Pan jednak nie dostał?
– Byłem zadowolony i zaszczycony. Znalazłem się wśród literackich znakomitości. Nie liczyłem na więcej. Zwycięzca Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki jest znakomitym poetą i słusznie jemu przypadły laury.
– A wyróżnienie Olkuską Nagrodą Artystyczną. Czy ona jakoś Pana mobilizuje?
– Mobilizuje? Cieszyłem się nią przez dwa dni, również jej stroną finansową. Nie mobilizuje mnie do niczego. Poezję odłożyłem na bok – żyję z dnia na dzień. Jestem osobą raczej skrytą i rzeczywistość, a więc i miejsce, gdzie żyję – czy Olkusz, czy – jak obecnie – Irlandia, nie inspirują mnie do niczego. Zresztą z tego tomiku poezji sprzed kilku lat trzy czwarte wierszy jest już nieaktualne, również wszystkie wiersze o tematyce miłosnej. Do poezji może kiedyś sięgnę, ale nie wiem kiedy i czy w ogóle to zrobię.

Po takim dictum acerbum zapanowała cisza…
Czyżby jury O.N.A. pospieszyło się z wyróżnieniem młodego człowieka z taką dezynwolturą i lekceważeniem mówiącego o nagrodzie swego Miasta? Miejmy jednak nadzieję, że prawdziwe są słowa z jednego z wierszy Elsnera: „Ja się dopiero rozwijam”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ireneusz cieślik
ireneusz cieślik
14 lat temu

Odpowiedzi Elsnera na wytłuszczone w tekście pytania to dość swobodna kompilacja z tego, co powiedział on w trakcie spotkania w Galerii. Publikowanie ich w tej formie jest możliwe tylko po autoryzacji, co – jak sądzę po komentarzu Sławka – nie miało miejsca. W przeciwnym razie jest to dziennikarskie nadużycie ze strony autora tekstu i słusznie zostało nazwane manipulacją. Nie wydaje mi się np. żeby SE z takim lekceważeniem wypowiadał się o ONA (do czego miałby pełne prawo). A co do werdyktu: moim zdaniem to jury ONA by się skompromitowało, gdyby nie przyznało nagrody Elsnerowi.

olgerd dziechciarz
olgerd dziechciarz
14 lat temu

Wg p. Lisowskiego na nagrody zasługują tylko ci, którzy są mili i sympatyczni. Jakie to szczęście, że to nie Pan te nagrody rozdaje.

Janko Muzykant
Janko Muzykant
14 lat temu

A czy można coś więcej o tej manipulacji? Trudno mi powiązać komentarz z treścią artykułu

Sławomir Elsner
Sławomir Elsner
14 lat temu

Przeczytałem 😆 😆 😆
Piękna manipulacja słowem. Oby więcej takich dziennikarzy jak Pan Lisowski, który wiernie
przekazuje obywatelom „swoją prawdę” a znów nastanie Komuna i ze szkolnych ścian znikną krucyfiksy 😉