film

45 lat temu w Olkuszu powstało Muzeum Afrykanistyczne, szczycące się zaliczanymi do najwartościowszych w kraju zbiorami. W tym roku mija też 30 lat od śmierci dr. Bogdana Szczygła – lekarza, pisarza i pasjonata kultury ludów Czarnego Lądu, którego bogata kolekcja dała początek olkuskiemu muzeum. Obchody tych dwóch rocznic uroczyście zainaugurowane zostały 14 grudnia 2016 r. w pawilonie MOK – Centrum Kultury, gdzie z tej okazji wystawione zostały liczne afrykańskie eksponaty.

Oficjalne otwarcie obchodów poprzedziło wyświetlenie filmu dokumentalnego pt. Czarny ląd w Srebrnym Mieście, poświęconego powstaniu i rozwojowi Muzeum Afrykanistycznego im. dr. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej oraz Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich.

 

otwarcie

Uczestników uroczystości powitała po filmie dyrektor MOK Beata Soboń. Wśród zaproszonych gości obecni byli: przedstawiciele Posłanki Lidii Gądek – Tomasz Bragieł i Posła Jacka Osucha – Bogumił Sobczyk; Bożena Krok – zastępca burmistrza ds. społecznych; Jan Kucharzyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu; Emilia Kotnis-Górka – kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG w Olkuszu; Katarzyna Kulman – reprezentująca Jolantę Ziębę – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu; Agata Kotnis – dyrektor Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu; Małgorzata Goc – dyrektor SP Nr 3 w Olkuszu; Zyta Kaliś – dyrektor Przedszkola Nr 7 w Olkuszu; prezesi stowarzyszeń: Barbara Kiszko reprezentująca Stowarzyszenie „Złota Arka” i Jacek Sypień reprezentujący Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn; byli burmistrzowie Olkusza: Włodzimierz Łysoń, Jacek Ćmielewski, Zdzisław Czerniak i Andrzej Ciuraszkiewicz; dyrektor Irena Majda i uczniowie I LO w Olkuszu.

grzegorz lubczyk
Inauguracji rocznicowych obchodów nie mogła niestety uświetnić swą obecnością Bożena Szczygieł-Gruszyńska, żona dr. Bogdana Szczygła i osoba wielce zasłużona dla olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego, która przebywa u rodziny w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dzięki utrwalonym na filmie opowieściom Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej goście mieli okazję poznać historię gromadzenia zbiorów, którymi szczyci się nasze miasto. Szczególnie gorąco powitany został Grzegorz Łubczyk – darczyńca muzeum i przyjaciel dr. Bogdana Szczygła.

goscie 1

Wśród wymienionych tego dnia inicjatorów i założycieli, a zarazem społeczników działających na rzecz muzeum, obecny na uroczystości był też Witold Olejarczyk. Przybyli również angażujący się w funkcjonowanie i promowanie olkuskiej kolekcji afrykanistycznej przyjaciele muzeum oraz jej byli pracownicy.

pamiatkowe zdjecie

Dzieje Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu przedstawiła zgromadzonym Grażyna Praszelik-Kocjan – kierownik Działu Muzealno-Regionalnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Warto przypomnieć, że początkowo zbiory z kolekcji dr. Bogdana Szczygła stanowiły część olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK, mieszczącego się w Rynku. Przekazywanymi przez pierwszego darczyńcę oraz jego przyjaciół eksponatami opiekowało się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, któremu to ówczesne władze miasta przekazały na cele stałej ekspozycji budynek przy ul. Szpitalnej.

podziekowania

Działo się to na początku lat ‘70, a najbardziej zasłużonymi w tworzenie muzeum osobami byli członkowie TPZO: Mieczysław Karwiński, Eugeniusz Foryś, Zdzisław Filipski, Witold Olejarczk, Włodzimierz Leśniak, zaś z urzędu Danuta Karoń. Do kolejnych skrzyń pełnych eksponatów, płynących z Afryki od dr. Bogdana i Bożeny Szczygłów, dołączały przez lata liczne inne dary przekazywane przez wielu miłośników sztuki Czarnego Lądu. Tak powstała kolekcja uznawana za jedną z najcenniejszych w kraju.

prelekcja

Cenną wiedzę o postaci patrona muzeum i wartości jego darów przekazał uczestnikom uroczystości dr Lucjan Buchalik – dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, autor wygłoszonej tego dnia prelekcji pt. „Bogdan Szczygieł i jego kolekcja na tle polskich kolekcji”.

okolicznosciowa tabliczka

Wspomnienie historii stało się dobrą okazją do wręczenia pamiątek uczestniczącym w tworzeniu i rozwoju muzeum osób. Kwiaty od dyrektor MOK otrzymali byli pracownicy tej placówki.Inaugurację rocznicowych obchodów zakończyło zaproszenie do zwiedzania okolicznościowej wystawy oraz podzielenie między gości jubileuszowego tortu. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu dziękuje sponsorom uroczystości: Beacie i Arturowi Sokół oraz Pawłowi Smudze z firmy CAPRI.

tort

Więcej informacji o Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu znaleźć można na stronie internetowej http://mok.olkusz.pl/index.php/muzea/29-muzeum-afrykanistyczne.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze