W miniony piątek, 25 listopada, w olkuskim BWA uroczyście otwarto poplenerową wystawę „Srebrne Miasto” Olkusz 2016. Wystawie głównej towarzyszyła ekspozycja prac pochodzących z IV Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn na Szlaku Orlich Gniazd”. XII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2016 odbył się w sierpniu. Wzięli w nim udział artyści nie tylko z Polski, ale również z Białorusi, Gruzji, Niemiec, Słowenii i Ukrainy. Zgodnie z tradycją efekty pracy artystów zaprezentowano podczas wystawy poplenerowej, którą uroczyście otworzyli dyrektor BWA Stanisław Stach oraz prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” Jacek Sypień.
Stanisław Stach przywitał przybyłych na wernisaż gości i krótko przypomniał przebieg sierpniowej imprezy. Podkreślił, że prace uczestników prezentują niezwykle wysoki poziom, a grono artystów, którzy wzięli w niej udział, jest wyjątkowe. Nie wszyscy autorzy zaprezentowanych dzieł byli obecni na piątkowym wernisażu, ale jest to zrozumiałe z uwagi na fakt, iż niektórzy mieliby do pokonania naprawdę długą drogę. Ci, którzy przyjechali do Olkusza, zostali przedstawieni olkuskiej publiczności, obdarowani symbolicznymi upominkami. Przypomnijmy, że wśród uczestników tegorocznego pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz znaleźli się: Adel Seyoun (Słowenia), Edward Gałustow (Białoruś), Gocha Chkaidze (Gruzja), Jana Dolenc (Słowenia), Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia), Teimuraz Kharabadze (Gruzja), Wołodymyr Czornobaj (Ukraina) oraz artyści z Polski: Aleksandra Zuba-Benn, Anita Baenisch-Juda, Anna Płachecka-Śniadach, Anna Szymanek, Dorota Waligóra, Grzegorz Skrzypek, Janusz Debis, Karol Mazuś, Małgorzata Małek, Michał Kwarciak, Mirosław Michalski, Stanisław Dziubak, Stanisław Mazuś, Stanisław Stach i Tomasz Awdziejczyk.
Pośród zaprezentowanych dzieł można było zobaczyć pejzaże, abstrakcje, portrety, martwe natury, a także jedną pracę wykonaną z wikliny. Jak zawsze na wystawach poplenerowych dominowała przede wszystkim wielką różnorodność w sposobach widzenia i przedstawiania świata. Jest to wielki atut takich ekspozycji wynikający stąd, że na tego rodzaju imprezach spotykają się artyści pochodzący z różnych krajów, często z odmiennych kręgów kulturowych, a przede wszystkim ludzie o różnych osobowościach twórczych. Trafnie ujął to we wstępie do katalogu towarzyszącemu wystawie Tomasz Awdziejczyk, w słowach: „(…) listopadowy wernisaż jest jak otwarcie sejfu ze skarbami”. Z pewnością spośród przedstawionych prac wyróżniały się obrazy przedstawiające postać… smoka i tańczącej żaby.
W tegorocznym plenerze wzięli udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie: Natalia Babiuch, Weronika Bednarczyk, Patrycja Patrzałek, Alicja Ciupczyk, Julita Duda, Katarzyna Wasilak, Agnieszka Zaręba, Bartosz Morawski, Jacek Gawęda i Weronika Kostrz. To właśnie prace tych młodych twórców zostały zaprezentowane w BWA.
Co ważne, inspiracją dla artystów stały się ruiny nie tylko rabsztyńskiego zamku, ale również zamków w Ogrodzieńcu i Smoleniu. Powstałe obrazy są zapisem spotkania z ich historią. Warto w tym miejscu wspomnieć, że prace krakowskich plastyków goszczą nie tylko w Olkuszu, ale również w innych miejscowościach. W październiku pokazywano je Krakowie, w kwietniu będą prezentowane w Ogrodzieńcu, a następnie w Dąbrowie Górniczej.
Organizator Pleneru „Srebrne Miasto” – GSW BWA – dziękuje Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie, UMiG Olkusz, Starostwu Powiatowemu i licznym sponsorom prywatnym. Podziękowania ze strony organizatorów pleneru „Zamek Rabsztyn na Szlaku Orlich Gniazd” kierowane są do UMiG Olkusz, Nadleśnictwa Olkusz, BWA Olkusz oraz prywatnych sponsorów.