utw zakonczenie4

Dobiegł końca szósty rok akademicki i trzeci cykl dydaktyczny w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie działa uczelnia, odbyła się uroczystość podsumowująca wysiłki studentów i pedagogów. Rozpoczął ją koncert chóru i wykład prof. Krzysztofa Surówki, a zakończył akcent artystyczny – wernisaż wystawy uczestników zajęć z malarstwa. Oczywiście nie zabrakło też gratulacji oraz podziękowań.
Kiedy już sala widowiskowa MOK wypełniła się studentami, na scenę wkroczyli członkowie  chóru OUTW. Kilka nostalgicznych, nawiązujących do rozstań pieśni przyjętych zostało przez publiczność brawami na stojąco. Nie obyło się też bez bisu, po którym dyrygent Neonila Piekarz obdarowana została kwiatami w dowód wdzięczności za opiekę nad śpiewakami i rozwijanie ich pasji.

Ostatni wykład w kończącym się właśnie roku akademickim wygłosił prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. UEK dr hab. Krzysztof Surówka, specjalizujący się w finansach samorządowych naukowiec, a z racji członkostwa w Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej znający tę problematykę również od strony praktycznej. Izba zajmuje się bowiem kontrolowaniem legalności gospodarowania publicznymi pieniędzmi w jednostkach samorządu terytorialnego. Prof. Krzysztof Surówka  podczas wykładu w Olkuszu skupił się na kondycji finansowej polskich powiatów i gmin oraz na problemie bankructwa tych ostatnich.

Po wykładzie, zwieńczonym długimi brawami słuchaczy, na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele studentów. Dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, koordynator Ewa Barzycka i zajmująca się OUTW z ramienia MOK kierownik Zdzisława Gardeła podziękowały za owocną współpracę starościnie roku Danucie Schewitz oraz przewodniczącym grup: Annie Pieczyrak, Małgorzacie Winiarczyk, Jadwidze Karoń, Romanowi Kocjanowi, Mieczysławowi Jaworskiemu oraz pod nieobecność Jana Durańskiego wiceprzewodniczącej Romanie Kałuży. Zaraz potem nastąpił rewanż, delegacje słuchaczy złożyły wyrazy wdzięczności i wręczyły bukiety trzem wymienionym wcześniej paniom, zajmującym się na co dzień organizowaniem działalności uczelni.

Z sali widowiskowej uczestnicy uroczystego zakończenia roku akademickiego udali się do sal wystawowych na I piętrze MOK, gdzie zgromadzone zostały obrazy powstałe podczas zajęć fakultatywnych z malarstwa. Każda z autorek została obdarowana przez dyrektor Grażynę Praszelik-Kocjan różą, a ich przewodnik po świecie sztuki Leszek Nadobny dodatkowo otrzymał od swych podopiecznych bukiet kwiatów oraz upominek. Znany olkuski artysta plastyk i pedagog z dumą opowiadał o wspólnej pracy i zamiłowaniu do sztuki oraz, rzecz jasna, o postępach swych studentek. Zachęcamy do obejrzenia zaaranżowanej przez Beatę Soboń wystawy.

Rok akademicki 2012/2013 ukończyło 227. słuchaczy. Oprócz wykładów, na które zapraszani są znani i cenieni przedstawiciele świata nauki, Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje swoim studentom szeroką ofertę zajęć fakultatywnych. W minionym cyklu dydaktycznym były to m. in.: komputery dla początkujących, języki obce, gimnastyka rehabilitacyjna, Tai-Chi, malarstwo, nauka pływania i zajęcia na basenie dla umiejących pływać, grupa teatralna, kurs tańca towarzyskiego oraz chór. Przy okazji nowych naborów zakres zajęć fakultatywnych ulega zmianom dostosowującym ofertę do aktualnego zainteresowania wśród studentów.

Ważną funkcją Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest integrowanie osób, które po zakończeniu aktywności zawodowej częstokroć nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zamykają w czterech ścianach swych domów. Stąd zapewne popularnością cieszą się wśród studentów OUTW wszelkie inicjatywy sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu, zawieraniu znajomości i przyjaźni, jak np. zabawy taneczne, spotkania przy ognisku, czy krajoznawcze wycieczki.

Tekst nadesłany przez MOK Olkusz

utw zakonczenie6

utw zakonczenie5

utw zakonczenie3

utw zakonczenie2

utw zakonczenie1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Znający
Znający
10 lat temu

Fajnie jest być studentem niezależnie od wieku.