baszta wrzesien 2019 5

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Dla jednych lato to czas wypoczynku, natomiast dla pracowników zaangażowanych w rewitalizację zabytkowych obiektów na olkuskim rynku był to okres wytężonej pracy. Część efektów przechodnie mogą dostrzec już teraz, natomiast duża część robót miała miejsce w obecnie niedostępnych segmentach budynku dawnego starostwa czy podziemi ratusza.

– Niestety, nie wszystkie postępy prac można zaobserwować już teraz, jednak są one imponujące. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, a zatem remont dawnego starostwa, dziś jest realizowane ze wspaniałym efektem. Jestem przekonany, że olkuski rynek będzie nie tylko piękną wizytówką Olkusza, ale również bardzo atrakcyjną destynacją turystyczną – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Prowadzony przez olkuski magistrat projekt rewitalizacji obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica, a obecnie, na reliktach dawnej zabudowy, wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa. Drugim obiektem są podziemia średniowiecznego, olkuskiego ratusza na rynku.

Latem w budynku dawnego starostwa wykonywano instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz – w przeważającej części – instalację wentylacyjną i grzewczą. Zakończono także prace tynkarskie. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. W części poddasza ustawiane są ścianki działowe, które mają wydzielić pokoje gościnne. W najbliższym czasie w budynku zostaną zainstalowane kotły gazowe oraz centrale wentylacyjne. Trwa konserwacja kilkunastu zabytkowych pieców kaflowych. Pod koniec sierpnia na tympanonie budynku został zamontowany kartusz z ozdobnym herbem Olkusza z XIX wieku i datami budowy tego zabytkowego obiektu oraz planowanego zakończenia prac.

podziemia

Podczas odgruzowania zabytkowych piwnic pod budynkiem odkryto nieznane wcześniej piwnice i przejścia, co zwiększyło zakres prac. Obecnie zakończono odgruzowanie trzech nowoodkrytych komór piwnic. Podczas odgruzowania archeolodzy odnaleźli ciekawe, kamienne detale architektoniczne, które wstępnie datuje się na przełom XVI i XVII wieku, czyli okres, kiedy w tym miejscu funkcjonowała królewska mennica. Aktualnie prowadzone są prace w obrębie pawilonu na dziedzińcu, który będzie stanowił dodatkowe wyjście z piwnic i zabezpieczy odkrytą posadzkę i schody.

Latem rozpoczęto także prace przy baszcie. Zostało zdjęte stare pokrycie, wymieniono elementy więźby dachowej, a obecnie układana jest nowa dachówka. Wkrótce rozpoczną się prace przy remoncie drewnianego tzw. pomostu bojowego na murach miejskich. Zostaną wymienione nadwątlone elementy konstrukcyjne pomostu, czyli drewniane belki, a także cały chodnik samego pomostu.
W podziemiach średniowiecznego ratusza pod rynkiem zakończono prace wykończeniowe. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę trasy muzealnej w piwnicach starostwa i multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza pod rynkiem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe obiekty będzie można zwiedzać już w przyszłym roku.

Wykonawcą prac prowadzonych na zlecenie władz Olkusza jest firma AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych. Projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całej inwestycji to około 20 mln zł, z czego przeszło 6,5 mln stanowi dofinansowanie.

EFRR kolor 72dpi

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze