DSCF7036

Dobiega końca 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w Polsce odbywa w dniach 10-11 i 17-18 września pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. W minioną sobotę także Olkusz włączył się w tę akcję. Na  rynku już od rana na turystów czekało wiele atrakcji. Od godziny 9.00 można było zwiedzać z przewodnikiem olkuską bazylikę, w ramach akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja”. Chętnych do zapoznania się z historią tej pięknej, zabytkowej świątyni nie brakowało. Dużym zainteresowaniem cieszyły się podziemia olkuskiego rynku. Bezpłatne wejściówki można było odebrać na stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Olkusz. Turystów oprowadzał znany olkuski historyk Jacek Sypień. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano się zorganizować dodatkowe zwiedzanie, aby wszyscy chętni mogli zobaczyć, co kryją podziemia dawnego ratusza.

DSCF7006

DSCF7015

DSCF7053

DSCF7056

Ważnym punktem imprezy było otwarcie plenerowej wystawy  fotograficznej „Olkusz znany i nieznany” członków Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii. Wśród zaprezentowanych na wystawie prac znalazły się zdjęcia autorstwa jedenastu fotografów, którzy przedstawili na nich piękno i różnorodność Srebrnego Miasta, widzianego z różnej perspektywy i w różnych obiektywach. Wśród zaprezentowanych zdjęć znalazły się prace: Adama Sowuli, Anny Niewiadomskiej, Elżbiety Walas, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, Katarzyny Zawady-Pęgiel, Łukasza Dwornika, Marcina Andrukowicza, Michała Maślanki, Piotra Drozdowskiego, Piotra Łasia oraz Tadeusza Zabawskiego. Wystawę przygotowało Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Olkuskim Klubem Miłośników Fotografii. Będzie ją można oglądać do końca października.

DSCF7093

DSCF7115

DSCF7024DSCF7027

 

Wśród zaplanowanych tego dnia atrakcji znalazł się też I Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka” – I Memoriał im. Kazimierza Chechelskiego. Wzięło w nim udział 259 zawodników. Uczestnicy mieli do pokonania biegnącą ulicami Olkusza, około 10-kilometrową trasę. Podczas imprezy zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację Natalii Mączki. Organizatorzy już zapowiedzieli, że „Srebrna Dziesiątka” będzie imprezą cykliczną.

W ramach akcji „Muzea za złotówkę” można było zwiedzić  Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach imprezy, którzy mimo deszczowej pogody licznie przybyli na olkuski rynek. Warsztaty plastyczne i konkursy z nagrodami to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla maluchów przez olkuski MOK.
Dla melomanów zaplanowano natomiast wieczorny koncert muzyki klasycznej w olkuskiej bazylice.

DSCF7082

DSCF7075

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich ogólnopolskim koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W Polsce akcje w ramach EDD są organizowane od 1993 roku. Głównym ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Organizatorem olkuskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa było Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Stowarzyszenie Olkusz Biega, olkuski MOSiR, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

DSCF6995

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
niemarudnik
niemarudnik
7 lat temu

Ilosc imprez w Olkuszu w ostatnim czasie jest naprawde imponujaca. 🙂 A to zwiedzanie, a to wystawa, bieg, czytanie, zlot, piknik. Coś drgnęło… i fajnie… Oby tak dalej… :-* :-* :-*

pavv
pavv
7 lat temu

Europejskie Dni Dziewictwa – o co w tym chodzi?