podwojny wernisaz

Co sprawia, że Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się wśród olkuskich seniorów niesłabnącą popularnością? Najpewniejszej odpowiedzi udzieliłoby badanie socjologiczne. Bez profesjonalnych analiz zaryzykować można tezę, że jedną z przyczyn jest oferta uczelni. Oprócz interesujących wykładów znanych naukowców, UTW proponuje m. in. różnorodne fakultatywne zajęcia.

Wśród nich są warsztaty malarskie i fotograficzne. Powstałe podczas nich prace można oglądać w salach wystawienniczych Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam właśnie, w ubiegły czwartek 27 listopada, odbył się wernisaż wystawy obrazów i zdjęć studentów UTW.

Otwarcia ekspozycji dokonała dyrektor MOK Grażyna Parszelik-Kocjan wraz z prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Marią Jędrysik, wspólnie z którym MOK realizuje projekt „Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku”, oraz opiekunką uczelni i organizatorką zajęć z ramienia MOK Zdzisławą Gardełą. Po powitaniu i zapoznaniu gości wernisażu z ideą warsztatów, dyrektor MOK oddała głos prowadzącym malarskie i fotograficzne zajęcia: doskonale znanej olkuszanom artystce Zofii Roli-Wywioł oraz fotografowi-dokumentaliście Jarosławowi Medyńskiemu. Niestety, na wernisażu nie mogła być obecna reżyser filmów dokumentalnych Barbara Szumowska, która zajmowała się multimedialną częścią warsztatów.

podwojny wernisaz1

Podsumowując doświadczenia wyniesione z zajęć instruktorzy zwracali uwagę na zaangażowanie, pracowitość, a przede wszystkim na wrażliwość artystyczną uczestników. „Powstały obrazy przepojone światłem, pełne koloru i wewnętrznej energii, które ukazują nam wrażliwe osoby, pragnące jesień swego życia przeżywać jak najpiękniej i chcące się owocami tych wzruszeń dzielić z innymi” – tak o efektach warsztatów napisała do katalogu wystawy Zofia Rola-Wywioł.

Przed zaproszeniem do zwiedzania dyrektor MOK złożyła podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do przeprowadzenia zajęć i powstania wystawy: Marii Jędrysik, Zdzisławie Gardele, ww. instruktorom prowadzącym warsztaty oraz pracownikom MOK, którzy przygotowali ekspozycję: Beacie Soboń, Wioletcie Sarocie-Stach oraz Katarzynie Soleckiej. Beata Soboń opracowała również katalogi obu ekspozycji.

podwojny wernisaz2

Prezentowane w MOK obrazy i zdjęcia, a także impresja filmowa jednej z uczestniczek zajęć, powstały podczas jesiennych plenerów na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Grupa malarska tworzyła w Złotym Potoku oraz Rabsztynie, zaś fotograficy odwiedzili Smoleń, Pilicę i Ogrodzieniec. Na trasach ich wojaży, a potem na pracach znalazły się zamki, klasztor, pałace i przypałacowe parki oraz jurajskie krajobrazy, które wielekroć inspirowały i wciąż inspirują artystów.

Jak uwiecznili te malownicze miejsca studenci UTW? O tym najlepiej przekonać się odwiedzając wystawę. Wraz z organizatorami zapraszają na nią autorzy, uczestniczki warsztatów malarskich: Maria Bień, Józefa Bik, Maria Blicharczyk, Krystyna Grabowska, Grażyna Karcz, Longina Kocjan, Maria Lewowska, Danuta Molenda, Wiesława Niemiec, Małgorzata Pieczyrak, Urszula Stodulska i Zofia Własnowolska oraz uczestnicy warsztatów fotograficznych: Tadeusz Barczyk, Jadwiga Karoń, Anna Kostulska, Aleksandra Kotuła, Anna Pieczyrak, Anna Sokół-Grela, Anna Sułek, Małgorzata Winiarczyk i Irena Włodarczyk.

podwojny wernisaz3

Projekt „Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku”, realizowany w partnerstwie Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” w Olkuszu i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, współfinansowany jest ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

MOK Olkusz

podwojny wernisaz4

podwojny wernisaz5

podwojny wernisaz7

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze