zajecia praktyczne 1

Utrwalić jak najwierniej wizerunek człowieka i zawrzeć w obrazie nie tylko powierzchowność, ale też cechę charakteru, czy emocję – to wyzwania, z którymi od starożytności zmagali się malarze i rzeźbiarze, a od blisko 200. lat również fotograficy. I zmagają się nadal. Członkowie Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii po raz szósty doskonalili swe umiejętności na poświęconych portretowi warsztatach, które odbyły się 14 stycznia 2017 r. w MDK. Zajęcia te prowadził Piotr Kajda, od lat specjalizujący się w fotografii portretowej. Prace powstałe podczas tych warsztatów wkrótce dostępne będą na stronie internetowej OKMF.

wyklad

Najpierw wykład, ilustrowany przykładowymi zdjęciami. Potem prezentacja sprzętu i instruktaż, jak do uzyskania zamierzonego efektu wykorzystywać lampy, ekrany rozpraszające oraz różnego typu blendy. Wreszcie porady dotyczące operowania głębią ostrości, no i oczywiście tła. Piotr Kajda nie szczędził swoim klubowym koleżankom i kolegom wiadomości, z których wiele zdobył w wyniku własnych doświadczeń z portretem. Takie praktyczne wskazówki znawcy tematu są bezcenne nawet dla obytych z aparatem, a rozpoczynających przygodę z tą wyjątkowo wymagającą dziedziną fotografii.

piotr kajda

Piotr Kajda zadbał też o profesjonalne przygotowanie zajęć. Nie tylko poprzez zapewnienie tła, oświetlenia i blend. W trakcie wykładu makijażystka Renata Jackowska przygotowywała bowiem specjalnie zaangażowaną do tych warsztatów modelkę. Naukę utrwalania wizerunku znacznie ułatwia praca z kimś kto wie, jak pozować, reagować ułożeniem głowy, czy ramion na pomysły fotografa. Pierwsze instruktażowe zdjęcia wykonał prowadzący, pokazując uczestnikom warsztatów wpływ operowania światłem i blendą na ostateczne efekty. Potem, kiedy wszyscy kolejno lub w kilkuosobowych grupach doskonalili swe portretowe umiejętności, służył radą i pomagał w korygowaniu przyczyn ewentualnych niepowodzeń.

makijaz

Na warsztatach tych, szóstych już, aktywność OKMF w dziedzinie fotografii portretowej bynajmniej się nie kończy. Oprócz kolejnych tego typu zajęć Klubowicze planują bowiem w cieplejszym okresie tego roku wydarzenie plenerowe z udziałem mieszkańców pt. „Olkuszan portret własny”. O projekcie tym będziemy szerzej informować w stosownym czasie.

Olkuski Klub Miłośników Fotografii powstał w 2012 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Celem jego działania jest integrowanie środowiska olkuskich fotografów oraz rozwijanie fotograficznych umiejętności w lokalnej społeczności. Oprócz regularnych spotkań członkowie Klubu organizują plenery, konkursy, warsztaty i wystawy. Dokonania swe prezentowali m. in. na wystawach: Rabsztyn a la OKMF (2012), Nieznana Wieliczka (2013), Rewitalizacja Olkuskiej Starówki (2013), Ludzie z pasją (Centrum Kultury Katowice 2014, MOK Olkusz 2015), Olkusz znany i nieznany (2016).

zajecia praktyczne 2

Spotkania Klubu odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu przy ul. F. Nullo 29. Klubowicze zapraszają na nie wszystkich, zarówno doświadczonych, jak też początkujących fotografów. Więcej informacji o Klubie, a wkrótce również zdjęcia z sobotnich warsztatów znaleźć można na stronie internetowej http://pl-pl.facebook.com/okmf.mok

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze