Przez ostatni tydzień w Olkuszu gościła grupa młodzieży z Albert Einstein Schule w Schwalbach. Tradycyjna wymiana międzynarodowa była okazją nie tylko do integracji uczniów, ale także stanowiła istotny element jubileuszu 25-lecia PNWM, czyli Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, jaka przypada na rok 2016.
– Dzięki wymianom partnerskim młodzież ma kontakt z żywym językiem obcym, co jest niezwykle pomocne w nauce. Uczniowie wspólnie spędzają czas, wymieniają opinie, nawiązują się przyjaźnie, które trwają często latami. Rewizytę zaplanowaliśmy na czerwiec – mówi Agnieszka Piasny, nauczycielka języka niemieckiego w I LO w Olkuszu, koordynatorka ostatniej wizyty młodych gości z Niemiec. Każdy przyjazd delegacji ze Schwalbach rozpoczyna się wizytą w olkuskim magistracie. Podobnie wygląda przebieg rewizyty. Olkuszanie wtedy goszczą u burmistrza niemieckiej strony. Spotkania świadczą o dobrej współpracy pomiędzy Olkuszem, a jego miastem partnerskim.
Tygodniowy pobyt w Srebrnym Grodzie był dla naszych gości okazją do obejrzenia najciekawszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także największych miast sąsiedzkich. 14-osobowa grupa młodzieży z Niemiec wraz ze swoimi polskimi rówieśnikami odwiedziła Kraków, Katowice, Ogrodzieniec, Oświęcim i Zakopane. Oprócz dobrej zabawy, kolejne wycieczki były też świetną lekcją historii. Jak zwykle największe wrażenie na uczestnikach wywarła wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wymiana między miastami trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat i jest efektem współpracy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz z władzami Schwalbach am Taunus, przy wsparciu olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”. – W tym roku obchodzimy 25-lecie dobrego sąsiedztwa. Ostatnia wizyta młodzieży była dla nas istotnym punktem jubileuszu, którego oficjalne obchody zaplanowaliśmy na dni 8-12 czerwca – mówi Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”. W tych dniach siły połączy młodzież z trzech olkuskich szkół: Gimnazjum nr 3 i nr 4 oraz II Liceum Ogólnokształcącego. Będzie czas na podsumowania szkolnych projektów partnerskich, a także prace społeczne. Kolejna niemiecka delegacja pomoże olkuskiej młodzieży m.in. w porządkowaniu starego cmentarza. Wszyscy wspólnie odwiedzą też Kraków i Katowice, gdzie wezmą udział w wojewódzkich galach podsumowujących polsko-niemieckie relacje na przestrzeni ostatnich 25 lat.
[quote name=”harypoter”]Jakie bratanki???Na tyle milionów Polaków mieszkających w Niemczech NIE MA i NIE MA ZGODY władz niemieckich na mniejszość polską, zabiera się dzieci polskim rodzinom, nie pozwala mówić po polsku i to mają być bratanki. To zwyczajny rasizm żeby nie powiedzieć, że faszyzm.[/quote]
Chodziło się na wagary? Nawet gdyby do Niemiec wyjechało 10 milionów Polaków to nie powstanie mniejszość polska bo to ludzie napływowi.
Mniejszość niemiecka w Polsce wynika z prostego faktu: w skład terytorium naszego kraju weszły po II WŚ tereny należące i zamieszkane przez Niemców.
Foty obejrzałem i zrozumiałem – dla wielu największym wzorem, autorytetem i liderem jest Donald Tusk …
Jakie bratanki???Na tyle milionów Polaków mieszkających w Niemczech NIE MA i NIE MA ZGODY władz niemieckich na mniejszość polską, zabiera się dzieci polskim rodzinom, nie pozwala mówić po polsku i to mają być bratanki. To zwyczajny rasizm żeby nie powiedzieć, że faszyzm.
[quote name=”dziadek”]”jak świat światem nigdy nie będzie niemiec polakowi bratem”. Historie możesz zmieniać przeszłości ci nie zapomną.[/quote]
To prawda , niemiec to najgorszy naród na świecie , przebija wszystkich o 100 %.
„jak świat światem nigdy nie będzie niemiec polakowi bratem”. Historie możesz zmieniać przeszłości ci nie zapomną.
„Polak, Niemiec – dwa bratanki”
tytuł niepotrzebnie prowokuje do dalszej części: ………………………………….
i do poszukania na necie tego pokrewieństwa
„Na samą myśli o stosunkach polsko – niemieckich, Polak reaguje nerwowo. Od razu kojarzy dwa wspólne istotne fakty naszych historii: rozbiory Polski i II wojnę światową. Przykłady te, bo słuszne, przekreśliły całkowicie dobre kontakty z krajem naszej granicy zachodniej. Ukształtowały relacje nienawiści wobec Niemców. Wyklucza się powiedzenia dobrego słowa na temat sąsiada potomka Bismarcka czy Hitlera. …… „
dalej na stronie:
http://sciaga.pl/tekst/30515-31-polacy_i_niemcy_trudne_sasiedztwo_stosunki_polsko_niemieckie_na