Prezenty warte ok. 20 tys. zł to efekt tegorocznej świątecznej akcji Przeglądu Olkuskiego „Mikołaje są wśród nas”. Podarunki trafiły już do podopiecznych Zespołu Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Olkuszu. W podsumowaniu akcji i podziękowaniu darczyńcom pomogły, podczas poniedziałkowej uroczystej Gali, same obdarowane dzieci i maleńcy skrzypkowie ze szkoły Suzuki.

Przegląd Olkuski zorganizował świąteczną akcję charytatywną „Mikołaje są wśród nas” już po raz czwarty. W ubiegłych latach naszą pomoc skierowaliśmy do podopiecznych Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olkuszu, Placówki Wsparcia Dziennego „Tęcza” z Klucz oraz Świetlicy Środowiskowej Świetlik z Bolesławia. Każda akcja kończyła się finałową galą, w czasie której obdarowywaliśmy dzieci prezentami, przekazanymi im – za naszym pośrednictwem – przez olkuskich przedsiębiorców i polityków. Przez trzy lata nauczyliśmy się, jak niewiele trzeba, aby na twarzy dziecka zagościł uśmiech. W tym roku znowu rozdawaliśmy wspaniałe prezenty, paczki dla wszystkich dzieci oraz wyposażenie potrzebne placówkom. Znowu mogliśmy poczuć się jak Mikołaje, albo jak dobre anioły… Takie jak te, w które podczas Mikołajowej Gali zamienili się podopieczni placówek.

Dzieci przedstawieniem „Aniołowie są wśród nas” chciały nie tylko podziękować za pomoc, jaką za naszym pośrednictwem otrzymały, ale też przypomnieć, jakie są najważniejsze wartości. A o tych w bożonarodzeniowym okresie często zapominamy. Liczą się porządki, zakupy, prezenty, napełnienie lodówki i świątecznego stołu. Ginie w tym jednak pamięć o istocie Świąt, o drugim człowieku i jego potrzebach.

O tych najbardziej potrzebujących, a nie zawsze dostrzeganych, nie zapomina jednak nasza redakcja. Dlatego 3 lata temu po raz pierwszy poprosiliśmy lokalnych przedsiębiorców o współpracę. Rok później dołączyły do nich osoby prywatne i nasi parlamentarzyści. Dziś cieszy nas to, że wielu z nich nadal nas wspiera. Cieszymy się też, że pozyskujemy nowych darczyńców. A nasza radość jest tym większa, że szczególnie w tym roku bardzo popularne jest jedno słowo, które zamyka wiele drzwi i serc… Wystarczy powiedzieć „kryzys”, by już nikt o nic nie pytał i nie prosił. Nasz dział marketingu nie przejmował się jednak niepowodzeniami i gdy jedne drzwi się zamykały, pukał do kolejnych. Opłaciło się – mimo kryzysu udało nam się znowu pobić rekord. W tym roku zebraliśmy podarunki warte ok. 20 tys. zł.

Po roku przerwy znowu wróciliśmy do źródeł, a więc do tej placówki, od której zaczynaliśmy trzy lata temu. Jak co roku, udało nam się przygotować indywidualne paczki dla każdego dziecka. Przygotowaliśmy je zgodnie z „zamówieniami” złożonymi w listach do św. Mikołaja, jakie napisały dzieci. Pozyskaliśmy też fundatorów sprzętu rtv i agd, naczyń i sztućców, które będą służyć podopiecznym placówek, jak też ułatwią pracę ich opiekunom. Dodatkowo w tym roku staraliśmy się pozyskać firmy i osoby, które dałyby dzieciom możliwość rozwoju. Chcieliśmy, by także dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych mogły korzystać z dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć. Nasi sponsorzy ufundowali dla nich kursy rozwijające zainteresowania i umiejętności.

Mikołajkowa Gala Przeglądu Olkuskiego przemieniła się w wyjątkowe święto darczyńców, którzy wraz z podziękowaniami otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od obdarowanych, dzięki ich szczodrości, dzieci. Wyjątkową atmosferę pomogły stworzyć utalentowane dzieci i młodzież z naszego miasta. W świąteczny nastrój wprowadziła gości kolędą o betlejemskiej gwieździe Paulina Powaga, podopieczna MOK w Olkuszu, której akompaniował Wiesław Baran.

Święty Mikołaj przybył bez reniferów i sań pełnych prezentów, ale za to w towarzystwie dwóch uroczych pomocnic, w które wcieliły się wolontariuszki z Gimnazjum nr 3: Jagoda Leka i Justyna Barczyk. Prezenty zaś już od początku czekały pod choinkami, kusząc zniecierpliwione dzieci. Świętego Mikołaja, na którego czekały, pomogły im powitać piosenką i grą na gitarze wychowanki Ogniska Muzycznego „Żaczek”: Bianka Piekoszewska i Mariola Kurek, podopieczne Adama Jochemczyka. Przy akompaniamencie muzyki prezenty rozeszły się jak swieże bułeczki.

Był też wyjątkowy koncert. Już w ubiegłym roku w czasie Mikołajowej Gali Przeglądu wystąpiła finalistka telewizyjnego programu „Mam Talent” – Klaudia Kulawik. W tym roku znowu zaprosiliśmy tych, którzy niewątpliwie mają wielki talent. Widzowie tegorocznej edycji już wspomnianego programu zapewne pamiętają grupę kilkudziesięciu maleńkich i nieco większych skrzypków ze Szkoły Suzuki w Tychach. Agnieszka Chylińska powiedziała o nich, że są tak słodcy, że mogłaby ich schrupać. Jednak mało kto wie, że Olkusz nie jest gorszy i też ma swoją szkołę, która uczy gry na skrzypcach metodą Suzuki. Prowadzi ją Elżbieta Pałka i na nasze zaproszenie przyprowadziła swoich 20 podopiecznych. Dzieci, które jeszcze 2 lata temu nie umiały trzymać instrumentu w rękach, teraz dały prawdziwy kolędowy popis, a finałowy „Padał śnieg” na 20 małych smyczków wywołał wielką burzę oklasków. Zachęcone przez publiczność dzieci nie miały ochoty opuszczać sceny, uczyniły to dopiero po zapewnieniach, że święty Mikołaj, który już zbliżał się do drzwi, nie zapomina także o nich.

Dodatkową atrakcję dla wszystkich małych uczestników uroczystości przygotowała Ewa Madejska. Dzięki jej zdolnościom twarzyczki małych gości promieniały wszystkim kolorami tęczy. Dziewczynki miały wymalowane na buziach kotki, pieski i księżniczki, chłopcy woleli pajęczyny, pirackie blizny i zmywalne tatuaże w formie trupich czaszek. Na pamiątkę pani Ewa rozdawała też długopisy odzobione przez nią akrylowymi kwiatuszkami.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze