DSC00493 1

Piękne i mądre wiersze ks. Jana Twardowskiego stały się kanwą IV Małopolskich Impresji Poetyckich Osób Niepełnosprawnych, organizowanych z inicjatywy poety, a zarazem kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej Sebastiana Sierki.

To niezwykłe spotkanie z poezją oficjalnie ma charakter konkursu, ale jego celem jest przede wszystkim stymulowanie aktywności osób niepełnosprawnych i stworzenie im możliwości uczestnictwa w kulturze. Jest to również piękna okazja do integracji miłośników poezji z różnych środowisk, w tym osób niepełnosprawnych.

 

W tegorocznym konkursie, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników, wzięło udział kilkudziesięciu podopiecznych placówek opiekuńczych, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej i domów opieki społecznej z terenu całego województwa małopolskiego. Ich poetyckie prezentacje przeplatane były recytacjami Przemysława Kani, aktora i wykładowcy akademickiego, prezesa Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, uczniów Zespołu Szkół w Dłużcu oraz Mateusza Zonia, laureata wielu konkursów poetyckich, tegorocznego maturzysty z I LO w Olkuszu, i opowieścią o życiu i twórczości tegorocznego bohatera konkursu księdza Jana Twardowskiego. Osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po trudnej dla nich przestrzeni sali widowiskowej DK pomagali nie tylko opiekunowie, ale także wolontariusze – młodzi ludzie z ZS Nr 4 w Olkuszu.

W niezwykłej ciepłej, wręcz wzruszającej atmosferze, towarzyszącej zazwyczaj tego typu spotkaniom osób niepełnosprawnych, zebrani widzowie mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej uczcie poetyckiej, którą zapewnił bardzo wysoki poziom przygotowania występujących. Recytatorów oceniało czteroosobowe jury pod przewodnictwem Marcina Tomsi – poety i nauczyciela polonisty w ZS nr 4 w Olkuszu. W skład komisji oceniającej weszli ponadto: Irena Włodarczyk – olkuska poetka, laureatka kilkudziesięciu lokalnych i ogólnopolskich konkursów literackich, Halina Świetlicka, polonistka i kierownik olkuskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, Grzegorz Ludwiczak – poeta, założyciel klubu „Zielone Światło” przy stowarzyszeniu „Wszyscy dla wszystkich”.

Jury zdecydowanie nie miało łatwego zadania, bo wyłonienie zwycięzców spośród tak różnorodnego grona utalentowanych wykonawców było bardzo trudne. Wszyscy jednak – i sędziowie, i publiczność – zgodnie podkreślali, że wybór ten był właściwie symboliczny. Wygranym przecież właściwie był każdy, kto pokonując swoje ograniczenia i niepełnosprawność, a także zwykłą tremę zaprezentował przed ponad dwustu-osobową widownią swoje umiejętności interpretacji znakomitych wierszy lubianego polskiego poety. Dla porządku podamy jednak, że pierwsze miejsce jury przyznało Grzegorzowi Stachowiczowi z WTZ w Rzędowicach, II miejsce przypadło Bogusławowi Chowańcowi z ŚDS w Oświęcimiu, a miejsce III – Paulinie Zemle z SOSzW z Zagorzyc. Wyróżnienia otrzymali Robert Gałkowski z DPS w Ojcowie, Paweł Andrzejewski z DPS W Olkuszu oraz Bartłomiej Rams z OREW w Wolbromiu.

W spotkaniu obok osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych oraz instytucji związanych z szeroko pojętą opieką społeczną. Zgodnie gratulowali organizatorom pięknej inicjatywy i życzyli powodzenia w dalszym rozwoju konkursu, który z roku na rok gromadzi coraz szersze grono niepełnosprawnych miłośników poezji.

 {joomplu:57826}{joomplu:57818}{joomplu:57791}

laureata wielu konkursów poetyckich, miłośnika żywego słowa Mateusza Zonia – tegorocznego maturzysty z I LO w Olkuszu Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pola
pola
7 lat temu

Brawo!!!