Jarek Mańka, dziennikarz TVP Kraków mieszkający w Porębie Górnej (gmina Wolbrom), otrzymał niezwykle prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienie Honorowe przyznano mieszkańcowi powiatu olkuskiego za reportaż „Prywatne śledztwo majora Zakirova”.
Mańka z wykształcenia jest historykiem, a zawodowo scenarzystą i reżyserem, autorem reportaży. Aktualnie współpracuje z redakcją „Kontrapunkt” w krakowskim oddziale TVP. Wcześniej związany był z TVN, w którym pracował w redakcji TVN-Discovery Historia i „Rozmowach w toku”. Jego talent nagrodzono ważną nagrodą już w 2009 roku, kiedy na XV Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT w Kielcach reportaż „Ziemia obiecana” w reżyserii Jarosława Mańki otrzymał wyróżnienie.
Prawdziwą reporterską perełką okazał się 16-minutowy reportaż „Prywatne śledztwo majora Zakirova”. W czerwcu 2010 roku produkcja ta otrzymała nagrodę Rady Programowej TVP Kraków za najlepszy program publicystyczno – informacyjny, a w grudniu, w jednym z najbardziej cenionych konkursów dla dziennikarzy Jarosław Mańka otrzymał wyróżnienie honorowe. Nagrody SDP nazywane są polskimi Pulitzerami. Na tegoroczną 18. już edycję nadesłano z całej Polski prawie 400 zgłoszeń w 8 kategoriach. Jury uznało, że reportaż Mańki zasługuje na honorowe wyróżnienie Głównej Nagrody Wolności Słowa, przyznawanej za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Jurorzy docenili to, że Mańka doskonale przybliżył postać osoby, którą w ojczyźnie prześladowano za uchylenie części prawdy katyńskiej, a w Polsce w ogóle nie doceniono.
Tytułowy bohater – Oleg Zakirov – był majorem KGB. Przez wiele lat prowadził prywatne śledztwo, którego celem było dotarcie do prawdy o zbrodni katyńskiej. Emerytowani funkcjonariusze NKWD opowiadali mu o szczegółach tych wydarzeń, nie sądząc, że Zakirov działa na własną rękę. Nie miał żadnych wątpliwości, że winni zbrodni są Rosjanie. Wtedy nie miał jeszcze kontaktów z Polakami i efektami swojego śledztwa podzielił się z dziennikarzami lokalnej prasy w Smoleńsku. Wokół tematu zrobiło się w Rosji gorąco i dowiedziały się o tym odpowiednie służby. Wieści dotarły również do polskiego konsula RP w Rosji, który zapewnił mu polską pomoc i w razie potrzeby, również schronienie. Major został wyrzucony z KGB, a władze robiły wszystko, żeby go zniszczyć. W latach 90. ubiegłego wieku Zakirov zdecydował się na przekazanie stronie polskiej część akt poświadczających dramatyczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Ostatecznie Oleg Zakirov musiał uciec do Polski, gdzie przez długi czas żył w skrajnej nędzy. Doceniony został po kilku latach, kiedy to prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał mu polskie obywatelstwo i wsparcie finansowe. Za upór w dążeniu do prawdy i odwagę został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.
Postać Zakirova zwróciła uwagę Jarosława Mańki i postanowił pokazać Polakom człowieka, dla którego prawda historyczna była ważniejsza niż służba w KGB. Premiera reportażu w TVP Kraków odbyła się w tym samym czasie, co premiera książki „Obcy element” Wydawnictwa Rebis, będącej zapisem wspomnień majora, we fragmentach wykorzystanych w programie Mańki.
Sylwetka Olega Zakirova została scharakteryzowana na podstawie wiadomości dołączonych do reportażu Jarosława Mańki na stronie www.tvp.pl