seans

Nieubłaganie nadciąga jesień, wieczory stają się coraz chłodniejsze, nadszedł więc czas zakończenia cyklu plenerowych seansów filmowych na olkuskim Rynku. Przed ostatnim w tym roku spotkaniem pasjonaci kina dowiedzieli się o kontynuacji projektu w następne wakacje. Zostali też zaproszeni na wyjątkowy recital Krzysztofa Urbaniaka w Bazylice św. Andrzeja.

Po koncercie tym olkuskie organy Hansa Hummla zamilkną na czas niezbędny do poddania ich niezbędnym pracom konserwatorskim.

Zanim wyświetlony został nominowany do Złotych Globów musical „Burleska” z Cher i Christiną Aguilerą, dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan zapowiedziała, iż latem 2016 roku kino plenerowe ponownie zapraszać będzie miłośników X muzy na seanse „pod chmurką”. Wśród planowanych projekcji znajdzie się m. in. „Deszczowa piosenka”, której pokaz w ramach tegorocznego programu uniemożliwił… deszcz.

dyrektor mok

Zachęcała też olkuszan do udziału w szczególnym koncercie organowym. Wkrótce zaliczany do najcenniejszych w Europie, znajdujący się w Bazylice św. Andrzeja późnorenesansowy instrument na trzy lata oddany zostanie w ręce konserwatorów. Zaplanowany na 4 października o godz. 18.00 recital Krzysztofa Urbaniaka będzie więc wyjątkową okazją posłuchania organów Hansa Hummla przed wymuszoną koniecznymi pracami przerwą.

Ostatni w tym roku seans olkuskiego letniego kina zaszczycił swą obecnością Krzysztof Urbaniak, artysta zaliczany do najwybitniejszych europejskich organistów i klawesynistów młodego pokolenia, pracownik akademii muzycznych w Łodzi i w Krakowie, ceniony ekspert organowy, a także zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Znakomity gość przedstawił zakres zaplanowanych prac konserwatorskich, którymi objęte będą m. in. organowe piszczałki. Krótką prelekcję zilustrował wyświetlanymi na ekranie zdjęciami.

krzysztof urbaniak

Serdecznie zapraszamy na październikowy koncert organowy oraz już dziś zachęcamy miłośników kina plenerowego do śledzenia strony internetowej www.mok.olkusz.pl, gdzie w następne wakacje publikowane będą informacje o letnich seansach na Rynku.

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze