targi2

Po dwuletniej przerwie w Olkuszu ponownie odbyły się Powiatowe Targi Pracy. Ich organizatorem we współpracy z PUP była firma ProBiznes. Wydarzenie potwierdziło ogólnopolską tendencję, że teraz to praca szuka człowieka, a nie na odwrót.

Jak mówią statystyki, z każdym miesiącem bezrobocie w skali całego kraju maleje. Ta prawidłowość dotyczy także zarówno województwa małopolskiego, jak i samego powiatu olkuskiego. Według najnowszych danych, bezrobocie na ziemi olkuskiej kształtuje się obecnie na poziomie 8,4%, co stanowi spadek o ponad 4% w stosunku do końca stycznia 2016 roku, kiedy to bez pracy pozostawało 6040 osób. Teraz liczba bezrobotnych wynosi 3827 osób, z czego większość stanowią kobiety.

– Kilka lat wstecz, kiedy systematycznie organizowaliśmy Targi Pracy sytuacja była odmienna – znacznie mniej wystawców, za to tłumy ludzi poszukujących zatrudnienia. Czasy się jednak zmieniły. Rynek pracy stał się rynkiem pracownika. To pracodawca teraz ma problem z obsadzeniem wolnych stanowisk – zaznacza Małgorzata Adamczyk-Kurzak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Kiedyś w określonych branżach mówiło się o zawodach deficytowych. Teraz właściwie w każdej z nich występują braki w zatrudnieniu. PUP na chwilę obecną ma ponad 300 ofert pracy właściwie od zaraz. W szczególności poszukiwani są budowlańcy, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i magazynierzy. Problem z obsadzeniem stanowisk staje się również coraz większy na stażach. I nie zawsze chodzi jedynie o niskie wynagrodzenie.

– Ludzie kreatywni, z doświadczeniem zawodowym i pomysłami bez trudu sami znajdują nową pracę. U nas ta klientela jest specyficzna. Stanowią ją głównie osoby pozostające bez stałego zatrudnienia przez dłuższy czas. Historie są różne. Niektórzy po prostu nie wykazują chęci do podjęcia pracy, inni natomiast z różnych względów nie mogą się odnaleźć na rynku – dodaje dyrektor Adamczyk-Kurzak.

targi3

Stąd na wtorkowych Targach w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wiejskiej obok ofert pracy stałej i sezonowej, uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w konsultacjach z doradcą zawodowym. O tym, jak ważne bywa rzeczowe wsparcie mówi Paweł Krawczyk, przedstawiciel firmy ProBiznes. – Podstawą wytworzenia chęci do pracy i samorozwoju jest właściwa aktywizacja osób, które z różnych przyczyn mają problemy z odnalezieniem swojego „ja” w danym zawodzie. Często brakuje im wskazania właściwego kierunku, choć zdarzają się osoby z nałogami lub po prostu na tyle skryte, że nie mają odwagi powalczyć o swoją przyszłość – zaznacza organizator Powiatowych Targów Pracy.

– Cieszę się, że w ramach jednego z czterech projektów, jakie obecnie realizujemy na terenie powiatu olkuskiego, mogliśmy zaprosić wszystkich na nasze Targi. Osobiście uważam, że na dzisiaj bezrobocie wynikające z braku wolnych stanowisk nie istnieje, dlatego tak ważne jest pokazanie, że praca czeka na tych, którzy rzeczywiście jej szukają – dodaje Paweł Krawczyk.

I rzeczywiście, wtorkowi wystawcy z różnych dziedzin przedsiębiorczości w wielu przypadkach oferowali pracę od zaraz, na jasno określonych warunkach. Było w czym wybierać – zakłady produkcyjne, chemiczne, wędliniarskie, gastronomiczne, a nawet wojsko. Wszędzie tam są wakaty do uzupełnienia.

– Inną sprawą są wymagania potencjalnych pracowników. Niestety w wielu przypadkach są na tyle wygórowane, że pracodawcy nie są w stanie ich spełnić – kończy szefowa PUP w Olkuszu, Małgorzata Adamczyk-Kurzak.

targi1

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
tomxyzmar marRozsądnypavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tom
tom

[quote name=”xyz”]Inną sprawą są wymagania potencjalnych pracowników. Niestety w wielu przypadkach są na tyle wygórowane, że pracodawcy nie są w stanie ich spełnić.To niech się przeniosą ze swoimi pseudo firmami na Zachód i płacą 13 ale euro za godzinę.Do januszy biznesu nigdy chyba nie dotrze że pracownik ma wydatki. Jest to jednak coś więcej niż micha lichej zupy dziennie. Na dzień dzisiejszy biorąc pod uwagę powiat olkuski za mniej niż 2000-2500 zł NETTO pracować się po prostu nie opłaca.I nie znajdziecie pracowników bo nawet Ukraińcy za 1500 zł pracować nie będą bo oni też potrafią liczyć.Niech więc każdy janusz spojrzy… Czytaj więcej »

xyz
xyz

Inną sprawą są wymagania potencjalnych pracowników. Niestety w wielu przypadkach są na tyle wygórowane, że pracodawcy nie są w stanie ich spełnić.To niech się przeniosą ze swoimi pseudo firmami na Zachód i płacą 13 ale euro za godzinę.Do januszy biznesu nigdy chyba nie dotrze że pracownik ma wydatki. Jest to jednak coś więcej niż micha lichej zupy dziennie. Na dzień dzisiejszy biorąc pod uwagę powiat olkuski za mniej niż 2000-2500 zł NETTO pracować się po prostu nie opłaca.I nie znajdziecie pracowników bo nawet Ukraińcy za 1500 zł pracować nie będą bo oni też potrafią liczyć.Niech więc każdy janusz spojrzy na… Czytaj więcej »

mar mar
mar mar

niech pracodawcy dadzą wynagrodzenia więcej to i ludzi do roboty będzie więjej. mało kto za10zł na godzine będzie robił

Rozsądny
Rozsądny

Zawsze dzieje się tak, że jeśli jest bardzo dobrze to za chwilę będzie bardzo źle. Życzę aby każdy miał dobrą pracę i godne wynagrodzenie. Przestrzegam jednak, aby się nie zachłysnąć obecną sytuacją, bo przed nami, coraz szybciej wkraczająca automatyzacja i sztuczna inteligencja, może być różnie i rynek pracy w najbliższych już latach czeka rewolucja. Trzeba pamiętać o pokorze i szykować się na zupełnie inną rzeczywistość.

pavv
pavv

Dziękuję! Wybieram Holandię… albo Norwegię.

Prawda?
Prawda?

Pracownik szuka płacy i pracy!!